9 vjet nga aneksimi rus i Krimesë: si ndodhi?

17 Mars 2023, 13:00Bota TEMA

9 vjet nga aneksimi rus i Krimesë: si ndodhi?

Kanë kaluar nëntë vjet që nga aneksimi rus i republikës autonome ukrainase të Krimesë, e vendosur në bregun e sipërm të Detit të Zi.

Gjatë historisë, gadishulli i Krimesë ka qenë një nga qëllimet strategjike të Rusisë.

Më 21 nëntor 2013, protestat shpërthyen në kryeqytetin e Ukrainës pasi Victor Yanukovych, presidenti pro-rus i vendit në atë kohë, refuzoi të nënshkruante një marrëveshje asociimi me Bashkimin Evropian, duke çuar në protesta masive dhe protesta publike, pas së cilës ai u largua nga vendi më 22 shkurt 2014.

Politikanët properëndimorë morën pushtetin pas largimit të Yanukovych, ndërsa njësitë ushtarake nga baza ruse në gadishull u bënë të dukshme në qytete të ndryshme të vendit.

Referendumi i mbajtur më 16 mars 2014

Trupat ruse përfundimisht u zhvendosën në gadishull, pavarësisht se shkelën një marrëveshje të viteve 1997 dhe 2010 midis Kievit dhe Moskës për vendndodhjen e flotës ruse të Detit të Zi.

Më 25 shkurt 2014, mbështetësit pro-rusë filluan të ushtrojnë presion mbi Parlamentin ukrainas për të aneksuar Krimenë në Rusi, dhe rreth 400 pro-rusë kërkuan një referendum për të shpallur pavarësinë e Krimesë.

Dy ditë më vonë, njerëz të armatosur me uniforma ushtarake jeshile të pajisur me maska, por pa shenja, filluan të merrnin kontrollin e ndërtesave publike.

“Njerëzit e vegjël të gjelbër”, pseudonimi me të cilin u bënë të njohur, më vonë filluan të shtyjnë tatarët e Krimesë dhe ukrainasit nga gadishulli, pas vendimit të parlamentit të Krimesë për të mbajtur një referendum për aneksimin e rajonit në Rusi.

Megjithë kundërshtimin e tatarëve të Krimesë dhe bojkotimin e vendimit të parlamentit, një referendum u mbajt në rajon më 16 mars 2014.

Sipas rezultateve zyrtare, shumica e banorëve votuan për hyrjen e Krimesë në Federatën Ruse.

Shtypja e tatarëve të Krimesë dhe ukrainasve

Organizatat ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara, dhe shumë vende e kundërshtuan referendumin dhe e konsideruan atë të paligjshëm, ndërsa Rusia e njohu atë.

Presioni mbi tatarët e Krimesë u rrit menjëherë pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë, veçanërisht pas 26 shkurtit, kur rreth 10,000 njerëz u përleshën me një grup separatistësh pro-rusë.

Të drejtat e tatarëve të Krimesë filluan të shkelen, gjë që çoi në arrestimin e shumë njerëzve, ndërsa Mexhlisi i Tatarëve të Krimesë në Moskë u rendit si një “organizatë ekstremiste”.

Së fundmi, një pjesë e ofensivës ruse si pjesë e “operacionit special ushtarak” në Ukrainë u nis përmes Krimesë. /tesheshi.com/

8 Komente

 1. E
  Emigranti

  Historia sesht ashtu si thua ti zotni gazetar Krimea ju dha ukraines dhe dhurat eper gruan ukrainase nga Hrushovi Dhe sa per rrezimin e ish presidentit pro Rus dihet kush i organizoi protestat Dhe te lutem di gje per masakren ne shtepin e sendikates ae u dogjen te gjall nga nazistet ukrainas mbi 45 veta Keto te po te shkruaj mi kan then shum ukrainas nga Odessa qe u larguan te lemerisur nga grupet naziste qe miren drejtimin e ukraines me perkrahjen amerikane e angleze

  1. L
   Loku

   Ah i shkreti ti sa te shara do hash tani nga Devolliu antisuma.

   1. E
    Emigrant

    Un personalisht jam per paqe nuk me pelqen lufta sepse digjemi te gjith Por mua nuk me pelqen genjeshtra qe eshte ngrit per kete lufte Ishalla zoti i mbajt doren si ruseve dhe amerikaneve qe tmos na hedhin ndonje tom te medh me zjarr dhe na zhdukin te gjitheve

    1. a
     anti25642654censurë

     emi përse nuk thua që je një koqe frikacaku që sa herë të kërcënojnë ti jo vetëm zbath breçkat por dhe ta bën gati vrimën e sumës??bjeri shkurt zemra,se ajo frikë e madhe të ka bërë që të të pëlqejë të kesh frikë!!vetëm e vetëm që të kënaqësh vrimën e sumës!!loku të ndihmon ndonjëçikë??e ka qef me e lëpi!!luci nuk i ngrihet!!

  2. G
   Gaz

   Kure USSR u shperbe ne vitet 90 Krimea u more me mareveshje per perdorim nga Rusia si baze ushtarake per 99 vjet. Pasi perzune Janokovicin qeveria ukrainase i jep afat Rusise qe ta largohet nga Krimeja deri ne vitin 2017. Pastaj gjerat rrodhen si rrodhen.

   1. a
    anti25642654censurë

    o gazo mo ja fut aq shumë pordhës!!aman të keqen!!nuk u mor krimeja,por porti i sevastopolit,dhe jo për 99.999999vjetë,por për 30 vjet me alternativën që të bisedohet për më vonë!! o xhani,përse nuk ju kujtohet asnjëherë që shteti rus,ka firmosur një kontratë,një marrveshje me ukrainën(bjellorusinë dhe kazakistanin) në 1994,me "dëshitarë"shba,gb,dhe të tre këta shtete i dhanë rusisë mbi 6000 koka bërthamore?? apo nuk ta kanë thënë ndonjëherë??apo thjeshtë gazi si pseudonim është pordha e radhës që ke lëshuar??

   2. Z
    Zhvejku

    Eshte cinike kur nuk tregohet realiteti te nje ngjarje, mbas hapjes te shqiperis mos u mundoni zotrinj gazetar te cnsuroni te vertetat se shqipetaret po zotrojn nga 2-3 gjuhe te huaj dhe informohen para jush, kjo lloj propagande eshte ushqim per analfabetet funksional.

    1. a
     anti25642654censurë

     të lëpish bythë nuk do të thotë të njohësh "2-3 gjuhe te huaj"!!ti je një ato kërma që lëpin shumë bythë të huaja,dhe jo di gjuhë të huaja!!të qifsha robt!!

    Lini një Përgjigje