A po e shtyn Macron, Evropën, në një “luftë” 900 miliardë dollarëshe me Kinën?

26 Shtator 2023, 09:33Bota TEMA
A po e shtyn Macron, Evropën, në një “luftë” 900

Qasja e re, më e ashpër e Bashkimit Evropian ndaj Kinës po formësohet nga shqetësimet e Francës rreth praktikave tregtare të Pekinit.

Këto të fundit po përbëjnë një kërcënim veçanërisht të rëndësishëm për industritë kryesore.

Siç vë në dukje Bloomberg, Parisi ka marrë një rol kyç në shtytjen për ndryshimin e politikave, duke besuar se mosveprimi në momentin aktual mund ta rrezikojë ekonominë e BE-së në afat të gjatë.

Burime anonime të rangut të lartë të cituara nga agjencia sjellin në vëmendje shkatërrimin e industrisë diellore një dekadë më parë, kur importet e lira nga Kina fshinë prodhimin evropian.

Një nga zyrtarët tha se industria evropiane e automobilave mund të goditet në të njëjtën mënyrë, duke e lënë BE-në me një dilemë të madhe: Ose të pretendojë fuqinë e saj ose t’i përkulet Kinës.

Synimi i BE-së nuk është të kthejë marrëdhëniet tregtare të Evropës me Kinën prej 900 miliardë dollarësh në vit në një betejë frontale si ajo e Pekinit me SHBA-në, por përkundrazi të krijojë një fushë loje të barabartë midis blloqeve më të mëdha ekonomike në botë.

Presidenti francez Emmanuel Macron dëshiron që partnerët e tij në BE ta shohin Evropën si një forcë balancuese midis dy superfuqive ekonomike të botës. Kjo do të lejonte Parisin dhe kryeqytetet e tjera të kultivonin marrëdhënie të veçanta me aleatë të tjerë të mundshëm, si India.

Bashkimi Evropian po shqyrton vendosjen e tarifave për automjetet elektrike kineze, të cilat mund të çojnë në një luftë tregtare me Kinën. Kjo nismë ka shkaktuar shqetësim tek ekonomistët evropianë, të cilët paralajmërojnë se një veprim i tillë mund të ketë pasoja të rënda për ekonominë evropiane.

Presidenti francez Emmanuel Macron është një nga ithtarët kryesorë të një linje të ashpër kundër Kinës. Macron beson se Evropa duhet të mbrojë industritë e saj nga subvencionet kineze dhe importet e lira.

Megjithatë, shumë vende të tjera evropiane, përfshirë Gjermaninë, janë më ngurrues për t’u përfshirë në një luftë tregtare me Kinën, nga frika se kjo do të dëmtonte eksportet e tyre.

6 Komente

 1. E
  Erdogan

  B.E-ja eshte e gjithe ne Nato dhe nuk egzistone. Pa Urdherat apo Vendimet e Angloamerikaneve nuk behet asgje. Acti terrorist i bombardimit te tubacionit Southstream-2 nga Nato e vertetoi qe Gjermania nuk ka fuqi te ndaloje keto qellime. Ne cdo rast Makron nuk mund te bej sipas kokes se tij pa urdherat mga lart. Eshte ne nje linje me Naton.

  1. S
   Saimir

   NATO dhe BE-ja jane dy gjera shume te ndryshme mor trupjerdhur. Artikulli flet per ceshtje tregtare, qe eshte thelbi i BE-se, jo ushtarake. Dhe cfare lesh "anglosh". Britania u largua nga BE-ja dhe tani ka mbetur si mut me nje indian ne krye.

   1. I
    I tille je , sa here qe hap gojen

    Politikaneve ketu iu shtua edhe nje "shqiptar" tjeter , prift i helenizuar ne oborin e kolonel Janullaqit , qe pretenton te tjerre politike te madhe europiane e boterore , sepse flet ne emer te nje vendi me peshe " vendimtare " ne BE , sikurse jane jevgjit afroveriore , qe tashme e kujtojne veten si pasardhes te drejtperdrejte te heleneve ! " Mot a mot " , si gjeli ne maje te plehut dhe del e komen ton i pari , me shprese qe ta lexojne te gjithe . Une vete s`e lexova , me mjaftoi nicku i ketij kellires mesjetare !

   2. r
    reti11

    Ky hap kunder terroristëve te pekinit duhet ndermarrë sa më shpejt. Më mire, sa me shpejt, nje fund i dhimbshem se sa nje tmerr i pafund. Kina luan lojë te pistë. Kanë 40 vjet duke vjedhur perëndimin naiv.

    1. B
     BE rri heshtur

     Pse nuk shprehet Makroni, Europa, per krimet e Serbise ne Kosove, po rrine bejne sehir kur Kosoves duan ti marrin territorin? Edhe Kosova eshte vend europian.

     1. P
      PO , PO

      Sepse mbrapa naziskinit Vucicit qendron dora vete Makroni , qe luan ende nje politike te dale boje KOLONIALISTE , edhe pse po e perzene me shqelma te gjitha vendet afrikane !

     Lini një Përgjigje