A po i bën SHBA presion Ukrainës për të negociuar me Rusinë?

25 Nëntor 2022, 20:50Bota TEMA

A po i bën SHBA presion Ukrainës për të negociuar me

Ka sinjale të përziera dhe kontradiktore që vijnë nga Uashingtoni në lidhje me fazën tjetër të trajtimit të luftës së Rusisë kundër Ukrainës.

Në një kohë kur Uashingtoni nuk po e fsheh më hapjen për t’i dhënë fund luftës së Rusisë kundër Ukrainës, administrata e Presidentit Joe Biden po punon pa hezitim për të rritur ndihmën dhe armët e dërguara për palën ukrainase.

Gjenerali Mark Milley, shefi i Shtabit të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, pozicioni më i lartë ushtarak në Pentagon, i bëri thirrje Ukrainës që të jetë e hapur ndaj idesë së negociatave me Rusinë.

Gjenerali Milley vuri në dukje se rusët tani po konsolidojnë kontrollin e tyre mbi 20 për qind të territorit ukrainas dhe se linjat e frontit nga qyteti i Kharkiv në qytetin e Kherson janë të qëndrueshme. Megjithatë, ai shton se “perspektivat për të arritur një fitore ushtarake ukrainase, bazuar në dëbimin e rusëve nga të gjitha pjesët e Ukrainës, përfshirë gadishullin e Krimesë, nuk janë të mëdha nga pikëpamja ushtarake”.

Ndërkohë, një grup senatorësh dypartiak i bëri thirrje administratës Biden të rishqyrtojë vendimin e saj për të mos dërguar drone të avancuar në Ukrainë. Ata argumentojnë se teknologjia mund të ndihmojë Kievin të ruajë territorin dhe të fitojë vrull në fushën e betejës.

Në një letër drejtuar Sekretarit të Mbrojtjes Lloyd Austin, të parë nga The Wall Street Journal, 16 senatorë nga të dyja palët i bënë thirrje administratës amerikane që t’i sigurojë Ukrainës drone të armatosur MQ-1C ose Grey Eagle. Këta janë drone të armatosur që fluturojnë në lartësi mesatare dhe mund të fluturojnë për më shumë se 24 orë. Ata kanë kapacitet të madh shkatërrues dhe godasin objektivat e tyre me saktësi.

“Avantazhi afatgjatë i furnizimit të Ukrainës me drone MQ-1C është i rëndësishëm dhe mund të ndryshojë kursin strategjik të luftës në favor të Ukrainës”, shkruan ligjvënësit.

 A i mbështet Uashingtoni përpjekjet e Kievit për të kthyer të gjitha territoret e tij?

Eksperti i mbrojtjes Michael Beck tha në një intervistë për Al Jazeera-n se: “Ukraina ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në ndalimin e pushtimit rus. Ajo ka çliruar më shumë se gjysmën e territoreve të saj të pushtuara, por ende lind pyetja: A është në gjendje Ukraina të çlirojë pjesën tjetër të territoreve të saj dhe të arrijë një fitore vendimtare në fushën e betejës për të anashkaluar negociatat?

Beck vuri në dukje: “Edhe pse performanca e ushtrisë ruse në luftë ka qenë e dobët, Putini ka ende burime të rëndësishme, duke përfshirë potencialin për të mobilizuar miliona ushtarë të rinj. Edhe nëse nuk janë të trajnuar mirë ose të armatosur, të gjithë këta rekrutë të rinj rusë barrikadohen në fortifikime mbrojtëse dhe mund të shkaktojnë humbje të rënda në Ukrainë.”

William Wolfforth, një profesor në Universitetin Dartmouth dhe një ekspert i politikës së jashtme amerikane, konfirmoi, në një intervistë me Al Jazeera-n, se “zyrtarët e administratës nuk pajtohen nëse ka ardhur koha për të filluar negociatat. Kjo është e kuptueshme, sepse personat racionalë mund të ndryshojnë për këtë çështje.”

Profesor Wolfforth nuk përjashtoi mundësinë që të ketë “presion amerikan ndaj presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në prapaskenë, pasi Shtetet e Bashkuara kanë shumë mënyra, të drejtpërdrejta dhe të tërthorta, për t’i përcjellë ato mesazhe”.

Kontrolli republikan i Dhomës së Përfaqësuesve

Duke qenë se republikanët fituan shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve pas zgjedhjeve afatmesme, shumë ekspertë nuk e fshehin shqetësimin se republikanët mund të pengojnë dërgimin e sasive shtesë të armëve dhe ndihmës për palën ukrainase.

Kevin McCarthy, i cili pritet të bëhet Kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve, ka paralajmëruar më parë se partia e tij nuk do t’i shkruajë një “çek bosh” Ukrainës nëse merr kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve.

Në të njëjtën kohë, sondazhet tregojnë se amerikanët hezitojnë të “ngatërrojnë vendin e tyre” në luftime të drejtpërdrejta në Ukrainë, ndërsa forcojnë një lëvizje që kundërshton ndihmën në shkallë të gjerë për Kievin. Gjithashtu, republikanët do të rrisin presionin mbi administratën e Joe Biden për të inkurajuar Kievin të tregojë gatishmëri për të negociuar me Rusinë për t’i dhënë fund luftimeve.

Administrata Biden ka ofruar armë dhe ndihmë për Ukrainën, që vlerësohet të jetë më shumë se 20 miliardë dollarë, me premtime për t’u rritur në 52 miliardë dollarë gjatë vitit të ri fiskal.

Disa ekspertë besojnë se administrata Biden duhet të përdorë pjesën tjetër të këtij viti (rosë e çalë), përpara se sesioni i ri i Kongresit të fillojë më 3 janar të vitit të ardhshëm, për të miratuar një vendim për një paketë të madhe ndihme për Ukrainën.

Negociatat nuk janë vetëm vendimi i Ukrainës

Zyrtarë të lartë të administratës Biden përsërisin se vetëm Ukraina mund të marrë ndonjë vendim në lidhje me luftën, paqen dhe negociatat. Megjithatë, realiteti është shumë më kompleks, duke qenë se pala ukrainase mbështetet pothuajse tërësisht në pajisjet, armët, ndihmën dhe inteligjencën amerikane.

Lidhur me qëllimin e deklaruar të Ukrainës për të rimarrë të gjitha territoret e kontrolluara nga Rusia, përfshirë Krimenë dhe Donbasin, profesor Wolfforth beson se “qëndrimi zyrtar i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është se ajo dëshiron një fund të luftës dhe një Ukrainë të lirë dhe të pavarur në një mënyrë. në përputhje me Kartën e Kombeve të Bashkuara.”

 “Ndërsa forcat ukrainase vazhdojnë të përparojnë, disa besojnë se është koha e duhur që ne të ulemi në tryezën e negociatave dhe se Ukraina ka një pozicion të fortë negociues”, shtoi Wolfforth.

Kievi dhe iniciativa në terren

Në të kundërt, Kievi e sheh veten se ka iniciativën në terren dhe prandaj është e kuptueshme që heziton të marrë në konsideratë ndonjë lëshim, veçanërisht pasi sulmet ruse ndaj infrastrukturës civile zemërojnë popullatën. Nga ana tjetër, Rusia beson se së shpejti do ta rifitojë iniciativën, ndaj ngurron të zvogëlojë synimet e saj në luftë në këtë fazë.

Nga ana tjetër, eksperti ushtarak Michael Beck dyshon se Ukraina, pa “arritur një fitore vendimtare ushtarake, mund të shpresojë se pakënaqësia politike dhe ekonomike do ta detyrojë Presidentin Putin të pranojë humbjen ose se një qeveri e re ruse do të marrë pushtetin dhe do të pranojë humbjen. Një rezultat i tillë është larg të qenit i sigurt dhe mund të duhet shumë kohë që të ndodhë.”

Beck beson se vendimi i vërtetë nuk është në duart e Ukrainës, sepse “në një kohë kur popullsia e Ukrainës dhe ekonomia evropiane po vuajnë, mbështetja masive amerikane dhe evropiane nuk mund të merret si e mirëqenë në afat të gjatë”.

Kundërsulmi ukrainas mund të jetë aq i suksesshëm sa pala ukrainase nuk duhet të përdorë negociata, por pyetja mbetet: cili është çmimi që Ukraina dhe aleatët e saj janë të gatshëm të paguajnë për të zbuluar dhe për të arritur në këtë pikë?

Lini një Përgjigje