Bjellorusi: teori konspirative për “vdekjen e papritur” të ministrit të Jashtëm

27 Nëntor 2022, 22:40Bota TEMA

 

Bjellorusi: teori konspirative për “vdekjen e papritur” të

Vdekja e papritur e ministrit të Jashtëm, Vladimir Mackay, i është atribuar një ataku kardiak teksa ishte në shtëpi duke u përgatitur për të ndjekur një shfaqje të bashkëshortes së tij aktore. Dhe e gjithë kjo, ndërsa ai ishte planifikuar të takohej të hënën me homologun e tij rus, Sergei Lavrov.

“Jemi të tronditur nga raportet për vdekjen e tij”, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova në një deklaratë në Telegram, në një kohë kur teoritë e konspiracionit tashmë kanë filluar të zhvillohen.

Në artikullin e lidhur me të, faqja ukrainase Apostrophe vendos në tavolinë “shfarosjen e tij të mundshme nga shërbimet sekrete ruse”, duke mbledhur opinione nga zyrtarë të ndryshëm. Njëri prej tyre, këshilltari i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Anton Gerashenko nuk përjashton helmimin e Mackey-t nga rusët, pasi ai konsiderohej si një kandidat kyç për të zëvendësuar – nëse do të lindte një çështje e tillë – presidentin bjellorus dhe mik të Putinit, Alexander Lukashenko. “Ka zëra se ai mund të jetë helmuar. Ishte një nga të paktat që nuk ishte nën ndikimin rus. Është e mundur që ky zhvillim të favorizojë Lukashenkon”, komentoi Gerashenko.

Dhe ish-diplomati bjellorus Pavel Latushko ndan të njëjtin mendim, duke theksuar se “Mackey kishte në posedim informacion ekskluziv për Lukashenkon dhe aktivitetet e tij” dhe ishte “neutralizuar” përpara se të udhëtonte në Poloni për të marrë pjesë në konferencën e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë. dhe Bashkëpunimi në Evropë.

Në të njëjtën kohë, aktivisti rus i të drejtave të njeriut, Mark Feigin, komentoi në një kanal televiziv se vdekja e Mackey-t është “e dobishme për Rusinë”, pasi “diplomati ishte lidhja e komunikimit të Minskut autoritar me Bashkimin Evropian dhe po përpiqej të negocionte me Brukseli në emër të Lukashenkos në disa raste të veçanta”.

Lini një Përgjigje