Kremlini i përgjigjet Macron: Paralajmëron konflikt me NATO-n, nëse trupat e aleancës luftojnë në Ukrainë

27 Shkurt 2024, 12:15Bota TEMA
Kremlini i përgjigjet Macron: Paralajmëron konflikt me NATO-n,

Dërgimi i trupave të NATO-s në Ukrainë nuk do të ishte në interesin” e Perëndimit. Këtë deklaroi Kremlini, duke komentuar hipotezën e hedhur dje nga presidenti francez Emmanuel Macron.

Kremlini paralajmëroi të martën se konflikti midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO-s të udhëhequr nga SHBA do të bëhej i pashmangshëm nëse anëtarët evropianë të NATO-s dërgonin trupa për të luftuar në Ukrainë.

“Vetë fakti i diskutimit të mundësisë së dërgimit të kontigjenteve të caktuara në Ukrainë nga vendet e NATO-s është një element i ri shumë i rëndësishëm”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov kur u pyet për komentet e Macron.

I pyetur nga gazetarët se cilat do të ishin rreziqet e një konflikti të drejtpërdrejtë Rusi-NATO nëse anëtarët e NATO-s dërgonin trupat e tyre për të luftuar në Ukrainë, Peskov tha: “Në atë rast, ne do të na duhet të flasim jo për probabilitetin, por për pashmangshmërinë e një konflikti të drejtpërdrejtë”.

Një ditë më parë presidenti francez Emmanuel Macron nuk përjashtoi mundësinë për dërgimin e trupave perëndimore në në Ukrainë. Ai paralajmëroi se nuk kishte konsensus për një hap të tillë në këtë fazë, pasi aleatët ranë dakord të rrisin përpjekjet për të dërguar më shumë municione në Kiev.

7 Komente

 1. T
  Treni

  A thuajse Rusia nuk do bëjë luftë gjithsesi.

  1. I
   I

   Ikni o plehra te keqija se para te hynit ne Krime thate jane genjeshtra nuk do hyjme, edhe e pushtuat, pastaj para se te sulmonit Ukrainen thate nuk eshte e vertete qe do sulmojme, eshte propagande e Perendimit, dhe sulmuat qe te nesermen. Nuk ju zihet bese ju o horra rrospie ruse. Ju doni nje bombe mu ne Kremlin qe te shpetoni nga psikopati qe ju drejton se pasket qene frikacake fare. 30 vjet me nje psikopat ne krye qe ka vrare e ka masakruar njerez me helme e me arme e me renie nga dritaret.

   1. K
    Kaq per sot......

    Qetesohu shoku komentkar "I" Krimeja ka qene pjese e ish Republikes Ruse, por tullaci Hrushov ne vitin 1956 ja dhuroj Republikes se ish Ukraines ku te dyja keto ish Republika kane qene pjese e BRSS dhe nuk perbente problem. Pas shperberjes se BRSS ne vitin 1991 ku u krijua per here te pare ne histori shteti i Ukraines mori me vete edhe Krimine dhurate, por kjo nuk mund te tolerohej dhe cdo gje shkoj ne vendin e vet. Gjithashtu pas luftes se provokuar nga Ukraina dhe NATO, Rusia aneksoi dhe i qepi hartes se saj 4 krahinat me popullsi mbi 70% ruse por me referendum te cilat vendosen shkeputjen prej Ukraines. Qe t'a marresh vesh ti dhe ndonje koqe tjeter si ty, Kievi ka qene Kryeqyteti i pare i Perandorise Cariste. Po ndonje fjale per pushtimin e Afganistanit nga Amerika a ke, qe u zbythen talibanet me brekushe e me nga nje kallash ne dore u lane ne duart e tyre 75 miliard $ armatime dhe breda 24 oreve iken nga syte kembet ushtaret e Daj Samit qe sjellin paqen si me "Pranveren Atrabe" etj etj.

    1. @
     @

     Po te ndertojme edhe perandorine romake edhe perandorine otomane, edhe perandorine mongole o shoku, ta bejme boten lesh e li duke rivizatuar kufijte sipas ish perandorive.

     1. W
      WWW

      Kurvat e Putanes do gjejne gjithmone arsye per te justifikuar veprimet e Putanes. Kur Putana po thonte nuk do e sulmoj Ukrainen, kurvat e Putanes thonin Perendimi sajon se do lufte kot se nuk do beje gje Rusia. Kur Putana e sulmoi, paska te drejte ta sulmoje. Edhe gjysmen e Gjermanise te marre Putana, kurvat e tij do thone e ka me te drejte se ka qene pjese e BRSS-se.

      1. A
       Andreas

       Propaganden perendimore qe kam degjuar ne keto 2 vitet e fundit, nuk ma kane zene syte e veshet as ne 30 vjet komunizem ne shqiperi.

      2. $
       $$$

       FAJIN E KA SALIU

       Lini një Përgjigje