Agresioni rus, Zelensky kërkon nga G7 sisteme të mbrojtjes kundërajrore

27 Qershor 2022, 11:46Bota TEMA

Agresioni rus, Zelensky kërkon nga G7 sisteme të mbrojtjes

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky po i drejtohet liderëve të G7, në një samit që po mbahet në Gjermani.

Sipas burimeve për Reuters, Zelensky ka kërkuar sisteme të mbrojtjes kundërajrore, ndihmë për eksportet e grurit dhe garanci sigurie.

Zelensky gjithashtu kërkoi ndihmë për rindërtim dhe sanksione të mëtejshme kundër Rusisë.


Ndërkohë, deri tani fjala e Zelensky drejtuar G7 nuk është bërë ende publike, ndërsa Reuters ka mësuar detajet nga një zyrtar evropian që flet në kushte anonimiteti.

1 Komente

  1. v
    vlora.vlora

    O Zelensky po je pa breke ne bythe po mbahet shtepia me jepem ate dhe jepem kete,po me cfare do ti mbrosh ja ti sollen s ke as aviacion ,je i pushtuar thjesht ceshtje kohe te mberijne deri ne kiev

    Lini një Përgjigje