Dha dorëheqjen pas fillimit të luftës, zv.kryeministri i Kremlinit i paralizuar në spital. Shërbimet sekrete italiane hetojnë për sulm kimik

4 Gusht 2022, 09:42Bota TEMA

Dha dorëheqjen pas fillimit të luftës, zv.kryeministri i

Fotografitë që tregojnë zyrtarin e parë të Kremlinit që dha dorëheqjen për luftën e Vladimir Putin në Ukrainë, i shtrirë në spitalin e Sardenjës, pjesërisht i paralizuar dhe i paaftë për të mbyllur sytë, janë publikuar sëfundmi në media.

Ndërsa gjendja e Anatoli Chubais u diagnostikua si sindroma Guillain-Barré - një çrregullim i rrallë neurologjik - ka raporte se shërbimet sekrete italiane vazhdojnë të hetojnë rastin për diçka tjetër.

Chubais, 67 vjeç, i cili dikur ishte shefi i shtabit të Kremlinit, zëvendëskryeministër dhe i dërguari i Putinit për klimën, u vizitua gjithashtu nga një prokuror italian sot.

Kjo pason raste të shumta kur armiqtë e Putinit kanë pësuar helmim ose kanë vdekur në rrethana të dyshimta me frikën në inteligjencën perëndimore se laboratorët rusë kanë kërkuar të krijojnë toksina që imitojnë sëmundje të vërteta.

Politikani, i cili në vitet 1990 udhëhoqi programin për privatizimin e industrisë sovjetike, ka pësuar paralizë të pjesshme të fytyrës dhe nuk mund të ecë apo të mbyllë sytë.

Chubais është zyrtari më i lartë rus që dha dorëheqjen në shenjë proteste për luftën brutale të Putinit në Ukrainë, pasi ai dha dorëheqjen nga posti i tij në mars dhe u largua nga vendi i tij.

Ai i kishte shërbyer Rusisë për shumë vite dhe kishte qenë një zyrtar i lartë i Kremlinit edhe para se Putini të promovohej në punën e tij të parë në qeverinë federale.

Lini një Përgjigje