Bien me ritmin më të shpejtë në 14 vjet çmimet e banesave në Britani

8 Dhjetor 2022, 19:36Bota TEMA

Bien me ritmin më të shpejtë në 14 vjet çmimet e

Çmimet e shtëpive në Mbretërinë e Bashkuar ranë me 2.3 për qind në nëntor.

Lajmi u bë i ditur nga e përditshmja “The Guardian”, mbështetur në informacionin e marr nga marka bankare britanike “Halifax”.

Halifax bëri me dije se kjo ishte rënia më e madhe mujore e indeksit të saj që nga fillimi i krizës financiare në 2008.

Ndërkohë, ritmi vjetor i rritjes së çmimit të banesave u ngadalësua në 4.7 për qind, nga 8.2 për qind në tetor, u shpreh Halifax

Norma e rritjes vjetore u ngadalësua në të gjitha zonat e Anglisë, përveç verilindjes, me një tendencë të ngjashme ngadalësimi në Irlandën Veriore, Skoci dhe Uells.

Uellsi dhe jug-perëndimi, të cilat ishin pikat e nxehta të inflacionit të çmimeve të banesave gjatë pandemisë, përjetuan ftohjen më të madhe, për të cilën Halifax tha se sugjeroi se “nxitësit e mëparshëm të tregut, si gara për hapësirë ​​dhe kërkesa e rritur për jetesë rurale, janë tani duke u larguar”.

Kim Kinnaird, drejtoreshë në Halifax Mortgages, tha se tregu mund të kalojë një periudhë “normalizimi” dhe ndryshimet e çmimeve të banesave vitin e ardhshëm do të varen nga faktorë të tillë si rritja e kostos së jetesës dhe mënyra se si do të funksiononte ekonomia.

Mark Harris, shefi ekzekutiv i ndërmjetësuesit të hipotekave SPF Private Clients, tha: “Rritja vjetore e çmimeve të banesave vazhdon të ngadalësohet, pasi aktiviteti zbutet dhe tregu gradualisht kthehet në diçka më afër asaj që ishim mësuar me para pandemisë”.

“Normat e hipotekave vazhdojnë të luhaten lehtë në rënie, por barriera psikologjike prej 5 për qind është thyer si për rregullimet dy dhe pesëvjeçare”.

Lini një Përgjigje