Kim Jong-un ndalon me ligj vetëvrasjet në Korenë e Veriut

7 Qershor 2023, 21:50Bota TEMA

Kim Jong-un ndalon me ligj vetëvrasjet në Korenë e Veriut

Sipas raportimeve, despoti i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka lëshuar një urdhër të fshehtë për ta bërë të paligjshëm aktin e vetëvrasjes.

Diktatori e përshkroi atë si “tradhti kundër socializmit” dhe ka urdhëruar qeveritë lokale të marrin masa parandaluese, thonë raportet.

Ka pasur një rritje të numrit të qytetarëve të Koresë së Veriut që i marrin jetën vetes, me një agjenci spiune që zbuloi se vetëvrasjet ishin rritur 40 për qind këtë vit në krahasim nga ai i kaluari.

“Ka shumë faktorë të brendshëm trazirash në Korenë e Veriut për shkak të vështirësive të njerëzve”, tha një zëdhënës i Shërbimit Informativ Kombëtar të Koresë së Jugut.

Urdhri konfidencial i vetëvrasjes u dorëzua në një sërë takimesh urgjente në të gjithë vendin, ka raportuar Radio Free Asia.

Një takim regjistroi 35 raste të vetëvrasjeve këtë vit vetëm në qytetin Chongjin dhe në qarkun Kyongsong – me shumicën e rasteve që përfshinin familje të tëra që morën jetën së bashku.

Vdekjet nga uria, ndërkohë, në Korenë e Veriut janë trefishuar vitin e kaluar.

 

5 Komente

 1. S
  Stefani

  Në shumë vende të botës vetëvrasja është e dënueshme me ligj.

  1. P
   Petrit

   Madje ,denohen me denim kapital : varje ne litar. Plotesisht e drejte, sepse eshte me e lehte se te thellohesh ne shkakun qe cojn ne vetevrasje. "Lumturia" e cdo njeriu duhet te ofrohet edhe me detyrim nese eshte e nevojshme

  2. E
   Evisa

   Shumë mirë ka bërë shoku Kim që e ka nxjerrë të jashtëligjshme vetëvrasjen. Partia nuk është se nuk ua ka siguruar vdekjen atyre që duan të vdesin, ju ka dhënë mundësinë e mrekullueshme të vdesin nga uria. Atëhere ç'kanë që nxitojnë, apo duan t'i bëjnë qejfin armiqëve të socializmit dhe shokut të lavdishëm Kim Jong Un. Se mos kanë brirë armiqtë.Ja, shkojnë e vrasin vehten....

   1. Y
    Ylli Shamunaqes

    Pse po e ben cfar do i besh?! Do i vrasesh? Hahahaha...

    1. a
     american16al

     Ky ligj eshte qesharak sepse vete personi e ka ekzekutuar aktin e vetevrasjes dhe nuk merr leje ne qeveri per t’a bere, pas vetevrasjes shpalle cfare te duash nuk ka ndonje vlere…!!!!

     Lini një Përgjigje