Kina sanksionon Pelosin pas vizitës në Tajvan: Ndërhyri në punët e brendshme

5 Gusht 2022, 11:20Bota TEMA

Kina sanksionon Pelosin pas vizitës në Tajvan: Ndërhyri në

Kina ka njoftuar se po sanksionon kryetaren e SHBA-së, Nancy Pelosi dhe familjen e saj të ngushtë për vizitën e saj në Tajvan.


Ministri i Jashtëm Wang Yi tha se Pelosi kishte “ndërhyrë seriozisht në punët e brendshme të Kinës, kishte dëmtuar seriozisht sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës, shkeli seriozisht parimin e një Kine dhe kërcënoi seriozisht paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit”, thuhet në një deklaratë.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që duhet të bashkohet me kontinentin, me forcë nëse është e nevojshme.

2 Komente

 1. S
  Saleh Xi Ping

  Mos. Nuk do shkoie dot me ne Kine tani.

  1. a
   american16al

   Ha…ha….. ky eshte reagimi “pervelues” i Kines..???!!!!!????????????????????????????????

   Lini një Përgjigje