Ajo që së fundi kanë ndërtuar turqit, si lajm jo i mirë për grekët

2 Mars 2024, 13:31Bota TEMA

Ajo që së fundi kanë ndërtuar turqit, si lajm jo i mirë

ÇAMD është një mini nëndetëse e ndërtuar nga DATUM Submarine Technologies and Applied Engineering, e cila është një degë e Universitetit Teknik të Stambollit, ku dhe Shqipëria së fundi pritet të ketë një degë të tij.

Ai do të ketë një ekuipazh prej katër vetash, ku mund të testohen disa sisteme, duke përfshirë qelizat e karburantit, njësitë sonar dhe silurët. Nëndetësja ka katër ndarje të ngarkesës 100cm x 50cm x 50cm x 50cm x 50cm. Sistemet që peshojnë 400 kg dhe konsumojnë 5 kËh energji elektrike mund të testohen gjithashtu në këtë nëndetëse.

ÇAMD 12 metra e gjatë është krijuar për t’u transportuar me një kamion rimorkio.

Përpara ndërtimit të anijes kryesore të qëndrueshme tetë metra të gjatë dhe dy metra të gjerë një variant eksperimental dy metra të gjatë dhe 1.5 metra të gjerë u ndërtua për të testuar teknikën e prodhimit. Një zhytje provë u krye më 11 korrik 2023 në det të hapur. Dhe pas 45 minutash nën një presion prej 40 bar në një thellësi prej 400 metrash, anija nuk tregoi asnjë përkeqësim, ndaj filloi prodhimi i anijes së qëndrueshme tetë metra. Në tetor 2023, përfundoi prodhimi i anijes aktuale.

Funksionon nga një motor elektrik i ftohur me ujë, i cili do të përdoret gjithashtu në studimet e nëndetëseve me pilot/pa pilot që do të zhvillohen në Turqi.

Është e qartë se kjo nëndetëse e veçantë do të jetë në gjendje t’u shmanget silurëve, duke qenë mbrojtesë të anijeve të Marinës Turke dhe të gjithashtu mund të përdoren edhe për aksione ofensive të vogla.

Grekët i kanë mëshuar fort këtij lajmi, mbi këtë ris në mbrojtjen turke, pasi ëshë e destinuar për në Egje, aty ku ekziston rivaliteti i fortë ushtark mes dy fqinjëve që hera herës shkon në tensione të forta ushtarake. /tesheshi.com/

19 Komente

 1. S
  Sebastia

  Greket ta vajosin mire kolotrypidan sepse se shpejti do shijojne tre gungshin turk apo tourkoalvanos sic e quajne ata. Urojme qe ne 2030 ,fix per 200 vjetorin e mungeses se gungshit turkalvanos te rikthehet kjo tradite qindrashekullore sepse jan vet greket qe e kerkojne. Ne greqi flitet vetem per kte gje, vetem k@ri turkalvanos do e shpetoje greqin dhe helenizmin!

  1. E
   ER

   Do i i rruani karin ju me gjith çam nendetsen grekeve siç jua keni rruar gjithmone .

   1. D
    Daullxhiu

    Er rrini urt, e vajisni bythen. Nuk behet shaka me kollodokun turk. E dini mire ju po beni gjasme

   2. E
    E drejta

    Mire e ke motren!!! Fillo te mendosh me koken lart dhe jo me bythen perpjete

   3. D
    Db

    Ate qe kane bere turqit,bashke me anthuziazmin e birazereve arnaut,qe kane luftuar ne shekuj krah per krah kunder kaurit grek,po i gezon pa mase docet e Babes si dikur.

    1. I
     Ilir

     Edhe ti doc i babes qenke... Db!

    2. D
     Davidi

     Turqit duan te fundosin ishujt greke! ????

     1. G
      Greqia vs Turkiye

      Ça prodhojnë grekët? Ata vetëm nga turizmi dhe Gjermania kanë jetu ;) Turqia po bëhet vend industrial.

      1. D
       Detari

       turqit jane pabuks,po tja mbajti turqise dhe ta provoje ska bithe vetem gam gam si qen.

       1. .
        .

        Detari kujtoja ketyre islamuteve pa bithe se cdare i beme ne helenet ne Qipro

      2. a
       armand

       Emri CAM(d) shume domethenes . Gjetje e bukur nga turqit.

       1. M
        Momqirsi grekofoneve

        Turqit faktikisht jane dhe kane qene popull bajge qe kudo qe shkelen, injorance mbollen. Pas krijimit te Graqise shtet nga vellezerit turq, me sjelljen i qindra mijera arabe dhe turq ortodokse ne trojet e arvanitasve atje ku sot quhet Graqi, turqit kalojne ne plan te dyte per bajga. Ne plan te pare tani jane pjellat turke qe u emertuan greke. Ky popull evgjitesh eshte populli me shovinist i Europes. Statistikat tregojne pikerisht se graqiret jane ne masen 89% shoviniste. Mund ta kerkoni dhe ta gjeni fare lehte ne internet. I ka ardhur koha vellezerve te nje barku qe te hane kokat me njeri tjetrin. Faktikisht vellai me i madh i familjes mongole otomane, turku, e bluan me gjithe kocka vellane e vogel turkosperme graqire. Zoti ju shtofte inatin. Sa per keta minorikaret grekofone, karin deri ne gurrmaz e kane pasur ketu e 200 vjet nga dita qe i sollen ne Shqiperi. Cirake erdhen e cirake do ngordhin. Si Kacifa do perfundojne, mish i grire ushqim per derrat.

        1. D
         Detari

         gezohen skipfolsat turk per arritjet turke kunder Arberesheve ne Greqi... fajin e kane Arbereshet qe nuk i vene fshesen 1 milion te pabeseve bukeshkale.

         1. D
          Dhimitri

          Grekët nuk prodhojnë asgjë. Nje gazetare franceze qe e njihte mire ballkanin theksoi se Greqia eshte një magazine e madhe hozrashoti qe blen dhe shet mallra. Ajo nuk prodhon armë siç kemi prodhuar ne dikur. Ajo blen armatime me parat e BE. Greket kaperdisen si kaposhi në grumbull te plehut.

          1. N
           Nentor 1912

           Dikur gezoheshim dhe i thurrnim lavde sukseseve ne industrine e luftes te Bashkimit Sovjetik te baba Stalinit, pastaj te Republikes popullore te Kines te kryetarit Mao dhe tani i gezohemi atyre te Republikes Turke nen udheheqjen e lavdishme te padishahut Erdogan. Dhe lumturohemi se do i bjere grekeve… Çfare populli jemi keshtu?!

           1. M
            Mahmut më thonë,por murrizi i Saliut jam

            Edhe ne sumpërpjetët po zgjedhim kryetarin e mazllëmeve sot dhe do t'a fusim në një nga këto nëndetëset.

            1. K
             Keq për Greqinë

             Mjerë Greqia!

             1. M
              MiçoKakis

              Sa frike qe kane grek qiret nga vellami turk, skane faj te shkretet i ka shkerdhyer 400 e kusur vjet e akoma i del ne enderr karjani turk. Shkuan dhe i gatuan hallve se fundmi qe ti rrije shtiza lart. Aroma e bithes ka filluar te ndihet ne gjithe helladen, jo per gje po miratimi i ligjit te bithes ka bere qe te pallohen orar pa orar i madh e i vogel. Me pak fjale popull ne zhdukje

              1. E
               ER

               Po ty turqit te shkerdhyen me keq o i shkret ,ti qin grat ,te qin dhe ne byth pastaj te nderruan dhe fene.Tani e quan baba.

              Lini një Përgjigje