E padukshmja “Zircon” mbi Kiev, Rusia përdori raketën hipersonike në sulmin e 7 shkurtit

13 Shkurt 2024, 11:08Bota TEMA
E padukshmja “Zircon” mbi Kiev, Rusia përdori raketën

Për herë të parë në historinë e luftës pothuajse 2-vjeçare, Rusia ka përdorur një rakete lundrimi hipersonike “Zircon” për të goditur objektivat në Ukrainë gjatë sulmit të 7 shkurtit.

Instituti i Kërkimeve Shkencore të Ekspertizës Ligjore të Kievit, i drejtuar nga qeveria, tha në një postim në Telegram se mbeturinat e gjetura pas sulmit mbi kryeqytet, treguan përdorimin e raketës së avancuar, e cila sipas ekspertëve është pothuajse e pamundur të rrëzohet.

“Shenjat në pjesët dhe fragmentet, identifikimi i komponentëve dhe copëzave, dhe tiparet e llojit përkatës të armës tregojnë për përdorimin e parë të Zircon-it në luftime”, tha instituti, i cili është pjesë e Ministrisë së Drejtësisë së Ukrainës.

Autoritetet ukrainase raportuan se katër persona u vranë dhe 38 të tjerë u plagosën në Kiev gjatë sulmeve të 7 shkurtit, por asnjë viktimë nuk i është atribuar drejtpërdrejt raketës së supozuar Zircon. Nuk u përmend gjithashtu platforma e lëshimit të raketës, megjithëse raportet e mëparshme në mediat shtetërore ruse thonë se ajo ishte vendosur në një anije luftarake.

Ekspertët thonë se Zircon është një armë e frikshme. Shpejtësia e saj hipersonike e bën atë të paprekshme edhe ndaj mbrojtjeve më të mira të raketave perëndimore, si sistemi Patriot.

Aleanca për Mbrojtjen me Raketa me bazë në SHBA thotë se shpejtësia e saj është 8 Mach, ose pothuajse 9,900 kilometra në orë.

“Nëse ky informacion është i saktë, raketa Zircon do të ishte më e shpejta në botë, duke e bërë pothuajse të pamundur mbrojtjen për shkak të shpejtësisë së saj”, shkruan aleanca në faqen e saj të internetit.

Faqja gjithashtu tregon për renë e plazmës së raketës si një veçori tjetër. “Gjatë fluturimit, raketa mbulohet plotësisht nga një re plazmatike që thith çdo rreze të frekuencave radio dhe e bën raketën të padukshme për radarët. Kjo lejon që raketa të mbetet e pazbuluar në rrugën e saj drejt objektivit", thotë ai.

Për më tepër, MDAA thotë se Zircon është një raketë lundrimi hipersonike kundër anijeve manovruese me një rreze veprimi diku midis 500 dhe 1000 kilometra.

Kur fregata e marinës ruse Admiral Gorshkov u nis në një mision luftarak janarin e kaluar, udhëheqësi Vladimir Putin u mburr me raketat Zircon që mbante anija.

"Ajo nuk ka analoge në asnjë vend të botës. Jam i sigurt se armë të tilla të fuqishme do ta mbrojnë Rusinë me siguri nga kërcënimet e mundshme të jashtme dhe do të ndihmojnë në sigurimin e interesave kombëtare të vendit tonë", tha Putin, sipas një raporti nga agjencia shtetërore e lajmeve TASS.

Nëse Rusia ka futur armën e re në konflikt, kjo mund të nënkuptojë telashe për mbrojtjen ajrore ukrainase që tashmë po vuan në zmbrapsjen e sulmeve ajrore të Moskës.

Për shembull, në atë sulm të 7 shkurtit në të cilin dyshohet se u përdor Zircon, tre raketa balistike Iskander dhe katër raketa lundrimi Kh-22 të lëshuara nga forcat ruse nuk mund të rrëzoheshin nga forcat ukrainase. Edhe pse mbrojtja ajrore ka rrëzuar raketat Iskander në të kaluarën, besohet se Ukraina nuk ka arritur të kapë një Kh-22 të vetëm në pothuajse dy vite luftë.

4 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  u pa puna duhet me ja fundos dhe ato 68 anijet e tjera putanës!!pastaj ta fusë në bythë të zhvejkut a të shorrit!!

  1. g
   gjethja e fikut

   Ne dy vite lufte ukraina(nato) s'ka arritur te kape asnje rakete Kh-22, po Zircon hipersonike, me çfare do e kapi, me bythen e cenoshures!? E more cenosuma, debil ke lindur dhe homodebil ke per te vdekur, si mutngrenes dhe homo qe je vazhdo ha se te bene mire.

  2. X
   XXXL

   Komentues "anti.....pidh" si te kam thene mos llap pa bere gojoren e rradhes qe te pastrohesh, mou gric me te tjeret moj kurvice, po llape dhe komentove te tjeret do te qi mamin dhe do te bej me vella te vogel jo per 9 por per 7 muaj, po desh te bej edhe daje...

   1. P
    Pirdhni se liroheni.

    Shoke te njesit gueril, jo forcat mbrojtese te Ukraines por ato te NATO-s nuk kane mundur te shikojne e jo me te rrezojne nje rakete "Zircon"

    Lini një Përgjigje