Gjykata holandeze urdhëron qeverinë të ndalojë eksportet e pjesëve të avionëve F-35 në Izrael

12 Shkurt 2024, 22:40Bota TEMA
Gjykata holandeze urdhëron qeverinë të ndalojë eksportet e

Një gjykatë apeli në Holandë urdhëroi të hënën qeverinë të ndalojë eksportet e pjesëve të avionëve luftarakë F-35 në Izrael, pas një padie të ngritur nga grupet e të drejtave të njeriut që ngritën shqetësime për ofensivën e Izraelit në Rripin e Gazës.

“Është e pamohueshme se ekziston një rrezik i qartë që pjesët e eksportuara të avionëve F-35 të përdoren për shkelje të rënda të ligjit ndërkombëtar humanitar”, tha gjykata.

Izraeli ka mohuar kryerjen e krimeve të luftës në Gazë, ku nisi një operacion ushtarak kundër grupit militant Hamas pas sulmit terrorist të tyre në tetor që vrau 1200 njerëz në pjesën jugore të Izraelit, sipas të dhënave izraelite. Përgjigja ushtarake izraelite ka vrarë më shumë se 28,300 palestinezë, sipas ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në Gazë, të dhëna që nuk janë konfirmuar nga burime të pavarura.

Gjykata holandeze tha se qeveria duhet të nisë së zbatojë vendimin brenda shtatë ditëve.

Vendimi mund të apelohet.

Holanda ka një depo të pjesëve për aeroplanët F-35, prodhim amerikan, që eksportohen në disa vende.

11 Komente

 1. Vjosa.al

  Sigurisht, edhe vendimi aktual i Gjykates Hollandeze per te bllokuar dergimin e pjeseve te kembimit te avioneve F35 ne Izrael, edhe vete shperndarja e ketij lajmi per opinionin nderkombetar, jane nje dekor i peshtire, kinse vezullues, per skenen ku po luhet nje tragjedi biblike ne kurriz te popullit palestinez, ku po therren e cfarosen si berrat tashme mbi 30 mije viktima te pafajshme civile , perfshire femije e gra, te moshuar dhe te semure spitalesh. Eshte nje skene makabre, si arenat e pergjakura te gladiatoreve ne Perandorine Romake, vecse tani si spektatore kemi gjithe audiencen cinike euro-atlantike, audience e cila nuk uluret e ngjiret si plebejte parazite te Romes me sy te skuqur nga gostia vrastare ne arenen e sklleverve me thirrjet "Vraje, vraje!". Audienca e sotme Euro-Atlanitike, ruan qetesine e vet neutre, ndersa e percjell verdiktin e vet duke i cfaqur Netanjahut vetem gishtin e madh te drejtuar poshte, si nje license genocidiste qe nuk do te kete kurre nje Keshill Sigurimi te OKB-se ta gjykoje e ta denoje. E sa per vendimin e Gjykates Holandeze, Netanjahu e perqesh me qesendi: depot i ka plot me pjese kembimi per F35-et e tij, por edhe nese nuk i mjaftojne, i sjell USA jo thjeshte pjese kembimi, por thjesht aeroplane F35 fringo te rinj per ta cuar deri ne fund misionin e nisur: shkaterrimin Gazes, masakren ndaj palestinenzeve dhe debimin e tyre perfundimtar nuk dihet se ne cfare kampesh ne shkretetire, zbrazjen e Gazes per ta populluar ate me pas me kolonet e rinj hebrej qe presin te vershojne atje, sapo ushtria izraelite te kete mbaruar misionin e saj te miratuar nga te gjitha kancelarite euro-atlanike. Sic na e ka lene urtine si vath ne vesh Gjergj Fishta yne i madh, mund te themi: ne dac me e dite se si shkon jeta, ku eshte forca, atje shkon e drejta! Mjere populli palestinez i Gazes! Me nje verberi klasike, perendia e tyre e gabuar, Hamas-i i krekosur e i marrosur nen avujt e opiumit terrorist, i mashtruar (apo i tradhetuar?) nga te gjithe sunitet perqark, ne rradhe te pare nga Hezbollah-u ne Liban dhe sivellezerit e tij ne West bank si edhe nga vete Irani, sulmoi me shigjeta druri Zeusin, rrufehedhesin e qiellit, dhe e zhyti popullin e tij ne cfarosje. Kush e ka orkestruar valle kete farse? A thua, me gjasa, edhe kete here, MOSAD-i izraelit me bekimin e CIA-s, ja u shkoi ujin nen rrogoz arabeve dhe i percolli Hamas-it mesazhin e gabuar se nuk do te mbetej i vetmuar dhe prandaj, hurra, hidhu ne aventure se thika te ka shkuar ne kocke? Nuk e dime pergjigjen e ketij rebusi tragjik qe po pergjak ndergjejgjen e botes. Vertetesine e ketij skenari te hamendesuar do te mund ta zbulojme vetem mbas 50 e kusur vjetesh, kur te deklasifikohen dhe te hapen arshivat. Tani per tani, nje mendje e shendoshe dhe e pa aneshme, ndofta bashke e dhe me nje zemer te dhembshur e me ndjesi humaniste, duhet te bashkoje zerin dhe aksionin ne demaskimin dhe denoncimin e genocidit qe Izraeli po kryen ne Gaza si edhe te kerkoje ndalimin e menjehershem te luftes, terheqjen e ushtrise izraelite nga Gaza, kthimin e popullsise palestineze ne shtepite e tyre, rindertimin e Gazes se shkaterruar me nje plan Marshall nderkombetar, heqjen e plote te izolimit te Gazes, monstruoz deri ne kufijte e nje apartejdi kriminal si edhe mbajtjen e nje Konference Nderkombetare per vendosjen e statukuose se dy shteteve hebreje dhe palestineze, bashkepunuese dhe qe e njohin te drejten e egzistences reciproke paqesore. Cdo devijim nga kjo strategi, qe eshte nje ''road map'' drejt paqes e stabilitetit ne rajonin e Lindjes se Mesme, duhet demaskuar pa medyshje si nje komplot sionist nderkombetar dhe jo si nje pamundesi e vertete per ta realizuar kete plan. Izraelit duhet ti behet e qarte pa ekuivoke dhe me terma precize se prej me se 50 vitesh, qe nga krijimi i tij si shtet, per shkak te shume e shume konjukturash favorizuese, po shkruan historine e tij me iluzionin e nje ngadhennjimtari te pasfidueshem ne dhjetevjecaret qe do pasojne, por po harron se historia mban shenim dhe se raportet e forcave mund te permbysen lehtesisht nga zhvillimet e vrulleshme aktuale nderkombetare, se superioriteti i tij ushtarak perfshire armatimin berthamor mund te sfidohet dhe te behet i paperdorshem nese konsiderohet teritori i tij i kufizuar si edhe inferioritetin numerik te popullates se tij qe do mbtete i tille perjetesisht. Ajo qe do te mbetet ne genet dhe memorjen e fqinjeve te tij do te jete se si e ka ndertuar Izraeli historine e tij, se si i ka trajtuar fqinjet e tij, ne rradhe te pare viktimen e tij palestineze, se si e ka perdorur superioritetin militar te tij te siguruar nga faktore te jashtem qe kane synuar sigurimin e mbijeteses se tij, por jo cinizmin dhe taktikat e strategjite genocidiste dhe irredentiste ne vazhdimesi. Historia shume e gjate e padrejtesive te kryera ndaj hebrenjeve, te progromeve, cfarosjeve dhe debimeve te tyre kudo neper bote dhe pergjate shekujve, te finalizuar nga nazistet ne Holokaustin e tyre makaber qe synoi cfarosjen totale te popullit hebre, duhet te kete percjelle tek populli hebre mesimin dhe detyrimin e natyrshem te mos praktikojne aksione dhe metoda te ngjashme ndaj popujve qe bashkjetojne dhe bashfqinjerojne me ta, perkundrazi, te ndjejne detyrimin per te zbatuar praktika humane, te respektojne te drejten e tyre per nje egzistence dhe jete te lire dhe dinjitoze. Historia e tyre e gjate, duhet ti kete mesuar tashme hebrenjeve se edhe kur ndermjet tyre, si ne cdo komb te botes, cfaqen individe, forca politike apo segmente shteterore qe shkojne perkunder ketyre mesimeve e detyrimeve humane, duhet te jene vete ata te paret qe duhet ti izolojne dhe ti heqin menjane keto forca brenda shoqerise se tyre civile dhe te bejne mbizoteruese e ti japin qytetari bashkejeteses paqesore me fqinjet dhe respektimn e te drejtave te tyre humane. Abuzimi me fuqite dhe superioritetin militar, mund te jete nje ogur i keq dhe nje prerogative negative per sigurine dhe te ardhmen e nje kombi, perkundrazi humanizmi dhe respekti per te drejtat civile e sovrane te fqinjeve, me siguri ofrojne ndjenja dhe aksione respektive reciproke nga te gjitha palet e perfshira ne situata historike antagoniste.

  1. a
   anti25642654censurë

   diarrea e halesë nga ana time!!tek viktimat fut dhe hamasontë o net koqja hiperbolike??o koqe para dy ditësh u liruan 2 pengje në rafa!!që do të thotë se në qytetin e fundit ka akoma hamasonë që veprojnë??prandaj po të lësh pa pastruar këtë pjesë të fundit të gazës do të thotë të lësh rrënjët e qelbësirës!!të drejtat humane duhet ti respektojnë vetë palestinezët!!nëse ata mbështesin me dhëmbë e shpirt hamasonët!?duhet të pranojnë dhe pasojat!nëse nuk i mbështesin!?kemi një problem të madh!!dhe ky problem janë hamasonët!shkaktuesit e parë të viktimave janë ata!!faktet që dihen janë pengimi që ata i bëjnë popullsisë për tu larguar nga fushëbetejat!në radhë të parë duke i mashtruar dhe më pas duke i bllokuar!vetë,drjetuesit e tyre e kanë deklaruar se është në leverdi të tyre shtimi i numrit të viktimave!gjithnjë izraeli ka ndërprerë sulmet e tij vetëm e vetëm për shkak të presionit që i është bërë na publiku,si izrailit ashtu dhe ai perëndimor!!

   1. V
    Vjosa.al

    Anticensure, je nje qelbesire e admirueshme qe i zbukuron bllogjet tona. Je idiot ne katror, sic do te thoshte Shejku, nje neonazist i dale mode qe i ben fresk sionismit. Nga ajo qe shkruan dhe nga fjalori qe perdor, qelbesh ere si Kadeti i Dhjere Bigler. Sikur te ka nxjere Jaroslav Hasheku taze nga studjoja e tij ku shkruante. Laje gojen dhe oturakun sa here qe i perdor dhe mos harro te pish ilacet cdo dite. Meqe ra fjala te ilacet, po te rekomandoj si ilac alternativ bio pa efekte anesore te degjosh 5 here ne dite kongen tironse, ''Jam bandill nje trim i forte, zemerohem kot se kot!'' Dhe se fundmi, ndaje me bllogun dhe na shuaj nje kuriozitet egzotik nga personaliteti yt i turbulluar: Cfare i ke ato numra 25642654 tek nick-u yt letrar, jane numra te karteles se burgut nga koha e diktatures apo numra te karteles te Spitalit Psikiatrik? Personalisht, ve bast 60% vs 40% se i ke nga kartela a spitalit.

    1. a
     anti25642654censurë

     net o bythë,nuk e mban dot fjalën??nuk të rrihet pa ngrënë mut??nuk rri dot pa replikuar pavarsisht se betohesh që do më injorosh??net o hale që derdhet në vjosë,numrat janë thjeshtë karrem për budallenjt si ti!!ti në vënd që të mësosh nga ato që shkruaj unë,merresh me numrat!!o gomar,a thu se më intereson mua nëse pseudonimi tënd është neti vjosa(njëherë e një kohë)apo sumqiri i austrisë?!jo net jo!edhe sikur ti të kishe vënë një pseudonim burrëror sa ska ku të vejë,ti në fund të fundit je një Bqir i lirë!një ADHS logorrik. ti je vëllai i vogël binjak i hamit degës(që u bë kohë që nuk po shoh komente të tij)!dhe unë po të pyes për kuriozitet-di gjë se nga pidhin e satëme bëhet??

   2. M
    Moses

    Vjosa,merru me ambientalizmin me mire.shkon mire me emrin tuaj ,shkon mire edhe me axhenden e extremit te majte boteror. Nderkohe zgjero njohurit sidomos ne fushen e historise.

    1. V
     Vjosa.al

     Moderator, cfaq repliken time me Moses, që mendoj se ka interes publik.

    2. M
     Moses

     Vjosa,ti mendon se palestinezet jane pjrse e nje KOMPLOTI midis iranit qe i mashtroi dhe izraelit te Netanyahut? Ne se po,shkruaj KOMPLOTIN 2.

    3. P
     Parruca

     Hollanda eshte pjese e atyre vendeve qe jane asfiksuar nga emigracioni i popullsive islamike. E mbytur nga kriminaliteti ne te gjitha nivelet, Hollanda rrezikon te rrenohet si shtet ne te ardhmen. Por ne pritje te kesaj Hollanda i ben moral Izraelit, i vetmi vend qe di si te flasi me arabet. Sepse e vetmja gjuhe qe kuptojne arabet eshte dhuna. Nese perpiqesh me argumenta, ta marrin per dobesi.

     1. s
      shori

      Per disa dhjetra apo e shumta disa qindra civile te vrare nga ruset ne Ukraine, (dhe nje milion kurva qe mbushen bordellot e Evropes me p... te lire), sorrat e propagandes sunito-anglo-saksone, e kryqezojne Rusine dhe Putin-in si kriminele lufte...(!?) Ndersa per 30 mije gra, femije e pleq te vrare nga Izraeli i Netanjahut dhe nje popull te tere te shkulur nga vatrat e tij, keto sorra te shpifura (edhe Merua brenda), kane kafshuar gjuhen...(!!!???) Kam te drejte apo jo o Mero patrioti...?

      1. X
       XXL

       SHORI=alfred cako karagjoz debil nazizist dhe xhihadist F...you

       1. a
        anti25642654censurë

        shorr o sumëqir,me të lirë,ke shumë të drejtë kur thua se izrailitët nuk janë të zotët fare!"30 mije gra, femije e pleq te vrare"!asnjë burr i vetëm nuk është vrarë nga ushtria izrailite!!nuk e di shkakun,por ka shumë mundësi për spekullime!1.burrat ja kanë mbathur2.vënë gra fëmijë e pleq përpara vetes,varianti 3. dhe më i mundëshmi është se pasi kanë marrë gjithë kursimet e familjeve të tyre kanë shkuar ti harrxhojnë tek nona tate!!pas fundosjes së anjes së fundit me siguri dhe hamasonët do këthehen në gazë,e atëherë do bëjnë mut tërë ushtrinë izrailite!! ec shorro, të të rrojë suma,se vrima e satëme shkoi për kandila deti!!

       Lini një Përgjigje