COVID-19/ Varianti i ri BA.2.86 zbulohet për herë të parë në Gjermani

14 Shtator 2023, 11:07Bota TEMA

COVID-19/ Varianti i ri BA.2.86 zbulohet për herë të parë

Varianti i ri i koronavirusit BA.2.86 është zbuluar për herë të parë në Gjermani, sipas raportimit nga grupi i punës në Institutin Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive.


“Varianti, i cili është caktuar për vëzhgim të veçantë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) që nga mesi i gushtit, u zbulua në Gjermani gjatë javës që përfundon më 27 gusht”, sipas RKI.

Ai ishte shfaqur tashmë në një numër vendesh të tjera. RKI raportoi gjithashtu se numri i infeksioneve akute të frymëmarrjes në Gjermani është rritur që nga fillimi i korrikut, shoqëruar me një rritje të rasteve të konfirmuara laboratorike të Sars-CoV-2, virusi përgjegjës për Covid-19.

RKI është një agjenci qeveritare gjermane dhe institucion kërkimor përgjegjës për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve. Deri javën e kaluar,  janë raportuar rreth 6 780 raste me Covid-19,  tre herë më shumë se në javën e parë të gushtit.

Numri aktual i infeksioneve besohet të jetë shumë më i lartë se numri i rasteve të konfirmuara nga testet laboratorike. Në shumë vende, tani po kryhen më pak testime sesa gjatë kulmit të pandemisë, dhe testet për variantet e virusit janë gjithashtu shumë më të rralla. 

5 Komente

 1. A
  Anri

  Ju meritoni sharje te renda i qe dhe ju jeni bashkepunetore te atyre qe kane shkaktuar kete katastrofe me Covidin dhe Vaksinat..Mbetet duke terrorizuar njerezit me lajme te tila. Pse nuk kujdeseni ju maskarenj per miliona te vdekur nga kanceri, semundjet cardio-vasculare, ndotjet e ambientit, nga varferia? Po beheni pale me shoqerite farmaceutike e me ate qe levizin fijet under the table..Perversiteti dhe medioktriteti e nderthurur me moralin mediatik jep semundje te renda dhe per ju qe i ushtroni..

  1. S
   SULEJMAN

   BOLL ME KET PSEUDO KOVID. SKENI FAJ, PER SA KOHE MAFIOZI FAUCCI DO JETE KESHILLTAR I BIDEN KETO IDIOTESIRA DO VAZHDOJNE SE MBRAPA JANE SHTEPITE FARMACEUTIKE. PHUU FARE E KEQE

   1. f
    fukaraji

    Companite farmaciotike e kane qendren ne Gjermani , prandaj dhe viruset zbulohen ne "laboratoret" gjermane dhe pastaj ja mbajne ison ato amerikane .... , keto kompani duhet te hetohen per genocit ndaj njerezimit ..

    1. a
     antifashisti

     Varianti "mitrolozi" kerkon vaksine me kafe.

     1. k
      klaus shaba

      sa bukur qe thone : ne fillim ishin 3 te infectuar me covid pas nje jave u bene 9 te infektuar me covid. Ne TV gjerman thuhet ne cdo kanal televiziv: Numri i te infektuareve me covid eshte trefifshuar brenda javes shpejt beni vaksinen qe nuk eshte testuar as te kafshet e as te njerezit , por qe eshte miratuar nga shteti Gjerman , dhe meqe e miratoi shteti gjerman, e duhet ta miratojne edhe shtetet e tjera se gjermania eshte shume e besueshme sepse ka nje histori te shkelqyer mjekesore, sidomos gjate lufte se dyte boterore ... e dini vete ju ...

      Lini një Përgjigje