Korrupsioni ‘shkund’ qeverinë e Ukrainës, Zelensky u ndalon daljen nga vendi zyrtarëve të shkarkuar

24 Janar 2023, 15:10Bota TEMA

Korrupsioni ‘shkund’ qeverinë e Ukrainës, Zelensky u

Një numër zyrtarësh të lartë ukrainas kanë dhënë dorëheqjen dhe disa të tjerë janë shkarkuar nga Presidenti urkainas, Volodymyr Zelensky mes një skandali korrupsioni në rritje të lidhur me prokurimin e furnizimeve të kohës së luftës, në ndryshimin më të madh të qeverisë që nga fillimi i pushtimit rus.

Gjatë fjalimit të tij të natës të hënën në mbrëmje, Zelensky njoftoi se po i ndalonte zyrtarët qeveritarë të udhëtonin jashtë vendit për çdo gjë, përveç biznesit zyrtar, dhe tha se do të bënte "ndryshime personeli" në ditët në vijim.

Njoftimi erdhi pas arrestimit të dielën e Vasyl Lozynskyy, ministri në detyrë për zhvillimin rajonal. Byroja Kombëtare Kundër Korrupsionit të Ukrainës ka akuzuar Lozynskyy për marrjen e 400,000 dollarëve në "përfitime të paligjshme" për lehtësimin e kontratave, duke përfshirë gjeneratorët e energjisë, një çështje e ndjeshme në një vend për të cilën po luftohet për të përballuar temperaturat e ngrira dhe ndërprerjet e shpeshta të energjisë elektrike të shkaktuara nga Rusia. sulme në infrastrukturën e saj.

 

9 Komente

 1. U
  Une kuptoj

  O gazetar,jo temperatura te ngrira,po te ulta..!

  1. L
   Loku

   Nuk ka Ukrainas te koruptuar,propogand Ruse.

   1. a
    anti25642654censurë

    rusët janë më pak!!propagandë perëndimi!!

    1. L
     Loku

     Politakanet Ukrainas po pasuroen me taksat tona jo Ruset.Brenda pak ditesh 5 Governator e 4 zv ministra te shkarkuar keshilltarin e vet te shkarkuar Präsidenti i Bankes shtetrore azil ne Austri,keto jane vetem maja eisbergut.

   2. Z
    Zhvejku

    Korupsioni te elitave politike eshte mjeti me i mire per te gjunjezuar nje shtete. Kjo eshte arma me e preferuar e perendimoreve. Vjedhja behet ne bashkpunim. A ju kujtohet shefi i ushtris te Avganistanit qe bashkpunonte me naton se ç'far paurie kolosale kishte pervetsuar? Edhe wc-en e kishte prej floriri. E njejta praktik eshte zbatuar ne tera vendet ish socialiste. Perjashto Kroacin e kjo per merit te nje prokuror kurajoz qe ja hodhi prangat ish kr.ministrit. Haraçin e luftes dhe te ketyre hajduteve e paguan populli ukrainas e taksapagusit e aleances(NATO)

    1. I
     Iliro Pellazg

     Ukraina qe u nxit të futet ne lufte nga perendimi dhe po lihet ne balte prej saj, eshte vendi me i korruptuar mbas Albanistanit.

     1. J
      Jonuz

      Me se e vertet ,qe kjo lufte eshte pasoi e nji presidenti karagjose te Ukrahines Seleski ,qe u shite teke Amerika si dhe nji politike e Europes kurve.Sote po i furnizoin me arme dhe po vriten vella me vella nji fatekeqesi e madhe.

     2. z
      zhvejku

      Ne do marim medaljen e art per korupsion se aritem te koruptojm edhe shefin e kunderzbulimit Amerikan. Jemi race e qut. Ama dhe amerikanet si miq qe i kemi vdesin per ne, nuk i ze gjumi pa na rrjepur... Ukrainen mbasi ta "clirojn" nga populli i vete do e bejne "kopesht me lule".

      1. a
       anti25642654censurë

       tërë Bqirët në sulm,bile dhe januzi i erdogënit!!personazhi dement i hashekut dy herë,paska marrë koks!!he ju qifsha robt të gjithëve!!dhe e korruptuar prapë do tua qijnë robt,lëpirësve të putanës!!

       Lini një Përgjigje