Çfarë fshihet pas përplasjes mes Zelensky-t dhe kryebashkiakut të Kievit?

3 Dhjetor 2022, 10:05Bota TEMA

Çfarë fshihet pas përplasjes mes Zelensky-t dhe kryebashkiakut

Përplasja publike që shpërtheu pak ditë më parë midis Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky dhe kryetarit të bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, i dha fund armëpushimit të heshtur që kishte qenë në fuqi që nga fillimi i pushtimit rus për të përmirësuar mosmarrëveshjet e brendshme politike.

Por marrëveshja u kritikua nga Zelensky, i cili qortoi publikisht Klitschkon, duke akuzuar autoritetet lokale për joefikasitet që la banorët e Kievit pa energji për 20 dhe 30 orë pasi sulmet me raketa ruse në rrjetin elektrik të Ukrainës shkaktuan ndërprerje masive.

Zelensky foli për një plan, sipas të cilit në qytet ka strehimore dhe stacione të trenit që kanë energji elektrike dhe të gjithë mund të përdorin internetin, duke thënë kështu se vetëm këto funksionojnë dhe pjesa tjetër janë në gjendje të mjerueshme, raporton abcnews.al.

Madje, presidenti ukrainas dërgoi deputetë nga partia e tij, për të kontrolluar strehimoret. Kreu i grupit parlamentar, David Arachamiya, tha se janë kontrolluar më shumë se 360 ​​pika.

David Arachamiya tha, megjithatë, se qeveria i dha një “notë të keqe” administratës dhe lavdëroi vetëm menaxhimin e hekurudhave të Ukrainës. Nga ana tjetër, kryetari i bashkisë së Kievit  Vitali Klitschk , për shkak se ka akses të kufizuar në mediat në Ukrainë, ka shfrytëzuar kontaktet e tij jashtë vendit.

Ai foli për Bild dhe u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij të tregojnë unitet. Ai u shfaq me një helmetë të bardhë në një termocentral në Kiev dhe deklaroi se “më shumë se 3000 njerëz punonin ditë e natë, kështu që pothuajse 98% e shtëpive kanë energji.


Por ai pranoi se një e katërta e banorëve të Kievit do të kishin mungesa të energjisë elektrike.

Klitschko si një kundërshtar i mundshëm politik

Të dielën në mëngjes, megjithatë, u bë e ditur se kudo në qytetin me tre milionë banorë kishin mungesa të energjisë elektrike, ujë të pijshëm, ngrohje dhe rrjeti telefonik funksiononte.

Nuk ishte hera e parë që Zelensky dhe qeveria e tij sulmojnë Klitschkon. Pasi Zelensky mori detyrën në vitin 2019, Andrei Bohdan, në atë kohë kreu i zyrës së Presidentit, kërkoi dorëheqjen e kryetarit të bashkisë së kryeqytetit, i cili ka qenë në detyrë që nga viti 2014.

Megjithatë, Klitschko arriti që përmes kontakteve të tij me Andriy Yermak, të besuarin e Zelensky, të ruante pozicionin e tij.

Yermak tani është në krye të zyrës presidenciale. Klitschko ishte një bashkëpunëtor i paraardhësit të Zelensky në zyrën më të lartë të Ukrainës, Petro Poroshenko, dhe beson se arsyeja e konfliktit me Zelensky është se ai nuk është anëtar i qeverisë së tij.

Sipas analistëve politikë, Zelensky dëshiron të neutralizojë Klitschkon si një kundërshtar të mundshëm në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në 2024, me kusht që, natyrisht, lufta të ketë përfunduar deri atëherë dhe ata të kenë mbijetuar.

Lini një Përgjigje