Dhjetëra fëmijë azilkërkues janë rrëmbyer nga akomodimi i autoriteteve britanike

22 Janar 2023, 11:25Bota TEMA

Dhjetëra fëmijë azilkërkues janë rrëmbyer nga

Dhjetra fëmijë azilkërkues janë rrëmbyer nga bandat nga një hotel në Brighton i drejtuar nga Ministria e Brendshme britanike (Home Office) në një model që me sa duket po përsëritet në të gjithë bregun jugor, mund të zbulojë një hetim i Observer.

Lajmi u bë i ditur nga gazetari i “The Guardian”, Mark Townsend.

Një sinjalizues, i cili punon për kontraktorin e Ministrisë së Brendshme, dhe burime për mbrojtjen e fëmijëve përshkruajnë fëmijët që rrëmbehen nga rruga jashtë hotelit dhe futen në makina.

“Fëmijët fjalë për fjalë po merren nga jashtë ndërtesës, po zhduken dhe nuk gjenden. Ata po merren nga rruga nga trafikantët”, tha burimi.

Gjithashtu është zbuluar se Home Office është paralajmëruar vazhdimisht nga policia se banorët e pambrojtur të hotelit – fëmijët azilkërkues që kishin mbërritur së fundmi në Britani pa prindër ose kujdestarë – do të ishin në shënjestër të rrjeteve kriminale.

Rreth 600 fëmijë të pashoqëruar kanë kaluar nëpër hotelin Sussex në 18 muajt e fundit, me 136 të raportuar të zhdukur.

Më shumë se gjysma e tyre – 79 – mbeten të pagjetur.

Numri dy i këtij dikasteri, Yvette Cooper, e përshkroi zbulimin si “me të vërtetë të tmerrshëm dhe skandaloz”.

Ajo i bëri thirrje qeverisë të zbulonte se sa fëmijë ishin zhdukur dhe çfarë po bëhej për t’i gjetur ata.

“Suella Braverman [sekretarja e Brendshme] ka dështuar të veprojë sipas paralajmërimeve të përsëritura që i janë dhënë në lidhje me masat mbrojtëse krejtësisht të papërshtatshme për fëmijët në kujdesin e tyre. Është një shpërdorim total i detyrës për Home Office që të dështojë kaq keq në mbrojtjen e sigurisë së fëmijëve ose të godasë bandat e rrezikshme duke i vënë ata në rrezik të tmerrshëm. Ministrat duhet të vendosin urgjentisht masa të reja mbrojtjeje”.

Informatori i Mitie përshkroi gjithashtu dëshmitarë të fëmijëve të trafikuar nga një hotel i ngjashëm i drejtuar nga Home Office në Hythe, Kent, duke vlerësuar se 10 për qind e të rinjve zhdukeshin çdo javë.

Burimi për mbrojtjen e fëmijëve tha se disa nga fëmijët e humbur nga hoteli Brighton mund të jenë trafikuar deri në Manchester dhe Skoci.

Një rast është nën hetim nga policia Metropolitane e Londrës.

Të dhënat e zbuluara në tetor treguan se 222 fëmijë të pashoqëruar azilkërkues mungonin në hotelet e drejtuara nga Home Office, vëren Townsend në artikullin e tij.

Ministrat pranuan se nuk kishin asnjë ide për vendndodhjen e tyre.

Ndërkohë, është zbuluar gjithashtu se nuk është lëshuar asnjë udhëzim i ri për policinë për gjurmimin e fëmijëve azilkërkues të zhdukur, me burime që thonë se ai mbetet në “zhvillim”.

Të dhënat e reja të publikuara sipas Aktit të Lirisë së Informacionit tregojnë se fëmijët e sapoardhur të pashoqëruar kalojnë mesatarisht 16.5 ditë në hotelet e Home Office përpara se të transferohen në kujdesin e këshillit në të gjithë vendin.

Gazetari britanik u është drejtuar më pas autoriteteve për të kërkuar një koment ose sqarim.

Këshilli i qytetit të Brighton and Hove, i cili tradicionalisht kujdeset për fëmijët azilkërkues kur ata mbërrijnë në Britani pa prindër ose kujdestarë, i referoi policisë pyetjet e Townsend për kriminelët që synojnë fëmijët.

Ndërsa, Policia e Sussex-it tha se pyetjet për kriminelët që synojnë fëmijët duhet t’i drejtohen Zyrës së Brendshme.

“Autoritetet lokale kanë një detyrë ligjore për të mbrojtur të gjithë fëmijët, pavarësisht se nga janë zhdukur. Në rastin shqetësues kur një fëmijë zhduket, ata punojnë ngushtë me agjencitë e tjera lokale, përfshirë policinë, për të përcaktuar urgjentisht vendndodhjen e tyre dhe për t’u siguruar që ata janë të sigurt. Ne kemi procedura të forta mbrojtëse për të siguruar që të gjithë fëmijët në kujdesin tonë të jenë sa më të sigurt dhe të mbështetur sa të jetë e mundur, pasi ne kërkojmë vendosje urgjente me një autoritet lokal”, u shpreh Home Office për Townsend.

Këshilli i qytetit të Brighton dhe Hove shtoi: “Ne kemi qenë të përfshirë në mënyrë aktive kur ndonjë fëmijë raportohet i zhdukur dhe kemi punuar me policinë dhe agjencitë e tjera për t’i gjetur ata”.

Catherine Hankinson, drejtuese e Këshillit Kombëtar të Shefave të Policisë për personat e zhdukur, tha se takimet e rregullta të shumë agjencive nga policia shqyrtonin përgjigjen ndaj çdo fëmije emigrant të zhdukur që nuk ishte gjetur.

1 Komente

  1. Z
    Zhvejku

    Qeveria e inglezit e ka problemin me te madhe me klandestinet shqiptar, kujt i plasi per femijet te pa mbrojtur, problemin tjeter e kan çlirimin e ukraines nga vellezerit rus. Kesaj i thon demokraci ku bandat i perdorin te pambrojturit si skllever dhe per pjes kembimi.

    Lini një Përgjigje