Eva Kaili sfidon drejtësinë belge: Hetuesit shkelën të drejtën e imunitetit

20 Shtator 2023, 14:37Bota TEMA

Eva Kaili sfidon drejtësinë belge: Hetuesit shkelën të

Eva Kaili ka vendosur të sfidojë  sistemin belg të drejtësisë. Përmes avokatëve të saj, ajo pretendon se policia dhe shërbimet sekrete të vendit shkelën imunitetin e saj parlamentar.

Ish-nënkryetarja e Parlamentit Evropian, që u arrestua dhjetorin e kaluar për pjesëmarrje në një skandal korrupsioni të lidhur me vende jo anëtarë të BE-së, nuk është e vetmja që ka ndërmarrë aksion ligjor kundër sistemit belg të drejtësisë.


Ligjvënës të tjerë të përfshirë në skandal, si italiani Andrea Kocolino dhe ai belg Mark Tarabela, kanë apeluar gjithashtu paditë në dëm të tyre.

Nëse ata fitojnë, atëherë e gjithë çështja mund të fundoset. Në Bruksel u mbajt seanca e parë në Pallatin e Drejtësisë.

“Kundërshtimet tona bazohen në dy kolona. Njëra është se e drejta e Eva Kailit për të qenë imune nga shërbimet sekrete belge është shkelur dhe kjo tregon se procedimi nuk ka vlerë.

E dyta dhe më e rëndësishmja është se hetuesi i çështjes, Mishel Klez, kishte një pengesë bazë për të mos qenë hetues.

Ai e fshehu këtë. Gjithashtu, djali i zotit Klez, së bashku me të birin e një ligjvënësi të dyshuar kishin një kompani të përbashkët”, deklaroi avokati Michalis Dimitrakopoulos.

Eva Kaili u lirua nga burgu në prill dhe është sërish aktive në Parlamentin Evropian, duke vepruar si një ligjvënëse e pavarur teksa është në pritje të gjyqit.

9 Komente

 1. X
  Xhindi

  Edhe nese shpeton me teknikalitet, i korruptuari i korruptuar mbetet.

  1. K
   Kali

   hahaha Une dua imunitet, thote kjo qirje çikë, qe te vjedh sa te dua.

   1. R
    Ramiu donte ta pallonte kte por e futen brenda

    Thashethemet thon se KM i Gjat, Ramiu kishte koh i vinte vedall ksaj Kurves Greke (qe i ishte hapun nami se ti shtrudh bolet ne seks o e rrezikeshme ,te vdes mbi car ) mipro cedo e degjenruar italianet e palluan keq dhe e futen ne rruge te keqe Korrupsion . Eh me Ramo c'ke humbur !

   2. K
    Kara - Xhaferis Ha,ha,ha.

    Greket jane bere karagjozet e Europes, te vjedhin, mashtrojne , e pastaj kerkojne virgjerine , me nje fjale te cajne by.....en

    1. N
     Nji kurv Greqie qe degradoj PE-ne ne Korrupsion

     ksaj ja futen Italianet , e palluan keq ,e futen ne loje i moren parate dhe e lane ne burg .Furbot e Italise .Ja rrasen carin ne bath grekes mashtruese hahahaha

    2. e
     edmond( koder rreshen)

     Ouu ju shkelen te drejtat Grekes ! Po te drejt e nje Kombi dhe jo te nje individi perse Greket i shkelin me kaprico ! A esht shkelje e te drejtave te njeriut dhe krim,ku ju si shtet i trajtonit emigrantet Shqiptar si rober lufte,duke i arrestuar dhe mbajtur ne reparte ushtarake te cilat jan te rendesi se vecant dhe policia nuk ka te drejt te futet per te hetuar torturat,perdhunimet etj etj ? A esht krim kunder nje Kombi kur ju si shtet i fusnit me mijra emigrant, stiv njeri mbi tjetrin ne qeli,me jav te tera deri sa te plotesohej numri per ti cuar me autobuza ne kufirin Shqiptar ? a esht krim ti lesh te ushqehen me leket e tyre te burgosurit,me jav te tera,dhe ai qe ska me se te ushqehet te mbahet nga te burosurit e tjer ? A esht krim kur shitesi Grek vinte tek qelia dhe tjua shes nje hamburger 10 apo 20 fish me shtrejt te burgosurve ? A esht krim kur policia greke i paloste shqiptaret njeri mbi tjetrin ne gjysmen e Autobusit sepse gjysmen tjeter e mbani ato pes polic qe i shoqeronin per qindra kilometra deri ne kufirin shqiptar ? Krimet e juaja jan te shumta,por ne ishim dhe jemi Popull jetim,pa burr Shteti qe te kerkonte te drejtat tona per krimet e kryera nga ana juaj si fqinj .

     1. T
      Treshja me dy Italiano i kushtoj shtrenjt Grekes !

      pallimi ne Treshe duke formuar nji bande mafioze kunder Moralit e Ligjit te BE-se duke bashkpunuar me Sheiket e Katarit dhe BLER te gjithe Deputetet e Parlamentit Europian duke i shperndare secilit ne Dor me shume se 1,5 Miljon €uro - ne kembil te nji Ligji qe favorizonte Katarin ne Europe pra BE -tregon se cilet jane Greket dhe per cfar jane ata ne BE ! Njihen _______ me Statistika te Europes se shumica e Grekerve qe vijne ne Europe e hapin Restorante rrall ndonji Firme # _ si bejne rest e popujve te Ballkanit ku shqiptaret kryesojne me Firmat e tyre te sukseseshme ne Europe , ________ Greket njihen si Mashtrues qe me Dokumentacion Fallso te sajuar nga fake Avokate e Bankat e Athines ,pas disa muajsh Kapen nga Financat Europiane dhe me e forta ,sapo i komunikohet Mashtrimi nga Ligji , zhduken duke u arrastisur nga Europe e fshihen Greqis ! ______Kta jane Greket ,futyrat me te urryera ne Europe ,pra edhe kjo Putatina Eva .K _qe Bleu gjithe Parlamentin Europian (qe eshte Mike e afert e Familjes se KM Grek Micitaqis ) fillon e Kercen Bel Danc para Gjykates Belge . _ Pra kta jane Greket qe perbejne thjeshte nji Zullum ne Europe qofte si emigrante , qofte si Politikane ,qofte si Shtet _Historikishte kan qen nji Faktor Destabilizimi per Rajonin e konkretishte eshte Shteti me i Ndyre ne Ballkan ,sepse per Europian nuk do ti rrestoja , per arsye qe dihen jovetem Mentalitetin Mashtrues qe i karakterizon ,por edhe Kultura ,Politika , genetika etj etj ,qe te gjithe e dijme se cjane .__________________________________________ Pra, do ishte shume me vend qe sot ne Europe pse jo ne BE ti kendohet kenga : Grek o Maskara !

      1. .
       .........

       Kush nuk i ka shkerdhyer keto bucet greke......nga Sulltani...500 vjet neper Hareme....shqiptaret gjithashtu ...italianet po e po.....krenari greke..hahahahahaha...respekt....

       1. S
        Sul Koburja

        Greket e paskan zakon,vidhnin parate e BE duke genjyer dhe pastaj akuzonin Merkelin per antigreke,Eva grekja korruptohet dhe akuzon se i kane shkel imunitetin,Beleri i denuar gjithandej vjedh vota duke paguar ankohet se nuk e lene te betohet si kryetar.Tani me thoni kane te drejte ata qe thone se greket kane degjeneru si race.

        Lini një Përgjigje