Franca priti disa nga raketat e Iranit që ishin nisur drejt Izraelit

15 Prill 2024, 19:19Bota TEMA
Franca priti disa nga raketat e Iranit që ishin nisur drejt Izraelit

Përgjatë të shtunës dhe të dielës së kaluar, Franca ka pritur raketat dhe dronët që Irani nisi drejt Izraelit.

Lajmin e konfirmoi presidenti francez Emmanuel Macron, i cili shtoi se synimi kryesor është që të bëhet “gjithçka që të jetë e mundur për të shmangur një përballje” në Lindjen e Mesme.

“Kemi një bazë ajrore në Jordani. Hapësira ajrore jordaneze u cënua nga ky sulm. Ne ngritëm dy aeroplanë dhe pritëm në ajër raketat që i kishim dedektuar,” shtoi shefi i Élysée-së.

Sipas presidentit Macron, duke sulmuar Izraelin në tokën e tij, Izraeli “krijoi një çarje të madhe.”

“Ne do të bëjmë gjithçka për të shmangur ndezjen e konfliktit, dhe për këtë arsye do të përpiqemi të bindim Izraelin se nuk duhet të përgjigjet duke përshkallëzuar, por përkundrazi të izolojë Iranin, të arrijë të bindë vendet e rajonit se Irani është një rrezik, të rrisë sanksionet për të rritur presionin mbi aktivitetet bërthamore dhe më pas për të gjetur sërish rrugën e paqes në rajon.”

“Franca po flet me të gjitha vendet e rajonit. Po përpiqemi që të jemi një forcë ndërmjetësuese,” shtoi presidenti francez, i cili do të flasë sërish gjatë ditës së sotme me kryeministrin e Izraelit.

Megjithatë, sipas Macron, janë amerikanët ata që kanë një rol shumë të rëndësishëm për të “përmbajtur Iranin.”

2 Komente

 1. T
  Trojan

  Izraeli nuk eshte as evrope dhe as nato vete u kruajt ,bravo Iranit nje mesim duhet te mernin cifutet e qelbur ,u mblodhen kurvat e brukselit te denojne iranin ,po izraelin per vrasjet ne gaza pse nuk e denoni ,jua ben mire Putin ju qe u shkerdhen rrobt

  1. A
   Akil

   Ne bote ndodhin me qindra luftera o debil dhe Perendimi do mbroje aleatet e vet ne bote, ku nuk perfshihen sumperpjetet arabe. Cfare ka per t'u cuditur ketu. Dhe sa per Putanen, ai nuk po shkerdhen dot as Ukrainen prej dy vjetesh, jo te shkerdheje ndonje gje tjeter.

  Lini një Përgjigje