Aeroplani luftarak suedez që mund të bëjë ndryshimin në luftën në Ukrainë

18 Shtator 2023, 12:20Bota TEMA

Aeroplani luftarak suedez që mund të bëjë ndryshimin në

Pas një kohë të gjatë përpjekjesh për të marrë aeroplanë luftarakë F-16 nga SHBA dhe anëtarë të tjerë të NATO-s, Ukraina së shpejti mund të ketë një burim tjetër të aeroplanëve luftarakë të avancuar.

Raportet në Suedi thonë se qeveria e vendit po shqyrton mundësinë e dërgimit të aeroplanëve Gripen të prodhimit suedez te ukrainasit për t’i ndihmuar në luftën e tyre kundër Rusisë – duke i shtuar një dimension tjetër përfshirjes nordike dhe baltike në luftë, shkruajnë mediat e huaja

Edhe pse pranimi i Suedisë në NATO varet ende nga Hungaria dhe Turqia (kjo e fundit që po përpiqet të sigurojë aeroplanë luftarakë F-16 nga SHBA), forcat ajrore suedeze tashmë kanë trajnuar disa pilotë ukrainas.

Në një konferencë për shtyp me kryeministrin suedez Ulf Kristersson në gusht, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti Gripen “krenarinë e Suedisë”, duke thënë se “Unë besoj fuqishëm se Gripen mund ta bëjë lirinë tonë shumë më të sigurt”.

Dhe pas përpjekjeve të stërzgjatura për të bindur SHBA-në për të dhënë leje për transferimin e F-16 nga aleatët e saj evropianë, perspektiva e një dërgese më të shpejtë të Gripen do të jetë joshëse për ukrainasit ndërsa ata po luftojë fort kundër pozicioneve ruse në juglindje të vendit.

Ndryshe, pavarësisht dekadave të neutralitetit të palëkundur ushtarak, Suedia kaloi pjesën më të madhe të Luftës së Ftohtë e shqetësuar për potencialin e veprimit sovjetik në zonën e Baltikut, dhe kështu zhvilloi një aftësi të fortë mbrojtëse, e cila nga ana tjetër e ka bërë atë një eksportues të pajisjeve ushtarake.

Dhe Gripen është një nga produktet e tij më të frikshme.

I prodhuar nga gjiganti i hapësirës ajrore Saab AB, Gripen thuhet se ka disa avantazhe ndaj F-16, disa prej të cilave e bëjnë atë veçanërisht të përshtatshëm për luftën e Ukrainës.

Së pari, ai u projektua duke pasur në mendje “kundërshtarin e njëjtë”.

Siç shpjegon grupi britanik i ekspertëve të mbrojtjes RUSI, aeroplani “është i projektuar në mënyrë eksplicite për t’iu kundërvënë sistemeve të raketave tokë-ajër ruse.

Gripen ka gjithashtu avantazhin e të qenit në gjendje të ngrihet dhe të ulet në pista të dëmtuara dhe madje edhe në rrugë të përditshme, dhe mund të “operohet” plotësisht nga një ekuipazh i vogël tokësor pa pasur nevojë të kthehet në një bazë ajrore të pajisur mirë.

Kjo mund të ketë shumë rëndësi për Ukrainën, bazat e së cilës janë goditur rëndë nga raketat dhe artileria ruse.

Dhe megjithëse transferimit të F-16-ve nga disa operatorë evropianë i është dhënë dritën jeshile, perspektiva që një furnizues tjetër mund të arrijë me një aset më të gjithanshëm është “joshëse për ukrainasit”. 

20 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  gripen është i shkëlqyeshëm,por është në sasi të vogël!!edhe sikur suedia të jept të gjithë,270 copë,nuk bën ndonjë ndrshim të madh!në fakt,në mos gaboj,flitet për një dyzinë!!

  1. P
   Putina Putana

   Po pse ca do ti o vella ? Ata po bejne namin me 20-30 tanke jo edhe me avione te tille edhe pse do jene ne numur te vogel ….. ska gje , kot nuk thone pak e sakte se sa shum e perlum …..te kujtohen karvanet me km tanke dhe autoblinda ruse dhe me vjetersira e rusit ?? Ku jane tani ?? Pak Gripen , pak Leopard , pak raketahedhes …..behet pune behet , dhe behet me se miri …..

   1. a
    anti25642654censurë

    ke të drejtë,dhe një fishek më shumë ndihmon,por baza duhet të jenë F-16!ata janë aq shumicë sa mund të sulmosh tërë federatën ruse!!kuptohet ata kanë probleme të tjera,por dhe kanë mundësi më të mëdha!!një anë tjetër që rëndon gjëndjen është pasja e shumë lloj armëve të ndryshme!!dhe kordinimi është më i vështirë!nuk thashë që nuk duhet ti marrin!!

    1. b
     ben.

     Ne fillim thane sa ti nisin ca arme ukraina do beje namin Pastaj ca sisteme artilerie dhe do beje namin Pastaj sistemet e avancuar HIMARS do benim namin Pastaj tanket Leopard o benin namin Pastaj dronet do benin namin Pastaj , pastaj, pastaj , e vetmja gje qe kane bere, kane bere 1 mut. Per sa kohe do kete frymore me te meta mendore qe i tall 1 plak me pampers babi i 1 trafikanti droge , edhe keta gazetaret do vazhdojne te tallin trapin me fitoret imagjinare te ukraines, deri kur ne fund te kuptojne qe e gjitha ishte 1 loje e luajtur keq per hesap te 1 trafikanti droge qe ishte dhe i biri i presidentit te amerikes. Deri atehere gjynah per jetet e njerezve qe vriten.

     1. B
      Bato

      Bravo Ben, e fitove byrekun per sot. Ik shpejt mos ta merr ndonje tjeter bythlepires i saliut

      1. a
       anti25642654censurë

       ben o truqen,përse nuk përmënd ato thënjet ruse"po kaluat vijën e kuqe!?ne,do tu hamë mutin!!"??o truqen,akoma nuk e kanë kuptuar ata gomerët që drejtojnë muzhikërinë ruse,e jo më ta kuptosh ti o kërriç muzhikësh i mbetur si çiban në shqipëri,falë miqësisë 10 vjeçare muzhiko shqiptare të periudhës '48-'58!!ky lloj furrnizimi,ka qëllim tjetër dhe jo atë që mendon ti!!po e shikon si funksionon??aq ngadalë sa e ka bërë rusinë leeeesh!!flotën e detit të zi!?e ka parë që po shëndrohet në një kullesë për ujin e kripur??po e shikon që ofensiva ukrainase "që nuk funksionon",nuk po ndalon??po e shikon që rusisë po i qihet nëna tënde çdo ditë e më tepër??fuqia e dytë në botë po vihet përpara si qen i rrahur nga një shtet 3 herë më i vogël se ajo dhe 10 herë më i dobët ushtarakisht??këtë punën ushtarake,duhet ta themi ndryshe!!10 herë më pak armatim,por 2 herë më të përparuar se ai i muzhikëve mesjetarë!!dhe lufta nuk ka mbaruar akoma!tashti do të kemi periudhën e reshjeve!!"do bllokojë" ofensivën ukrainase,në të njëjtën masë që do bllokojë dhe rusët!dhe ata nuk mund të lëvizin si lëvizin sot në të thatë!!o tru qen,kur nuk lëviz,kur kundërshtari merr armatim dhe më të sofistikuar se ai që ka deri tashti,kur muzhikërisë po i firojnë gjithnjë e më shumë materilet e sofisitkuara,ka një përfundim,ose më mirë vazhdim!!ofensiva do vazhdojë duke goditur rrugët e furnizimit,qëndrat e grumbullimit,pikat e vendosjes së mbrojtjes kundër ajrore,dhe mbi të gjitha do shkatërrohet ura e kerçit,dhe do bllokohet trasporti në tokmak!!pasojat nëse ti nuk mund ti parashikosh,mund ti kërkosh në shoqërinë e bijve të putinit në të cilën bën pjesë!!ps:o truqen,a mund të më japësh një farë shpjegimi të thjeshtë,pa vënë në funksion pidhin e satëme,përse rusia po heq ushtarë dhe material ushtarak nga kufijt e finlandës dhe suedisë,pasi këto iu bashkuan NATOs??si është e mundur që nuk i heq nga lindja e largët,kufijt me kinën?mos vallë ka frik nga kina,"mikja pa kufij",dhe e di fare mirë që nga "NATO,arikja në ekspansion",nuk ka asnjë rrezik??

   2. p
    popull

    Ukrainasit qenkan debile!

    1. P
     Putin Gelboqja

     Ruset majmune ... dhe ti shkerdhate!

    2. G
     Gjethja e fikut

     Ukraina sikur do çlirohesh me ato tanket amerikane, gjerman e anglez!! Apo ngelen neper pluhurin e fushes, se balte keto 3-4 muaj s'ka patur! Tani me keta garipat e suedis mbase avancojne 2-3 km. A uftovshit... rusi do shkulet nga ato toka, kur toka te behet njeshe me qellin. Do bente mire zhelja dhe suedezi, mos e krruajn me, me gjethe fiku...

     1. g
      gabeli

      Kush ta ka treguar gjethen e fikut ?? Mamaja jote ? Po ajo fshinte pidhin qe te eksitohej me gjethe fiku dhe ti bythqir me vone te pelqeu gjethje e fikut se kruaje bythen yyyyt pederast

      1. G
       Gjethja e fikut

       Ja dhe i biri i asaj putanes, qe eshte perdhunua nga gomeret e fshatit dhe qent e gabelit, me ne fund e paska gjetur origjinen. Ore gjyturum! O homodebil! Shiko ato budallaqet e fisit tat, qe bejne dobiça dhe i shesin per organe, boll u merre me te ngren rroçka dhe mut muzhiku.

       1. s
        shkapardhyesi i lagjes se gabelave

        Artikulli : "Pentagoni ngre alarmin, armët e destinuara për Ukrainën po zhduken në Europë " . Artikulli i Temas i para dy diteve ....... por nuk pati asnje koment nga "turra" e gabelave e cen-sum-çpuar !!!!! Gjethe e fikut ..... ne komentin e siperm na dhe nje pamje me se te qarte te "origjines" dhe "prejardhjes" se gabelit .....bukur dhe e qelluar por duhet te dish se gabeli dhe "cen-sum-çpuari" jane i njejti person, qe shkruan me "pseudonime" te ndryshme !!!

      2. a
       anti25642654censurë

       protobrekë,të qifsha nonën në vesh,se si ka mbetur vënd pa ja futur!!më shumë nuk ja vlen!!para se të pyesësh ukrainasit me pikçuditëse!!,shko e pyet putanën me pikpyetje?nëse ja ka idenë e kohës??pyete një herë se sa janë "tre ditë",ose "dy javë"!!jo për gjë por këto të dhëna kohore kanë kaluar me qindra herë!!

       1. G
        Gjethja e fikut

        Ceno sumqiri, ç'pate ti sikur e ke gjetur babin!!?? Apo dhe jotem eshte perdhunuar nga goemeret e fshatit dhe qenet e gabelit, ateher te beft mire rroçka dhe muti i muzhikut.

      3. X
       XXXL

       Ka komentues bole si “anti leshi “ e me rradhe qe besojne tek Gripen me grip te Suedise, do te shkojne per lesh cifuti si tanket Leopard, sistemet antiraketore e me rradhe. Pjesa me e madhe e ndihmave per zhelen e keqperdorur Zelensky jane shkateruar dhe te tjerat jane duart e ushtrise ruse qe kane ne perdorim dhe me vone edhe ne prodhim.

       1. a
        anti25642654censurë

        o gjë e trashë,të ka lënë pa tym lazarati mami??për tanket ke të drejtë!!nga 250 që ka dërguar perëndimi muzhiku rus ka shkatërruar të paktën 2750,kështu që ukrainasve ju kanë mbetur vetëm 248 copë!nuk e di se si e njohin aritmetikën rusët,por unë ju besoj!!"Pjesa me e madhe e ndihmave per zhelen e keqperdorur Zelensky jane shkateruar dhe te tjerat jane duart e ushtrise ruse qe kane ne perdorim dhe me vone edhe ne prodhim."më fal se gabova për tymin e lazaratit!!të paska mbytur fare!!ke shumë të drejtë,tërë armët perëndimore i kanë rusët!nuk e kuptoj qëllimin,por shahisti i mirë luan shumë lëvizje përpara,rusët me siguri po luajnë ndonjë hile për ukrainasit dhe perëndimin!tashti për tashti po sulmojnë vetveten me armët që ju kanë kapur ukrainasve!po shkatërrojnë flotën e tyre në detin e zi!këthyer në kullesë të ujit të kripur!po shkatërrojnë tanket e tyre me armët perëndimore,por shkatërrojnë sistemet kundërajrore,po tërhiqen bythasi gjithandej ku sulmojnë ukrainasit!!duhet të jenë shumë shumë të zgjuar!!po e mbyll se ndoshta të shkatoj ndonjë qark të shkurtër në tru!! e kalofsh mirë se un po shkoj ti bëj një tegel satëme!e kam prenotuar për 4 orë!!ps:nona e kësaj gjësë së trashë është kurvë e mirë,dhe e lirë!!1 € orën!unë i lë dhe bakshish!i lë gjithnjë 5€!!thotë se bakshishin ja jep të birit!!këtij bir putini me XXXL!!

        1. a
         anti censura

         Cenosuma paska ikir ne tesemes, s'ka spital psikiatrik ta pranoj, mjer familja!!

       2. F
        F

        Sa her lexojm kte fatkeqsi deri ne cmenduri qe po vuan e paguan populli Rus qe po afrojn 2vite luft ne shkurtin qe vjen , kjo luft qe shkateroj perandorin ruse ,endren e aq sundimtareve qe nga Bonapatri ,Hitleri dhe ter kampi kapitalist, mbas luftes dyt Boterore me SHBA ne krye Shperberja e BRSS dhe kjo luft makabre mbushur viktima e shkaterime kujt i sherben ??Do e le ktu vazhdimin se esht shum e gjat analiza e ksaj lufte qe katandisi kte popull ne dit halli e kte vend pa ate fuqi dhe autoritet nderkombtar qe krijonte ekuiliber forcash Nje Putin pedant e diktator ambicioz qe nuk llogariti se kan ndryshuar kohrat e smundet te jet nje Stalin i RI , kunder nje "patrioti" Zelenski qe sic tregoi koha, me shum "miq" armiq te Rusis

        1. a
         anti25642654censurë

         F,"Nje Putin pedant e diktator ambicioz",ke parë ndonjë diktator ndryshe??të gjithë janë të tillë!!varet nga fuqia që kanë!!nuk mund të krahasohet për fuqinë shtetrore,një diktatoruc,si fideli a saliu,me diktator si putana ose Xi!!në thelb të gjithë janë të njëjtë!!kanë të njëjtën ambicje dhe shkatërrojnë gllabërojnë gjithçka kanë nën vete!!

        2. B
         Bato

         Filluan bythlepiresit e saliut te lepin pa hesap, kujtojn se do u japi sala byrek si lulzimja hahahahahaha

         Lini një Përgjigje