A do të ndezë kriza politike në Izrael një luftë civile?

13 Mars 2023, 22:10Bota TEMA

A do të ndezë kriza politike në Izrael një luftë

Lily Galili, një gazetare dhe pedagoge izraelite që merret me çështje të shoqërisë izraelite dhe emigracionit në Izrael, komentoi krizën politike izraelite, e cila u ngrit si rezultat i reformës gjyqësore që qeveria e re e kryeministrit Benjamin Netanyahu po përpiqet të zbatojë, si nxitje e një “lufte civile”.

Ai vëren se kjo është shprehja që ndoshta dëgjohet më së shumti sot në diskursin izraelit.

Galili beson se është një shprehje e shqetësimit masiv të paprecedentë, të ngjashëm me të cilin izraelitët nuk e kanë parë më parë, dhe tingëllon edhe më ogurzi në gjuhën hebraike, kur termi alternativ për luftën civile është “lufta vëllazërore”.

E gjithë kjo po ndodh në një vend që krenohet me solidaritetin e brendshëm në atë masë sa njerëzit e quajnë njëri-tjetrin vëlla.

Autorja thekson në një artikull në faqen e Middle East Eye (MEE) se kjo ndjenjë vëllazërie tani është zhdukur për shumë izraelitë dhe me sa duket është zëvendësuar nga urrejtja, përbuzja dhe terrori i pastër.

Ajo që filloi si kundërshtim ndaj reformës së diskutueshme në drejtësi në formën e mosbindjes civile, tani po rritet në diçka shumë më të madhe.

Ajo shtoi se plani i shtyrë nga qeveria e ekstremit të djathtë mund ta rrëshqasë Izraelin drejt autoritarizmit.

“Në prag të luftës civile”

Demonstratat nuk e lëkunden qeverinë, prandaj pakënaqësia po rritet nga të dyja palët.

Autorja thekson se politikanët, ish-kreu i shërbimit inteligjent dhe kritikët filluan të paralajmërojnë për një luftë civile.

Galili vazhdon se atmosfera toksike që mbretëron sot në Izrael ka ekzistuar për më shumë sesa shumë njerëz guxojnë të pranojnë.

Në këtë kuptim, ajo iu referua paralajmërimit të ish-kreut të shërbimit të brendshëm të inteligjencës izraelite (Shin Bet) Yuval Diskin në tetor, pak ditë para zgjedhjeve që sollën në pushtet qeverinë aktuale ultranacionaliste, të cilën ai e paraqiti në gazetën Yedioth Ahronot nën titullin “Në prag të luftës civile”.

Diskin parashikoi se çfarë po ndodhte sot, duke e bazuar analizën e tij në prishjen e kohezionit të brendshëm social, për të cilin ai tha se tashmë ishte duke u zhvilluar.

Shumë u tronditën nga ndershmëria e tij, ndaj nxituan ta qortojnë dhe të provojnë se e kishte gabim.

Megjithatë, gjashtë muaj më vonë sondazhet tregojnë se një e treta e izraelitëve tani pajtohen me të.

Galili thotë se një sondazh i shkurtit nga Instituti i Demokracisë së Izraelit zbuloi se një e treta e të anketuarve besonin se një luftë e dhunshme civile kishte të ngjarë të shpërthente.

“A ka arritur Izraeli në atë moment?”

Përveç kërcënimit me dhunë fizike, lufta tashmë po bëhet me fjalë.

Demonstruesit e krahasojnë qeverinë me nazistët dhe kryeministri Netanyahu i quan ata “anarkistë” nga “kampi i dytë”.

Autori thekson se rrënjët e asaj që është shoqëria izraelite sot shkojnë në vitin 1995, kur aktivisti i krahut të djathtë Yigal Amir vrau kryeministrin Yitzhak Rabin.

Ekspertët thonë se luftërat civile historikisht fillojnë me vrasje të nivelit të lartë, por duhet kohë që të zhvillohet në një konflikt të gjithanshëm, tha ajo.

Galili përmendi mendimet e ekspertëve për shkaqet që çojnë në luftëra civile, duke thënë se pavarësisht kësaj, shumica e izraelitëve ende nuk besojnë se lufta civile është një opsion ose hezitojnë të pranojnë me vete se kjo është një mundësi.

Në fund të artikullit Galili pyeti veten: A ka arritur Izraeli në atë moment?

1 Komente

  1. a
    anti25642654censurë

    e paskeni ul stekën këtë herë??nuk mund të nxisë L4B,se L3B e ka filluar ukraina që sulmoi rusinë?? o na hëngçi trapin,kanë tru në kokë dhe jo koqe në tru izrailitët!!

    Lini një Përgjigje