E ardhmja e pasurive të paluajtshme të ish-Presidentit Trump vendoset në pak ditë

12 Shkurt 2024, 16:54Bota TEMA
E ardhmja e pasurive të paluajtshme të ish-Presidentit Trump vendoset

Brenda pak ditësh, një gjykatës në Nju Jork pritet të vendosë mbi të ardhmen e perandorisë së pasurive të paluajtshme të ish-Presidentit Donald Trump, në një çështje civile ku ai akuzohet se mashtroi huadhënësit dhe kompanitë e sigurimeve, duke fryrë vlerën e pasurive të tij në pasqyrat financiare.


Nëse shpallet fajtor, dënimi mund të përfshijë gjoba miliona dollarëshe dhe ndalimin e të bërit biznes në shtetin ku ai ka lindur.

Së shpejti, ditët e Donald Trumpit si manjat i pasurive të paluajtshme në Nju Jork mund të marrin fund.

Një gjykatës po shqyrton mundësinë e shqiptimit të dënimeve të reja për ish-presidentin, mbi akuzat se ai mashtroi huadhënësit, kompanitë e sigurimeve dhe të tjerët, duke fryrë vlerën e pasurisë së tij në pasqyrat financiare.

Dënimi i mundshëm i zotit Trump në këtë padi civile, një proces që ka zgjatur prej muajsh, mund të përfshijë gjoba miliona dollarëshe dhe ndalimin për të bërë biznes në shtetin ku ai ka lindur.

Një dënim i tillë i shtohet, një vendimi të mëparshëm që kërcënon të ardhmen e prerandorisë së tij të pasurive të paluajshtme.

Në shtator të vitit 2023, gjykatësi Arthur Engoron vlerësoi se zoti Trump kishte mashtruar. Ndër të tjera, gjyqtari Engoron zbuloi se pasqyrat financiare të zotit Trump pretendonin se apartamenti i tij në Kullën Trump ishte gati trefish më i madh sesa madhësia reale e tij.

Gjyqtari gjeti po ashtu se zoti Trump mbivlerësoi pronën e tij në “Mar-a-Lago” në Palm Beach të Floridas, bazuar në idenë se aty mund të ndërtoheshin objekte të tjera banimi, megjithëse zoti Trump kishte hequr dorë nga e drejta për të ndërtuar në këtë pronë.

Në një paraqitje me video në prill të vitit 2023, zoti Trump mbrojti pasqyrat financiare që janë në qendër t çështjes kundër tij.

Tani, gjykatësi Engoron duhet të vendosë për çështje të tjera në këtë rast, duke përfshirë ato nëse zoti Trump ishte i përfshirë në një komplot për të ekzagjeruar pasurinë e tij dhe nëse ai, ose të pandehur të tjerë, mashtruan kompanitë e sigurimeve.

Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut, Letitia James kërkon një dënim prej 370 milionë dollarësh dhe vendosjen e kufizimeve të rrepta ndaj tij për të bërë biznes në Nju Jork.

Gjykatësi ka ngritur mundësinë e likuidimit të bizneseve dhe pronave të zotit Trump.

Ish-presidenti mohon të ketë shkelur ligjin. Për shkak se kjo është një çështje civile dhe jo një çështje penale, zoti Trump nuk rrezikon të dënohet me burgim. /VOA

1 Komente

  1. T
    Triumfi

    Pirdhni pirdhni , ai ka shance te mari perseri presidencen kurse ju mereni me gjykatat e New Yorkut ...pastaj ai nuk qendron pas pasurise se tij ...duken te tjere pronare ...Trumpi mashtrus ordiner , leshoi perallen amerikaneve se gjasme nuk do merte asnje cent nga roga e tij si president dhe kaq deshin trupeshqit amerikan ...dhe nga ana tjeter shkonte cdo weekend ne Mar A Lago ,e aeroplanin Air Force 1 .... ku u kushtoi taksapaguesve amerikane te pakten trefish i rroges qe do te merte , dhe tani e duan prap per president ....e ketu sta ka fajin ai qe do ta fusi ne byth , por ta ka fajin bytha ....

    Lini një Përgjigje