FOTOT: “Raketat rrëshqitëse” mbërrijnë në luftë

5 Shkurt 2023, 12:32Bota TEMA

FOTOT: “Raketat rrëshqitëse” mbërrijnë në

Paketa e ardhshme e ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainën, me vlerë 2,1 miliardë dollarë, përfshin raketën GLSDB, e njohur gjithashtu si bombë rrëshqitëse, ndihmë që mund të dyfishojë rrezen e sulmit të Ukrainës.


Arma me rreze më të gjatë veprimi të Ukrainës aktualisht është Sistemi GMLRS, raketat e të cilit kanë një rreze veprimi prej 77 kilometrash, ndërsa ajo e GLSDB është 151 km, dyfishi i rrezes aktuale. Nëse dërgesa realizohet, ushtria ukrainase mund të sulmojë pozicionet ruse brenda gadishullit të Krimesë.


Prodhuar nga kompania suedeze SAAB AB dhe Boeing Co, GLSDB kombinon bombën me diametër të vogël GBU-39, që zakonisht hidhet nga avioni, me motorin e raketës M26. Që të dyja janë të zakonshme në inventarin ushtarak amerikan. Sipas një raporti të Boeing, të publikuar nga Reuters, këto bomba rrëshqitëse mund të arrijnë në Ukrainë në pranverën e këtij viti.

Tiparet e kësaj rakete e lejojnë atë të shmangë pengesat si malet dhe mbrojtjen e njohur kundërajrore, ndryshe nga artileria tradicionale, e cila ndjek një trajektore parabolike drejt objektivit të saj.

Arma është gjithashtu e pajisur për të mposhtur “disa përpjekje bllokimi dhe ka një eksploziv të programueshëm”, sipas Reuters.


GLSDB përdor krahë dhe një motor rakete për t’u drejtuar drejt objektivit të saj, duke e lejuar atë “të synohet me saktësi sikur të ishte nisur nga një aeroplan, pa vënë pilotin në rrezik dhe me një kosto më të ulët”, sipas Wall Street Journal.


Rusia nuk e ka mirëpritur këtë lajm. Siç shpjegoi të enjten ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, dërgimi i raketave me rreze të gjatë veprimi nga Perëndimi në Ukrainë mund të zgjasë luftën: “Tani po përpiqemi të lëvizim artilerinë [ukrainase] në një distancë që nuk kërcënon territorin tonë […] Sa më e madhe të jetë gama e armëve që i dërgohen regjimit të Kievit nga Perëndimi, aq më shumë do na duhet t’i lëvizim ato nga kufijtë e Rusisë”.

21 Komente

 1. B
  Besi shoku ilirit

  Ruset e futen vete ne telashe te medha. Tani nuk dine si te dalin.

  1. M
   Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

   Amerika po rrit agonine e Ukraines asnje bisede per paqe, ajo nuk i intereson Prendimit. Me dihmat amerikane dhe te NATO-s bashke po pershpejtojne shkaterimin e nje populli sllav, njerzit (qytetaret) u duken si guret e shahut si ato te kopilit te Dianes, Harry.

   1. P
    Putin Gelboqja

    doje te thoje agonine e Rusise?

   2. R
    Rusofil grek

    Dhe do i rruajne topet Rusise.Rusia shkon ne Berlin vitin tjeter. Kina ne Washington. Proletariati do shkaterroje egersine kapitaliste qe ka skllaveruar njerezimin.

    1. e
     e verteta dhemb

     Deshira dhe realiteti jane larg kur behesh njeri dogmatik. Rusia pushtoi nje shtet fqinj. Ky eshte realiteti. Shteti Fqinj i Rusise do te lidhet ne aleance me ate qe i do zemra. Rusia nuk eshte dakort qe nje shtet te shkoje ne rrugen qe do si rezultat e sulmon barbarisht. Nje "superfuqi" ra nga froni dhe ne Ukraine zbuloi qe eshte fuqi e madhe e jo Superfuqi. Ukraina ka stopuar Rusine qe eshte 5 fish dhe eshte ne kufi. Imagjinoni Rusine te bej nje lufte larg kufive te saj. Nejse nese do ts kruaj me ushtri moderne duket qarte se eshte vite drite larg. Nato deri tani i ka dhene Ukraines ndihma qe nuk jane arme ter avancuara e as sekrete. Imagjino cfare arsenali ka NATO per veten e saj. Vetem Aviacioni do ishte mjaft per ta shtyre Rusine ne Urale. Ukraina me 20 HIMARS (kamiona me 6 raketa secili ne reze 70 KM) e ndaloi dhee zmbrapsi Rusine. Imagjino nese Ukraina ka 100, 200, 300, 400, te tille. Imagjino pastaj NATON te tere sa ka. Imagjino nje oqean dhe nje lum keshtu eshte Rusia perball Amerikes dhe NATOS. Si cdo rrugac krijon frike dhe sherr derisa nuk e durojne me dhe zakonisht rrugacet jane trima ne lagje - kur ju kthehet komuniteti mbrapsh nderrojne lagjen. Kam frike se nese Rusia e vazhdon kete sfide pa u terhequr - ne dekaden qe vjen nuk do kete me federate Ruse po vetem Rusi dhe llokma te shperbera rreth saj ashtu si u be ne lllokma Bashkimi Sovjetik.

     1. P
      Prodesori kur e nxorri.

      Analize prej kari qe llomotit kafeneve te lagjes. Cifutet nuk kane per te dominuar ne Evrope, tentuan ne Gjermani dhe u dogjen si minjte, po tentojne ne Ukrahine dhe bomba i pret. Po te njohesh ukrahinas te gjithe thone qe cifutet po e marrin Ukrahinen. Putini si Hitleri jane shenjtore qe pastrojne njerezimin nga djalli.

      1. a
       anti25642654censurë

       o ty që ta nxorri profesori!! ja vlen me të thon mo shum se të qifsha robt??apo vetëm nonën,se të tjerët nuk ja vlejnë me ti shkërdhy?? ps:zhveju i ka dhe motrat të mira,përveç asaj të mesit!!vetëm në sumë e do!!

       1. zhvejku

        Ore ty qe te dhemb, problemi eshte se mos do te dhembi me shume me vone. Rusi u provokua nga perendimi dhe kjo lufte nuk eshte rusi ukrain por nato rusi ka qe ne 2014 qe anglezet dhe amerikanet po tranojn naziskinet ukraines. Po te kishte qellim pushtimi rusi qe ne fillim do e kishte rafshuar ukrainen, zhelja cifuti do kishte ikur me te shumtit po si popuj te te njejtit gjake rusi eshte treguar shume racional ne krahesim me perendimoret qe nuk u intereson jeta e ukrainesvet por pasurit e saj. Sa per ate qe thua se ka te drejten te zgjedhi aleancat xhdo shtet okej ukraina do naton po keta te perendimit me thuaj perse e duan ukrainen ne gjirin e saj per syt e bukur te zheles? Jo more zotri perendimit i intereson shperberja e federates ruse, qe ti vjedhin me kollaj ato shtete qe do dalin nga shperberja si po bejn me shtetet ish socialiste. Sa per naton: Nuk ja mban te futet direkt ne lufte se e din potencialin e rusit dhe shperberja e natos nuk diskutohesh... Ti ke mendimin tend, vetem te jesh i sigurt qe rusi ate qe ka vendosur per te mare do e mari, kjo eshte e verteta qe ty do te dhembi shume!!!

       2. L
        Lleninji

        hahahahahah Muzhik i mjere.

       3. S
        Sllobodanka

        Bravo "Rusofili grek"! Dhe vitin tjeter komunisti i pathyeshem, legjendari i Vicidolit, Sali Sheqere Vuk Berisha do te zgjidhet President i Kominternit Boteror!

        1. M
         Ministria e Jashtme

         Tragjedia e nje populli kur zgjedh ta drejtoje nje aktor komedian !

         1. k
          kunadhja

          Qe ne krye te heres kam pasur kete mendim. Fatkeqesi per popullin e ukraines .. (dakort me komentin e Ministrise se Jashteme )

         2. z
          zhelenska

          kur tja rreshqasi ndonje sarmat me mbushje berthamore Rusi ketyre atehere flasim se kush ja rreshqiti.

          1. v
           vezhguesi

           Nese Rusia perdorte qofte edhe nje rrakete me mbushje berthamore, kjo do shenonte fillimin e nje Lufte te trete Boterore. Qe ne fillimin e saj, NATO do bombardonte ne menyre te menjehershme te gjitha pikat ku Rusia mban armet e veta berthamore, duke i nxjerre ato jasht perdorimit. Mbas kesaj, shtetet e NATOs do e dergonin Rusine ne epoken e gurit. Besoj se ne Rusi, ka aq burra e gra te mencura qe e kuptojne kete gje me mire se une e ti. Mjafton me te permendur nje fakt, qe lidhet me numrin e mbushjeve berthamore te NATOs kundrejt atyre te Rusise. Po keshtu, nese Rusia eshte e vetme ne perpjekjet e saja ne nje lufte me NATO-n, kjo e fundit ka disa aprej anetareve te vet me kapacitete te armeve nukleare, pra nuk eshte vetem SHBA-ja. Rusija e di kete fakt, prandaj nuk do provonte kurre qe te perdorte nje mbushje berthamore, pasi gjeneralet e saj mund ti quash si te duash, por ato nuk jane aspak idjote dhe kurre nuk do ta lejonin Putin-in qe ti hynte nje aventure me pasoja te pashembullta per ta dhe tere popullin rus. Te tera kercenimet qe bejne disa politikane ruse, jane per konsum te brendshem. Ajo qe Putin-i nuk e kishte llogaritur, ishte pergjigja e vendosur e ushtrise ukrainase dhe mbeshtetja e forte e saj prej perendimit. Putin, kishte llogaritur qe ta merrte Ukrainen ne me te shumten ne 10-15 dite, por nuk i dolen te sakta raportet e sherbimeve te tija te inteligjences. Sa i perket atij me siper me nofken "Ministria e Jastme", dua qe ti kujtoj se "komediani" per te cilen flet ai, shikohet si hero nga populli i tij. Nuk ishte ushtria e "komedianit" qe sulmoi Rusine, por ajo e "profesionistit Putin qe sulmoi nje vend te pamvarur e sovran. Edhe Rregani ka qene nje aktor filmi, por qe ka hyre ne historine e SHBA-se si nje nga Presidentet me te sukseshem ne historine e Amerikes. Njeriut mos i shiko gunen, por shikoi punen-thote populli i mencur shqiptar.

           1. x
            xy

            Komediani nuk shikohet si hero nga popullit i tij sot, po shihet si hero nga padronat e tij, neser ai do gjukohet nga populli si tradhetar i ukraines dhe i koruptuar, ndersa padronet do e flakin si limon i shtrydhur. Thua qe nuk ishte ushtria e komedianit qe sulmoi... pikerisht ishte ushtria dhe naziskinet azov qe vrisnin popullsin rusofolse ne ukrain me bekimin e perendimoreve. Ky qe shkaku qe rusi ndermori operacionin ushtarak. Shume analist me te mencur se mua dhe se ty thone, qe: lufta e tret ka filluar, ndresa ti ben llogarit qe perendimi ja ditka armet nukleare ja godet e ja nxjer jasht perdorimit, me kete llogjik qe ke ti, eshte e mira qe ta mbyll komentin tim.

            1. Q
             Qifja na pus mezini

             O te qifja mend ty, komunist bajat. Injorant kooperative.

           2. D
            Dauti

            Po pse? Ka akoma ruse ne Ukraine? Po vjet na thane se ata u terhoqen me bisht nder shale. Mjere populli i Ukraines

            1. a
             adi

             Drejt me fol kjo Shba me Bajden ne krye dy dite ju nevoit mi rrezu nje ballon Chinez qe ishte nga plasmasi njerzit me mendje te shendosh duhet te luten mos vi seri aty (te atomi apo diqk tjeter)

             1. P
              Phoenix

              Lufta ne Ukraine u krijua qe te shpebeje BE-ne, te ashtequajturat Demokraci Perendimore dhe ne fund edhe Naton, duke e kaluar hegjemonine Globale ne Lindje ( Blloku ekonomik i BRICS). Ky eshte nje hap drejt sinthetizimit te sistemit totalitar Global te Rendit te ri, i cili eshte dhe objektivi i kultit Financiar Satanik Global. Eshte ironik fakti, qe ky kult kontrollon dhe perendimin por edhe Rusine e Kinen. Shfaqja e cila i sherben dialektikes hegeliane, u krijua qe te sinthetizoj nje zgjidhje nepermjet krijimit te nje krize apo krizash. Manuali operacional i ketij kulti, ka qene gjithmone, Order out of Chaos. Modeli qe ata duan per Boten eshte ai Kinez. Nje model survejimi, diktature dhe diskriminimi i bazuar ne piket sociale. Ky kult ka penetruar gjithe shtetet ne Bote, nepermjet Politikaneve, mediave, korporatave dhe veglave te tyre kudo, te cilet ne siperfaqe luajne me shume fytyra, por pas skenave punojne per nje axhende te perbashket, sipas direktivave te pronareve te tyre Globaliste.

              1. a
               anti25642654censurë

               qyqa mi none sa budalla osht ky çuni?! as me miza nuk e çon dot!!

              Lini një Përgjigje