Atentati ndaj kryeministrit sllovak, Robert Fico u qëllua nga shkrimtari i njohur

15 Maj 2024, 17:51Bota TEMA
Atentati ndaj kryeministrit sllovak, Robert Fico u qëllua nga shkrimtari i

Një shkrimtar 71-vjeçar sllovak i quajtur Juraj Tsintula është sipas mediave vendase, autori i ngjarjes së ndodhur në qytetin Hadlova, ku ai tentoi të vriste kryeministrin e vendit Robert Fico, duke e qëlluar disa herë me armë.

Sipas raportimeve, Tsintula ka bërtitur në drejtim të Fico-s teksa ky i fundit po fliste me mbështetësit e tij dhe kur i është afruar për t'i dhënë dorën, ka hapur zjarr.

71-vjeçari është një nga themeluesit e klubit letrar DÚHA, i hapur në vitin 2005. Deri në vitin 2016 ka qenë president i klubit dhe ka shkruar tre përmbledhje me poezi. Që nga viti 2015 është anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve sllovakë. Sipas informacioneve, në vitin 2016 ai punonte si shofer në një qendër tregtare në Levice, qytetin që është vendlindja e tij.

Tsintula thuhet se kishte në pronësi të ligjshme armën të cilën e përdori për të shtënë në drejtim të kryeministrit sllovak. Ai u arrestua menjëherë pas incidentit të përgjakshëm.

Për median lokale Aktuality.sk ka folur djali i shkrimtarit, i cili ka thënë se është tronditur nga kjo situatë, ndërsa konfirmoi se babai i tij kishte leje për armë.

"Unë nuk  kam absolutisht asnjë ide se çfarë po bënte babai im, çfarë po planifikonte dhe pse ndodhi e gjithë kjo. Ai është i fortë, por nuk kishte qenë ndonjëherë në një psikiatër apo diçka e tillë”, tha ai.

Kur u pyet nëse i ati ka shprehur më parë ndjenja urrejtje ndaj kryeministrit Fico, ai u përgjigj: “Unë do t'ju them kaq, ai nuk e votoi atë. Kaq mund të them”.

28 Komente

 1. R
  Roja

  Po pse nuk i ruajte plumbat per Putanen mor xhaxha. Edhe ky hak e kishte se kelysh i Putanes eshte, por i rrezikshem vetem si kelysh. Qeni i terbuar ndodhet ne bunker..

  1. S
   Shqip fola por Turk novela shikova

   Komunistet dihet qe dhunen kane per shembull

   1. s
    shigjetari

    I bie qe ata qe po perdorin dhune para Bashkise Tirane me molotov, jane komuniste...

  2. d
   dsa

   Ja pra, sipas pohimit te djalit te tij edhe ky nje koqe, shofer-shkrimtari Tsintula e urrente Kryeministrin Fico

   1. g
    ganiu

    U ludhe shumë që arrite në përfundimin se e urrente? Mua më duket se e ka bër për mirësjellje, ose dashuri platonike. Nuk qëllohet dikush 4 x, vetëm e vetëm se e urren. Nj plumb mjafton. Hyyy gomar.

   2. d
    drejtesia

    Ja lumsha te dores,nji putinist me pak! Lironi shkrimtarin e nderuar!turp qe e keni katandis nje 71 vjeçar ne ate gjendje!

    1. P
     Prind

     I ka bere nje sherbim te jashtezakonshem kombit te vet!

     1. C
      Cadra-pistolet

      Retë e luftes po mbulojne Evropen. Sa me pak pro-ruse, aq me mire.????????

      1. K
       Ka diça që nuke shkonë

       Shkrimtar dhe punonë shofer? Ka diça që nuke shkonë. Osë kryministri ështe arsyja se pse ai ështe shofer???? Se pse ndoshta ka vjedhur shtetin e vet siç kanë vjedhur Shqiprinë Ed Ram Turk hajdut Erdogani, Sali Gerdeci dhe ilir spiun hajduti.

       1. E
        Endri

        Shkrimtaret ne kapitalizem nuk paguhen nga shteti o palle.Por ama jane pararoja, shtresa e mencur per te udhehequr ndryshime politike.

        1. M
         Mendja e kujt e ka ngritur doren kunder Ficos

         Shkrimtar qe ka bere 55 vjec nje liber me poezi. Tani ne pleqni vret km. Orban dhe Fico mund te duken si pro rus por jane shume me pro popujve te tyre se sa perendimi qe ka permbytur evropen me emigrante sa e ka bere Suedine si shesh perdhunimi per manjaket e prapambetur, francen si geta afrikane dhe gjermanine si anadoll.

        2. Z
         Zeni

         Ne 1991 duhesh nje i till qe ta qellonte kriminelin sali berisha qe kombi mos te vuaj Tani dhe nese ndodhe nuk ben lajm sepse ai e ka kryer demin ne kurriz te shqiptaris. Shkrimtari duhet te shpallet hero i popullit

         1. B
          Burgu dhe sapuni

          Shko qihu ne burg tani trap

          1. z
           zhaku i pamposhtur

           Heheheeee..burgu per burrat eshte por nuk e di perse kam nje ndjedi se ti ke frike mos perhapet ndonje tip epidemie ku vriten km dhe ti nfofta shqetesohesh per ate 'gjigandin' qe e ka tejmbushur kupen. .

          2. X
           XHH

           jeni maskarenje qe jepni ato pergjigje. Kjo eshte zgjidhja pushka? Demokracia eshte vote e lire dhe te permbysed me vote por jo te kercasi pushka. Eshte nje shkrimtar kriminel dhe do ta haj te semes ne burg apo si i ka ligjet ai vend.

           1. c
            cadra pistolet

            Edhe Hitleri u zgjodh me vote te lire o xhixhi. Diktatoret populiste shpesh vijne ne pushtet nepermjet votes se lire.

           2. X
            Xhelal

            Ej kjo eshte e gjitha per kaq gje vuan shqiperia presim te ndodhe nje ore e me pare Amin.

            1. D
             Detari

             nje plumb eshte gjithecka por skiptaret jane gej

             1. K
              Ke byth

              Po he ke byth ti Xhelal apo vetem lef si qen mbas garthit.

             2. R
              Realisti

              Edhe Kadare do t'duhej o Ramizit o Sales me ja ba sy ky..!

              1. K
               Kolegu i SPAK-ut

               Po ca lesh shkrimtari pas asnjë libër

               1. D
                Driton Hileja

                Edvin kujdes nga Muq Nano I Skraparit

                1. m
                 mjero gel’baza

                 Hahaha nuk vret rrufeja ne hale se mos na degjon haleja hila i biri i spihunit se per ket gruaqirin mjero gelbazen nuk me rruhet pidhi i gruas se tij qe e mban shéllunge dhe thote:Ky eshte lezeti i gruas se dervishéve si mjero bythqiri qe i bjen sumes ne teqe

                2. M
                 Mero

                 ...ne shqiperi sndodhin keto gjana, ngrihet lapidar pas vdekjes

                 1. L
                  Lali Leku

                  Diçka fshihet mbas ketijë attentati. Si ka mundesi nji Poet Shkrimtare intelecte,te punoje shofer.Ne kete mes ka diçka personale mes attentatori dhe vittimes. Don Zoti ta ken kete fat te gjithë K/ Min. e koruptuar vetem keshtu marrin vesht qe nuk duhet vjedhur pasuria e popullit.

                  1. a
                   anti25642654censurë

                   titujt e leshit të medjes së karit,që pas të shtënave,hedhin bomba mediatike,thjeshtë për të kapur ndonjë klik më parë se koqja tjetër rival i saj"Robert Fico u qëllua nga shkrimtari i njohur "!e bëjnë të birin e botës "shkrimtar të njohur" se ka botuar disa vjersha??nuk kanë kohë të presin sa të dalin të dhëna të sakta,por disa sekonda mbas të shtënave,nxjerri gomarllëkun e tyre me një të pallur!!

                   1. D
                    Demokrati idealist

                    Sllovakia është njëri prej 5 vëndeve të BE që është pro sërbe e pro ruse që nuk e ka njohur Kosovën.Para disa viteve kur skuadra e Flamurtarit shkoi për një ndeshje futbolli në kuadrin e kupave të Europës tifozët sllovak e pritën me parrulla e me thirrje Kosova është Serbi gjatë gjithë ndeshjes. Mirë ja ka bër sepse do jetë një filo rus e serb më pak.

                    Lini një Përgjigje