A mund të shmangë Netanyahu rrezikun e një lufte rajonale?

17 Prill 2024, 12:40Bota TEMA
A mund të shmangë Netanyahu rrezikun e një lufte rajonale?

Nga Nic Robertson, CNN

Izraeli, i ndihmuar nga aleatët e tij, iu shmang një plumbi të dielën. Për të qenë më të saktë, mbi 300 raketa dhe dronë goditën Izraelin, por që u kapën nga sistemtt e mbrojtjes së Izraelit.

Megjithatë, Izraeli, në kundërshtim me paralajmërimet e presidentit amerikan Joe Biden për ta cilësuar një fitore dhe kërcënimin e presidentit iranian Ebrahim Raisi për një përgjigje “të ashpër, të gjerë dhe të dhimbshme” ndaj çdo hakmarrjeje, po shqyrton se si do të përgjigjet.

Në një ndryshim paradigme pas dekadash të luftës në hije, Teherani po uzurpon strategjinë e Izraelit.

“Ne kemi vendosur të krijojmë një ekuacion të ri,” tha komandanti i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) Hossein Salami.

“Ne do të hakmerremi kundër Izraelit”.

Kur u përball me kërcënime ekzistenciale në të kaluarën, Izraeli ka ekzekutuar sulmet më të guximshme që rajoni ka parë ndonjëherë.

Në fshehtësi ekstreme në vitin 1981, ata bombarduan reaktorin bërthamor të Irakut në Osirak. Në mënyrë të ngjashme, në vitin 2007, ata bombarduan reaktorin bërthamor të diktatorit sirian Bashar al Assad përpara se të mund të ndërtohej.

Kaluan 11 vjet përpara se Izraeli të pranonte sulmin në Siri. Por Netanyahu po përballet me presion të madh nga koalicioni i tij qeverisës i djathtë.

Jashtë Izraelit, ku aleatët po dënojnë sulmin e Iranit, por kërkojnë përmbajtje dhe disa janë gjithashtu të zemëruar për sulmet vdekjeprurëse ndaj Gazës. Lëvizja e ardhshme e Netanyahut ka të ngjarë të përpiqet të bllokojë sanksionet dhe të godasë.

Koha po afron. Atij i duhen dy gjëra, kohë për të përgatitur një goditje të papritur të rëndësishme dhe kohë për të bashkuar diplomacinë ndërkombëtare.

Fundjavën e kaluar, liderët e Iranit vendosën se llogaritja e Netanyahut për të vrarë Mohammad Reza Zahedi, komandanti i IRGC-së që drejtonte përfaqësuesit e tyre që kërcënonin Izraelin nga Siria dhe Libani, në konsullatën e tyre në Damask më 1 prill, kishte kaluar një vijë të kuqe.

Llogaritja e Netanyahut ishte e gabuar.

Që kur SHBA abstenoi në një votim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së muajin e kaluar për të bërë thirrje për armëpushim në Gaza, Hamasi ka marrë një kthesë të papranueshme ndaj negociatave të pengjeve.

Netanyahu është i njohur si një i mbijetuar politik. Por tani ai përballet me bixhozin më të madh të karrierës së tij.

Ai po vë bast gjakun e kombit të tij./ Përktheu abcnews.al 

Lini një Përgjigje