Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia do të ndajë rrugët me Bashkimin Evropian

16 Shtator 2023, 13:48Bota TEMA

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia do të ndajë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha të shtunën se Ankaraja mund të "ndajë rrugët" me Bashkimin Evropian nëse është e nevojshme.


Ai këtë gjë e deklaroi në një konferencë përballë gazetarëve në pyetjen e bërë për përmbajtjen e një raporti të Parlamentit Evropian për Turqinë.

Raporti, i miratuar në fillim të kësaj jave, tha se procesi i pranimit të Turqisë me bllokun 27-anëtarësh nuk mund të rifillojë në rrethanat aktuale dhe bëri thirrje që BE të eksplorojë "një kornizë paralele dhe realiste" për lidhjet e saj me Ankaranë, raporton Reuters.

Turqia ka qenë një kandidat zyrtar për t'u bashkuar me BE për 24 vite, por bisedimet e pranimit kanë ngecur vitet e fundit për shqetësimet e bllokut për shkeljet e të drejtave të njeriut dhe respektimin e shtetit të së drejtës.

"BE po përpiqet të shkëputet nga Turqia. Ne do të bëjmë vlerësimet tona ndaj këtyre zhvillimeve dhe nëse është e nevojshme, mund të ndahemi me BE-në”, u tha Erdogan gazetarëve përpara një udhëtimi në Shtetet e Bashkuara. 


Ministria e Jashtme e Turqisë tha në fillim të kësaj jave se raporti i Parlamentit Evropian përmban pretendime dhe paragjykime të pabaza dhe mori një qasje "të cekët dhe jovizionare" ndaj lidhjeve të vendit me BE-në.

9 Komente

 1. E
  Evropi per kristianet!

  Hahahaha te gjatin me gunga more o sullton i piset... Evropi nuk eshte per sumqiret sunite. Kjo "ndarje" ( se mos qe kurre pjese e evropes halestani turk) erdhi pas deklarates se kancelarit austriak nje jave me pare i cili kerkoi ndalimin de facto te procedurave/deftereve me Turkye persa i perket integrimit ne BE. Corapekuq,kambanat bien edhe per ti o i tredhur (atheos) ,kshq i gjati me gunga te pret.....nuk ka Evropi per muslimon brother's.

  1. T
   Taulant

   Europa perendimore, pra BE eshte e mbushur me qytetare nga vende me shumice myslymane, te cilet kane kultet e tyre/xhamiat ne zonat ku banojne. Turqia eshte nje shtet modern dhe tolerant.

   1. G
    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

    Pergjigjen me te mire ta dha komentuesi me nofken Devolliu.

    1. n
     nje banor i Tiranes

     Eshte e vertete qe , fatkeqesish , Evropa eshte e mbushur me myslymane , por e di vete Evropa se sa probleme ka me myslymanet . Po c' te beje , i kane zene deren , se mos i ka ftuar Evropa . Sa per ate qe , Turqia eshte shtet modern e tolerant , zoti Taulant nuk eshte aspak e vertete . Nuk kam kohe , se do te te jepnja plot shembuj , qe tregojne te kunderten . Turqia ka mbushur burgjet me te burgosur politike .

   2. S
    Stambolliu k..derri i Haremeve te Sulltanit me buc

    Dhe mbas ....ndarjes....me BE do te filloj....shkerdhimi i Greqise deri ne Selanik....ne Tajvan marshojn kinezet....nga krahu tjeter eshte Putini....cte bej Gringo me perpara ku te vete....Greqise per ndihme apo Tajvanit....Ukraines......e sigurt eshte qe nje zone influence do ta leshoj....dhe kjo eshte me siguri Greqia...perpara Azise jugore dhe Tajvanit.....ose do tju a besoj bithe tangave europiane.....qe do te thote .....vari kkkk...

    1. T
     Tomorri

     Ta paskan gamisur mire mamin Greket. Ta nguli papuli, korrak mongol

    2. D
     Devolliu

     Turqia nuk permbush asnje tipar demokratik , eshte thjesht nje teokraci , ku denohet me burg , qytetari qe shan Erdoganin !!! Nje parlament ku shumica e grave deputete , jane te mbuluara . A eshte demokratike , qe presidenti I nje shteti (Erdogani) , nderton e inauguron xhami ne vendet e tjera !? A mund te himagjinohet qe presidenti Italian , Mattarella , te vije ne Shqiperi e te inauguroje nje kishe ?! E pastaj , ana ekonomike ; Turqia e ka GDP ( te ardhurat per fryme) me te ulet se vendi i fundit ne BE ( Rumania) , ndersa popullsine 85 milion banore , me shume edhe se Germania . Po pse , evropianet do mbajne me buke 85 milion turq ? Per mos folur pastaj per te drejtat e njeriut che rregullat demokratike , qe Turqia i ka per toke . Dhe e fundit , Turqia edhe gjeografikisht , vetem Stambollin ka ne Evrope , pjesa tjeter , rreth 80 per qind , eshte Azi . Austria ka shprehur , jo vetem kundershtimin e saj , por te gjithe BE-se .

     1. n
      nje banor i Tiranes

      Po per cfare antaresim behet fjale , Turqia nuk ka te drejten e levizjes ne BE eshte I vetmi vend , sebashku me Kosoven , qe leviz me vize ne BE .

      1. Z
       ZYBER

       ME SA DUKET DONI TE HYNI NE BRICS

       Lini një Përgjigje