Njerëz të gjakosur dhe trupa nën rrënoja, tragjedia në Turqi dhe Siri përmes fotove

7 Shkurt 2023, 11:46Bota TEMA

Njerëz të gjakosur dhe trupa nën rrënoja, tragjedia në

Ka disa momente kur për fotografët puna është më e vështirë, të tilla momente janë edhe ato të regjistruara në orët e fundit në Turqi dhe Siri.

Operacionet e kërkim-shpëtimit po zhvillohen në të ftohtë, shi ose borë, ndonjëherë me duar, për të shpëtuar çdo person, si rasti i një fëmije shtatë vjeçar që u nxorr i gjallë nga rrënojat në Hatay (jug), në kufirin me Sirinë, para syve të një gazetari të AFP-së, pas 20 orësh terrori.

Rreth e rrotull ka vdekje dhe dëshpërim. Fëmijët bërtasin “Anne!” do të thotë nënë në turqisht, gra që bërtasin emrin e fëmijës së tyre.

“Më gjeni fëmijën” iu lut një nënë personelit të kërkim-shpëtimit, “gjeni vajzën time, quhet Ayse”.

Më shumë se 5 mijë persona kanë humbur jetën në tërmetin më të fuqishëm që goditi vendin në 100 vitet e fundit, tërmet i cili u ndje edhe në Liban, Qipro dhe Irakun verior.

Britmat më torturuese janë ato të njerëzve të varrosur ende në rrënoja. Tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi të dy vendet në orët e para të së hënës rrëzoi ndërtesa banimi të plota si kulla prej letre, shkatërroi spitale, plagosi dhe la mijëra të pastrehë.

Temperaturat janë nën zero, duke i bërë gjërat edhe më të vështira për ata të bllokuar dhe njerëzit që humbën shtëpitë dhe gjërat e tyre.

Sipas informacioneve, 20,426 persona janë lënduar, ndërsa 5,775 ndërtesa janë shkatërruar nga tërmeti.

2 Komente

 1. N
  NEWS 2023

  Kjo është dëshmia ime e përparimit. Kam hasur në një dëshmi të një burri në internet, i cili dëshmoi se ai shiti një nga veshkat e tij te NA HEALTH CARE ( [email protected]  ) për të shpëtuar një pacient në spitalin e tij për 600,000 dollarë, kështu që vendosa të kontaktoni NA HEALTH CARE tani nëse janë të interesuar të blejnë veshkën time dhe për fatin tim, ai tha se gjithmonë kanë nevojë për veshkë për të besuar në spitalin e tyre dhe se janë të gatshëm të blejnë sa më shumë që të jetë e mundur. Prandaj, ne negociuam dhe sot jam kaq i lumtur pas shumë vitesh që jetoj në varfëri, saqë shita një nga veshkat e mia me çmimin 600,000 dollarë amerikanë pa efekte anësore. Dëshironi të shesni një nga veshkat tuaja për të shpëtuar një shpirt apo do të blini një veshkë më pas kontaktoni NA HEALTH CARE me email: [email protected] Numri Whatsapp: 19099134258

  1. N
   NEWS 2023

   Kjo është dëshmia ime e përparimit. Kam hasur në një dëshmi të një burri në internet, i cili dëshmoi se ai shiti një nga veshkat e tij te NA HEALTH CARE ( [email protected]  ) për të shpëtuar një pacient në spitalin e tij për 600,000 dollarë, kështu që vendosa të kontaktoni NA HEALTH CARE tani nëse janë të interesuar të blejnë veshkën time dhe për fatin tim, ai tha se gjithmonë kanë nevojë për veshkë për të besuar në spitalin e tyre dhe se janë të gatshëm të blejnë sa më shumë që të jetë e mundur. Prandaj, ne negociuam dhe sot jam kaq i lumtur pas shumë vitesh që jetoj në varfëri, saqë shita një nga veshkat e mia me çmimin 600,000 dollarë amerikanë pa efekte anësore. Dëshironi të shesni një nga veshkat tuaja për të shpëtuar një shpirt apo do të blini një veshkë më pas kontaktoni NA HEALTH CARE me email: [email protected] Numri Whatsapp: 19099134258

   Lini një Përgjigje