Krejt artilerinë do t’ia dhurojmë Ukrainës: kryeministrja e Danimarkës bën një premtim befasues

22 Shkurt 2024, 11:18Bota TEMA
Krejt artilerinë do t’ia dhurojmë Ukrainës: kryeministrja e

Në Konferencën e Sigurisë që u mbajt gjatë fundjavës në München, presidenti i Ukrainës, Vollodimir Zelenski, kërkoi ndihmë urgjente nga shtetet perëndimore. Zelenski tha se diktatori rus Vlladimir Putin nuk do të ndalet nëse ia arrin të mposht Ukrainën. Pas Ukrainës Putin do të sulmojë vendet baltike, Poloninë etj., tha Zelenski.

Armë, armë, armë — kjo ishte dëshira e Zelenskit dhe e disa analistëve perëndimorë që morën pjesë në Konferencën e Sigurisë në München. Gjermania dhe Franca nënshkruan gjatë fundjavës marrëveshje të sigurisë me Kievin. Por këto marrëveshje nuk kanë efekt të menjëhershëm. Kancelari gjerman Scholz dhe presidenti francez Macron i bën Zelenskit premtime afatgjata.

Më konkrete ishte kryeministrja e Danimarkës. Mette Frederiksen tha se vendi i saj e ka ndërmend që krejt rezervat e municionit artilerik t’ia dhurojë Ukrainës. “Kur i pyesim ukrainasit, ata tani na lusin t’u japim municion, artileri. Nga ana daneze kemi vendosur t’ua dhurojmë tërë artilerinë që kemi”, tha Frederiksen në Konferencën e Sigurisë në München.

Frederiksen shtoi se në Europë ka mjaft municion. “Në rezervat europiane ka ende municion. Nuk bëhet fjalë për prodhim, sepse ne kemi armë, kemi municion, kemi mbrojtje kundërarjrore, të cilat momentalisht nuk duhet t’i përdorim dhe të cilat do të duhej t’ia jepnim Ukrainës”. Frederiksen tha se pa marrë parasysh se çfarë do të ndodhë në SHBA, “ne duhet t’ia dalim të vetëmbrohemi dhe të mbrojmë Ukrainën”. (E.Robelli)

5 Komente

 1. b
  ben.

  Keta sorosianet qe qeverisin ameriken dhe europen sot , te dhjesin se qeshuri. Niveli i tyre i mashtrimit eshte i trashe dhe vetem per shtresat me te ulta te popullsise. Sorosiane ndaeni mendien , ka apo nuk ka rrezik rus per europen. Sepse nese ka dhe kjo i jep gjithe armatimin zheles, qe kuptohet do i avullojne ne pak dite si te tjerat me pare , i bie qe danimarka nuk do kete me cfare te mbrohet. Tani kjo gjeja ose eshte komplet budallacke ose eshte e shitur te rusi. Ose ngelet tjetra qe kjo si sorosiane e di qe nuk ka asnje rrezik rus, dhe i fut me vone 1 kontrate ca dhjetra miliarda dollare me kompanite e armatimeve ca miliarda i mer vete, ca sorosi dhe ca ngelet i blejne municion. Por por eshte hera e pare ne historine e njerezimit qe ne " kulmin" e rrezikut per lufte te falesh gjithe municionet. Ps: ne kohen e pandemise qe ishte rrezik real, po ku e ku me i vogel se 1 lufte, shtetet europiane bllokuan te gjitha paisjet mjekesore qe ndodheshin ne teritorin e tyre , qe nuk ishin prone e tyre, perfshi edhe maskat. Nuk e di po ky lloj degradimi moral nuk njiglhet ne historine e njerezimit.

  1. a
   anti25642654censurë

   ben o tru qen"i bie qe danimarka nuk do kete me cfare te mbrohet."??me të vërtetë nuk ka më asgjë me çfarë të mbrohet,përveç p të satëme,nga luksenburgu agresiv dhe simos nga lihtenshtejni,i tmerrshëm!bile shpresoj që të mos futen në të njëjtën aleancë dhe san marino,andora dhe monako!o robqirëëëë,po të marrim si armik putanën,babain tënd kurvë,ai duhet të kalojë miqësisht nëpër bjellorusinë e lukit,e pastaj të drejtojë bythën për ti bërë telef polakët,e pastaj,pasi tia kenë qepur sumën gjermanët dhe rishqyer,mund të arrijë në danimarkë!!kjo është rruga toksore,e vetmja ku rusët mund të shprehin potencialin e tyre me mish për top!në rrugë detare!?aty po që kanë shumë mundësi!!fillojnë e fundosin anijet e tyre dhe më pas lëshojnë mishin për top të sulmojë drejt danimarkës!!ben o sumqen,po përse të ha palla se nuk do ketë mbrojtje danimarka,ti si bir putini,ose shqip kurve,duhet të kënaqesh me një gjë të tiilë!!bile duhet të kënaqesh që pak më vonë vetë amerika do ti japë 4,5 mln predha 155mm, thërmuese,që ata vetë do ti nxjerrin nga përdorimi,si të skaduara!ti duhet të kënaqesh,o tru qendhe jo të merakosesh!amerikanët mbeten pa gjë dhe ukrainasit marrin predha të "skaduara"!!eh mor lal mor lal,na u bë beni si emër qeni!!

  2. J
   Jepi Ben

   Bravo Danimarka. Ben, hapi syte, Sorosi ka pune vetem me nongraten, jo me ty etj. Si ty. Ka ik koha juaj, nuk kthehet me sllavizmi i PD ne Shqiperi. Mot Trump do tu nxjerre jashte ligjit rithemelimin. Te fala nga Kucova. Kupto.

   1. P
    Po furnizoni me arme Ukrainen apo Rusisne?

    Ore "mire" e ka kjo torollakja e Danimarkes dhe toca te tjere anetare te NATO-s qe do te dhurojne pafundesish armatime po kush do t'i perdore ato, ne Ukraine nuk ka me ushtare jane kthyer ne rezerveiste ne Boten tjeter. Jo me larg se dje zhelja Zelensky bente thirrje se i duheshin shtese 450-500 mije ushtare...... ku ti gjej. Armaitimet falura nga NATO e vende te tjera qe nuk "duan" lufte kane rene ne duart e ushtrise ruse, pershtypje te benin pushket snajper te Britanise se Madhe qe kishin rene ne duar e kundershtarit e po perdoreshin prej tyre.

    1. g
     ganiu

     "zhelja Zelensky bente thirrje se i duheshin shtese 450-500 mije ushtare...... ku ti gjej."? Do marrë 10 % të klientëve të majkës tënde, ose 0,001% të kurvës së Zhvejk. Asnjëra prej tyre nuk e ndjen mungesën. Mo u bëj dhe ti kaq tamaqar.

    Lini një Përgjigje