A do të mbijetojë Ukraina?

11 Shkurt 2024, 11:44Bota TEMA
A do të mbijetojë Ukraina?

Nga Richard Haass, Project Syndicate

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës po hyn në vitin e tretë. Ka shumë anë pozitive dhe shumë arsye mire për t’u shqetësuar. Me pak fjalë, është koha për të bërë një bilanc.

Ajo që Ukraina dhe mbështetësit e saj perëndimorë kanë arritur në vazhdën e pushtimit të Rusisë në shkurt të vitit 2022 është e jashtëzakonshme.


Rusia, një fuqi e armatosur bërthamore me tre herë e gjysmë popullsi të Ukrainës, dhjetë herë më të madhe se PBB-ja dhe një ushtri me shumë herë personel dhe pajisje, është përballur me një barazim.

Ukraina kontrollon rreth 80% të territorit të saj, njësoj si dy vjet më parë.

Presidenti rus Vladimir Putin llogariti qartë se lufta e tij do t’i ngjante pushtimit të tij të mëparshëm të Ukrainës në vitin 2014, kur forcat ruse pushtuan  Krimenë dhe pjesën më të madhe të rajonit lindor të Donbasit.

Ai e cilësonte Ukrainën, Europën dhe Shtetet e Bashkuara si të dobëta dhe të ndara. Ai gjithashtu u besoi gjeneralëve të tij kur ata premtuan se ushtria ruse ishte e fortë dhe se do të mposhtte çdo rezistencë të Ukrainës.

Të gjitha këto supozime janë vërtetuar të gabuara. Por megjithatë ka arsye për t’u shqetësuar.

Kundërofensiva e shumëpritur e Ukrainës, e projektuar për të çliruar territorin dhe për të dhënë një fitore në fushëbetejë ose të paktën vrull që do të krijonte terrenin për diplomaci premtuese, u kundërshtua kryesisht.

Rusia ka mësuar të jetojë me sanksionet ekonomike perëndimore dhe ka ndryshuar kryesisht eksportet jetike të energjisë në Kinë dhe Indi. Sanksionet ushtarake perëndimore janë shmangur gjithashtu: Rusia ka vazhduar t’i shesë armë Indisë dhe të tjerëve dhe t’i blejë ato nga Koreja e Veriut dhe Irani.

Ajo ka qenë gjithashtu në gjendje të blejë teknologji dhe produkte që mund të ripërdoren për përdorim ushtarak.

Rusia ka zgjeruar bazën e saj industriale të mbrojtjes dhe tani ka një avantazh të konsiderueshëm ndaj Ukrainës në sasinë e artilerisë dhe municionit që mund të dërgojë në fushën e betejës.

Rusia tregon pak shenja lodhjeje. Pavarësisht nga numri i jashtëzakonshëm njerëzor i luftës, që vlerësohet të jetë më shumë se 300,000 trupa ruse të vrarë ose të plagosur, kontrolli i medias dhe narrativës publike nga Putini i ka lejuar Kremlinit të bindë shumë rusë se vendi i tyre është viktimë dhe jo agresor. Ndërkohë, Ukraina po tregon shenja të ndarjes politike.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky sapo shkarkoi gjeneralin e tij të lartë. Më e rëndësishmja, Ukraina po lufton në fushën e betejës, kryesisht për shkak të republikanëve në Kongresin amerikan që bllokuan një paketë ndihme ushtarake prej 60 miliardë dollarësh.

Opozita republikane duket se pasqyron një kombimin të izolacionizmit të ringjallur, simpatisë për autoritarizmin e Putinit dhe një dëshirë partizane për të mos i dhënë Presidentit Joe Biden një fitore politike përpara zgjedhjeve presidenciale në nëntor.

Në mënyrë ideale, Biden do të jetë në gjendje të bindë mjaft republikanë që të punojnë me të dhe me kolegët demokratë për të miratuar një këst të ri ndihme, që është në interesin strategjik të Amerikës.

Por ky rezultat nuk mund të mbështetet, pavarësisht provave në rritje se Ukrainës ka mungesa armësh dhe municionesh dhe, si rezultat, po përjeton vështirësi në rritje për t’i bërë ballë presionit ushtarak rus.

Por lind pyetja: Si mundet Ukraina dhe miqtë e saj në Europë dhe gjetkë të mbushin të paktën një pjesë të zbrazëtirës së lënë nga një SHBA që nuk është më e përgatitur për të ofruar ndihme?

Europa tashmë ka rënë dakord t’i sigurojë Ukrainës më shumë se 50 miliardë dollarë ndihmë të re ekonomike; së bashku me të tjerët (si Koreja e Jugut dhe ndoshta Japonia), nevojitet gjithashtu një plan i koordinuar për t’i siguruar Ukrainës armë dhe municione, në mënyrë që të mund të mbrohet më mire.

Në të njëjtën kohë, miqtë e Ukrainës duhet ta ndihmojnë atë të rindërtojë dhe zgjerojë industrinë e saj të armëve, në mënyrë që të bëhet më pak e varur nga aftësia dhe vullneti i të tjerëve për të siguruar burimet që kërkon lufta.

Në të njëjtën kohë, Ukraina mund të reduktojë nevojat e saj për burime dhe të shpëtojë jetë duke miratuar një strategji ushtarake kryesisht mbrojtëse.

Mbrojtja dhe ruajtja e 80% të vendit që tani kontrollon Ukraina është e realizueshme dhe thelbësore.

Ukraina nuk do të hiqte dorë nga asgjë. Dhe mund të vazhdojë të kërkojë kthimin e plotë të territorit në tryezën e negociatave nëse dhe kur fillojnë bisedimet serioze.

Nëse dërgesa e armëve do të përcaktojë se si do të jetë Ukraina këtë vit, zgjedhjet presidenciale dhe kongresi në SHBA në nëntor do të shkojnë shumë drejt përcaktimit se si do të jetë në vitin 2025 dhe më tej.

Nëse Biden rizgjidhet dhe nëse Senati i SHBA-së kalon në kontrollin e republikanëve, siç presin shumë, por demokratët rimarrin Dhomën e Përfaqësuesve, atëherë skena do të vendoset për rinovimin e ndihmës ekonomike dhe ushtarake të SHBA-së dhe ndoshta një lidhje midis Ukrainës dhe NATO.

Kjo do ta shpërdoronte Putinin nga pikëpamja se koha është në anën e tij, duke rritur shanset që diplomacia të dilte në plan të parë.

Megjithatë, nëse ish-presidenti Donald Trump fiton dhe republikanët mbajnë kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve, Ukraina do të përballet me një të ardhme shumë më të vështirë.

Barra e sigurisë së Ukrainës do të binte edhe më shumë mbi veten dhe miqtë e saj në Europë dhe Azi.

Nëse ata janë të gatshëm dhe të aftë për të mbushur pjesën më të madhe të boshllëkut të lënë nga tërheqja e mbështetjes së SHBA-së, mund të parashikohet një ngërç i zgjatur në fushën e betejës, i ndjekur nga diplomacia konstruktive.

Nëse jo, Putini ka të ngjarë të shtyjë avantazhin e tij në fushën e betejës dhe të vijë në tryezën e bisedimeve vetëm për të imponuar rezultatin që ka kërkuar që në fillim.

Dallimi midis këtyre dy të ardhmes është i madh. Aksionet për Ukrainën, për Europën dhe për botën janë të mëdha. Presidenti kinez Xi Jinping, me planet e tij për Tajvanin, po shikon me interesim të madh se si ndodh kjo.

Kështu është edhe Irani. Nëse SHBA-të dëshmojnë se nuk janë të gatshme të përmbushin detyrimet e tyre dhe të mbështesin sundimin e së drejtës ndërkombëtare, territori nuk mund të fitohet me forcë, ne po shohim një të ardhme shumë më të dhunshme dhe më të rrezikshme se e kaluara./ Përktheu: abcnews.al

Lini një Përgjigje