Arma që mund të zbulojë sekretet e ushtrisë ruse është në duart e Ukrainës

3 Tetor 2022, 16:57Bota TEMA

Arma që mund të zbulojë sekretet e ushtrisë ruse

Në javët e fundit, dhjetëra tanke ruse kanë rënë në duart e ushtrisë ukrainase dhe shifrat mund të arrijnë deri në 200. Ndërkohë, që nga fillimi i luftës në shkurt, ukrainasit kanë marrë të paktën 380 tanke.

Midis tankeve të kapur ka një numër të konsiderueshëm të T-72 dhe madje edhe disa tanke kryesore luftarake T-80 (MBT), dhe shumë prej atyre automjeteve ka të ngjarë të riparohen dhe të përdoren nga ukrainasit.

Megjithatë, të paktën një tank që u kap kohët e fundit nuk do të kthehet në fushën e betejës, ai madje mund të përfundojë duke u dërguar nga Ukraina për studim.

Bëhet fjalë për një T-90M “Prov” (rusisht për “Përparim”) dhe ndërsa nuk arriti të ndihmonte avancimin ushtarak rus gjatë fushatës shtatëmujore, ai mund t’u sigurojë vëzhguesve perëndimorë detaje kritike për atë që është një nga mjetet e blinduara më të avancuara të Kremlinit, që me sa duket ishte braktisur pasi kishte humbur një të dhënë.

T-90M Proryv është varianti më i fundit i modernizuar nga MBT që hyri për herë të parë në shërbim me ushtrinë ruse në vitin 1994. Tanku T-90 është përmirësuar shumë për sa i përket mbrojtjes, lëvizshmërisë dhe fuqisë së zjarrit.

Kapja e një T-90M konsiderohet një gabim i madh për Moskën. Një armë e tillë mund të sigurojë informacion të vlefshëm për gjendjen e teknologjisë ushtarake të rusëve.

Vetëm disa T-90M janë dërguar në Ukrainë, dhe si rezultat, disa analistë kanë pohuar se rreth 100 MBT në shërbim ishin të rezervuara për një përshkallëzim të mundshëm të konflikteve me NATO-n në kufijtë perëndimorë të Rusisë. 

Tashmë duket se NATO do të jetë në gjendje të zbulojë detaje thelbësore rreth tankut që Moska mund të ketë dashur ta mbajë sekret. 

21 Komente

 1. A
  Alex

  O ju qe vec gazetare nuk jeni dhe qe kur flisni kunder Rusise jeni ne ekstaze madje fhe arini ne orgazme njelloj si Edvini qe po i ras kastravecin popullit te thjeshte ,tani pyetja ime eshte c lidhje kam une me Ukrainen qe te paguaj cdo gje me shtrnjte ? Pse se I do Bytham Amerikes dhe atyre te brukselit qe ju pelqen Bytha, shikoni pini ndonje shishe vere dhe degjoni pak bluz se qameti po vjen dhe kur ta merni vesh do jete shume vone ok ,good luck

  1. P
   Pjeter mustaku

   Prsh Medvejev, o klysh rus, shporruni nga Ballkani!

   1. a
    ana

    Alekso, pikerisht se e duam bluzin dhe rokun, se e duam lirine dhe veren e vjeteruar, prandaj jemi me Ukrainen dhe me te gjitha vendet dhe popujt qe e ndihmojne ate. Shume shpejt Putinit do ti vije fundi e bashke me te do te zbythen edhe shume persona si puna jote te paguar nga rusia putiniste!

    1. g
     gjinekologu

     Alex-so me vjen keq qe e paske perjetuar cvirgjerimin me dhembje,Mos u merzit tani qe u mesove do ndjehesh me i relaksuar

     1. C
      Ceni

      Alex, nuk ke pse hidhrohesh. Nuk duam lufte, jemi me paqen. Po Putini e ka hanger sallamin. Perendimi dhe lindja jane si dita me naten. Hipja avionit dhe shko lufto per putinin. Shko se atje eshte mire.

      1. A
       Arianiti

       Ti Aleks rri i qete, mbaje kastravecin rus mire ne bythe dhe tani shko fli!

      2. a
       anti25642654censurë

       "NATO do të jetë në gjendje të zbulojë detaje thelbësore rreth tankut që Moska mund të ketë dashur ta mbajë sekret." i vetmi sekret që duan të ruajnë putinianët është niveli i ulët i armatimit të tyre! ata janë akoma në primitivitetin e mekanizimit të ushtrisë!! bërrllog si diktatori i tyre!!

       1. Z
        ZOROOS

        Alex e do te gjate e te holle, te shkurter e te trashe, apo te trashe e te gjate apo nuk i ve rendesi vetem e do te leshoje pika

        1. S
         Selitasi

         O aleks je nje rrot ....qe ske shoke

         1. S
          Shpetimi Debatik

          Komentues mutngrënës me garuzhde ushtrie , nje gje duhet të dini,: Munizioni dhe teknika azgjesohen para se të bjerë ne dorë të armikut. Hani mut sa të doni, se ështe profesioni juaj , sodomos i antiqenbythshpuarit me targa 2654 .

          1. h
           hajdari

           Besoj qe asnje nga komentuesit ka tentuar te haje ndonjehere Shpetim, pra mut ...

           1. a
            anti25642654censurë

            o debi "munizioni", dhe teknika nuk është "azgjesuar"para ze tu bjarë në durën e acmitut!! o hajvan mëso të shkurash shqip,të kuptosh atë që lexon dhe më në fund të mos hash mutin për mjalt!! ndonjëherë nuk asgjesohet sepse të kapin brënda teknikës o ulur mbi municion!!pra të kapin gjallë,rob,dhe nuk ke bythë të bësh vetvrasje!!në këtë rast nuk bëhet fjalë për atë që kam shkruar unë,por ja kanë mbathur nga sytë këmbët nga frika!trim je ti që paguhesh me rubla të skaduara!! e kuptove o bir kurve që vendos gjithnjë nga një pseudonim të ri?? të qiftë derri rrobt!!

           2. A
            Alex

            turqit shqip foles ne sulm, po po perdor ate shprejen e Jezusit kur e kryqezuan ,o Zot fali se nuk e dine se cfare bejne ,

            1. P
             Pjeter mustaku

             Ne gojen tende te qelbur Emri Jesus ndotet

             1. a
              anti25642654censurë

              lexo ty nuk ka për të të falur as zoti,se ne!? jo e jo!! robt deri në palcë kemi për të ti qirë!!

             2. R
              Ramo Mezini

              O mjerane shqipfolesJu shikoni pajisjen sekrete ne hene per te zbuluar sekrete ne toke por nuk shikoni sabotimet qe behen para syve tuaj. Konkretisht. ne hidrocentrale vendosin gjenerator qe jep nje te dhjeten e kapacitetit, rruget pa mbi kalime dhe disa me mure mbrojtese shum me teper se eshte nevoja kurse disa pa asnje mbrojtje. Nevojtoret ne aeroport te tiranes te vogla sa me valixhe nuk futesh dot dhe vaskat pa kapak si nevojtoret e kohes komuniste. lungomarja e vlores per faqe te zez. Atje ku duhej ber rrug makinash apo urgjence kane ber vend parkimi e pezule, atje ku ishin sheshe te bukra e te pastra i kane mbushur me kodra artificiale e ngrehina dhe shetitoret mbushur me granil. Ne sheshin Skenderbe bregore qe statuja e skenderbeut te mos duket madheshtore, Plazhet te pushtuara e te masakruara me ngrehina e mijera te tjera.

              1. a
               anti25642654censurë

               Ramo Mezini ke shumë të drejtë,nëse do të thoshim "seicili për vete"! por n donjëherë duhet menduar shumë larg!!duhet menduar me qëndru tufë dhe jo thupra thupra!! nëse je shqipo,kujton thënjen e gjergj kastriotit"të bashkuar i rezistojmë gjithkujt"!e këtu duhet të jemi të bashkuar!!e ky bashkim fillon nga ukraina e deri në japoni!! nëse do merreshin të gjithë vetëm me haletë e tyre!? do të na zinte rusi në hale,ashtu një nga një!!

               1. d
                dalta

                O Ramo , je i vetmi që po thua diçka të vërtetë dhe konkrete! Të tjerat janë fantazi dhe dëshira simpatie të secilit>

               2. A
                Adi

                E ca na plasi trapi per ukrainen ne iher

                1. a
                 anti25642654censurë

                 ado,mos e rruj fare se ta plasin kur të arrijnë etk ty!! nuk kanë problem ta plasin pa e rrujt fare!

                Lini një Përgjigje