Ish-presidenti i Tunizisë dënohet me 8 vite burg

25 Shkurt 2024, 22:20Bota TEMA

Ish-presidenti i Tunizisë dënohet me 8 vite burg

Një gjykatë në Tunizi dënoi ish-presidentin Moncef Marzouki me tetë vjet burg në mungesë si pjesë e goditjes së vendit ndaj kundërshtarëve të presidentit Kais Saied.

Vendimi erdhi pasi figura e shquar e opozitës Jaouhar Ben Mbarek u dënua me gjashtë muaj burg, shkruajnë mediat e hauja.

Autoritetet thanë se Marzouki kishte shkelur ligjet kundër nxitjes dhe bëri thirrje për përmbysjen e qeverisë.Avokati i tij, Samir Ben Amor, i tha Associated Press se fjalia ilustron "ngurtësimin e linjës politike të marrë nga qeveria kundër kundërshtarëve".

Marzouki shërbeu si presidenti i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike i Tunizisë nga viti 2011 deri në vitin 2014, pasi protestat e pranverës arabe bënë që presidenti autokratik Zine al-Abidine Ben Ali të tërhiqej dhe të largohej nga vendi. Një aktivist i gjatë për të drejtat e njeriut, Marzouki ka qenë një kritik i zëshëm i lëvizjeve të Saied për të konsoliduar pushtetin e tij dhe për të rishikuar kushtetutën e Tunizisë pas pranverës arabe.

Deklaratat e Marzouki, të cilat gjykata nuk i specifikoi, nxitën "një sulm të krijuar për të përmbysur qeverinë, duke nxitur njerëzit të marrin armët kundër njëri-tjetrit dhe duke provokuar trazira, vrasje dhe plaçkitje në tokën tuniziane".

Ai në mënyrë rutinore u ka bërë thirrje fuqive të huaja që të tërheqin mbështetjen për Tunizinë në mes të përmbysjes së vazhdueshme të arritjeve demokratike të vendit dhe e quajti Saied një diktator që duhet të rrëzohet.

Kjo është hera e dytë që Marzouki dënohet për vërejtjet e bëra në demonstrata dhe në mediat sociale, pas një vendimi katërvjeçar të dhjetorit 2021 për cenim të sigurisë së shtetit.

Marzouki është mes më shumë se 20 kundërshtarëve politikë që janë akuzuar ose burgosur që kur Saied konsolidoi pushtetin në vitin 2021 duke pezulluar parlamentin dhe duke rishkruar kushtetutën e vendit. Kundërshtarët e presidentit, përfshirë Marzouki, i kanë krahasuar lëvizjet me një grusht shteti – një akuzë që Saied e ka mohuar. Votuesit miratuan ndryshimet e tij kushtetuese në një referendum me pjesëmarrje të ulët të vitit 2021.

“A është normale në një vend demokratik që dikush të ndiqet penalisht thjesht sepse ka shprehur një opinion dhe këndvështrim mbi politikën e vendit të tij?” Ben Amor pyeti në lidhje me dënimin e Marzoukit.

Saied i ka quajtur më parë ata që bëjnë komente të tilla si Marzouki "tradhtarë të kombit" dhe u bëri thirrje autoriteteve që t'i hetojnë ata. Të tjerë të shënjestruar në goditjen e tij përfshijnë udhëheqësin e Ennahda-s Rached Ghannouchi, biznesmenin dhe ish-kandidatin presidencial Nabil Karoui dhe kreun e partisë Free Destourian Abir Moussi, një sfidues i mundshëm në zgjedhjet presidenciale të vendit 2022.

1 Komente

  1. V
    Vranakonti

    Shume mire. Gjykata e Tanzanis ka vepruar mire dhe tregon se atje behet drejtesi dhe ka drejtesi.

    Lini një Përgjigje