"Kush e ka më të madh", batuta e Boris Johnson shkrin së qeshuri sallën në samitin e G7

27 Qershor 2022, 09:27Bota TEMA

"Kush e ka më të madh", batuta e Boris Johnson shkrin

Samiti i G7 sot nuk ka patur vetëm cështje serioze dhe të rëndësishme për tu diskutuar. Të paktën një gjë e tillë vlen për kryeministrin britanik Boris Johnson dhe atë kanadez Justin Trudeau.

Dy liderët kanë krahasuar avionët me të cilën erdhën duke u mburrur se njëri e kishte më të madh se tjetri.

Johnson vuri në dukje se ai kishte parë të ashtuquajturin 'Canada Force One' në pistë, përpara se Trudeau të tallej me liderin konservator duke këmbëngulur se Airbusi i kryeministrit britanik ishte më i madh se i tij.

Në përgjigje, Johnson tha se avioni i tij ishte 'shumë modest'. Me një gjatësi prej 44.5 metra, A321neo i kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar është me të vërtetë më i vogël se CC-150 Polaris i Trudeau, i cili është një gjatësi prej 46.6 metra.

I ka një gjatësi të krahëve prej 44.5 metra dhe një shpejtësi maksimale prej 639 mph. Ai mund të fluturojë gati 6000 milje pa pasur nevojë të furnizohet me karburant.

Për krahasim, A321neo Johnson ka një hapje më të vogël krahësh prej 35.6 metra, një shpejtësi maksimale prej 544 mph dhe një distancë prej gati 5000 miljesh. 

Megjithatë, ndryshe nga avioni i Trudeau, ai mund të ketë më shumë pasagjerë - rreth 244, krahasuar me 194 të Canada Force One.

12 Komente

 1. A
  Ari

  Ky Johnson me duket se " ka nje disekujliber..mendor.." ! Ose, jeton "madheshtine e Britanise se Madhe te dy shekujve me pare, njesoj si Franca..", kur te dyja keto "drejtonin boten...".dhe, tani nuk e pranojne dot se bota ka kohe qe ka ndryshuar...

  1. K
   Kavajsi

   Ç'te bejnë,s'kane ç'te bejne dhe masin kush e ka me t'madh..avionin.

   1. ⚙️Ingranazhi

    Ketu bota digjet , dhe kurvat krihen !!!!! Dhe keta pushta , me ne krye dhjeramanin xho drejtojne boten !!!!!!

    1. a
     asd

     Po kush do ta drejtoje? Kinezet? Apo Ruset ? Boten do ta drejtojne vende te cilat kane sistem demokratik ku vullneti i shoqerise sundon mbi vullnetin e liderit dhe sidomos kur ky vullnet shkon ne interes te ceshtjeve nderkombetare ne ruajtje te interesave te marredhenieve te lira dhe te progresit ne gjithe globin. Ne e kemi perjetuar (per shume pak) kohen e ndikimit rus apo edhe ate kinez me vone. Fale zotit por edhe pozicionit tone gjeografik, u shkeputem nga ata kasape pa na e hequr lekuren. Une preferoj te punoj dhe komunikoj me europiane, jo me incivile aziatike. Shiko se cfare u bejne ukrainasve; i djegin ne shtepite dhe tokat e tyre pa te drejte pa shkak dhe pa qellim. Te jesh ne kahun e tyre (ruseve), do te thote te jesh kafshe si ata, por te jesh edhe me budalla se ata sepse atyre nuk u behet vone per "mbeshtetjen" tende. Do te djegin edhe ty si nje krimb, dhe do ta meritoje plotesisht.

     1. m
      mira

      O asad Ta shikosh cfare i ka bere america vendeve arabe dhe botes do ulerish Lum si ti qe je sylesh

      1. C
       Cudia

       Moj Mira! Cfare thua moj copa e injorantesh? Marina I ka bërë botës arabe.... A te kujtohet cfare bëri princi I Arabisë ne ambasadën e tij ne Turqi? E vranë gazetarin dhe e copëtuan dhe nuk dihet ku trupi I tij përfundoi. Kjo eshtë politika arabe... ne ambasade vrasje shtetërore.

      2. ⚙️Ingranazhi

       Ku e pe ti or sy tope qe une jam me ruset !? Te duket ky lajmi me siperm si diskutim serioz qe mund te bejne dy lidera ne nje kohe te till !? kur nje si putini kercenon me arme nukleare dhe keta kurvat bashke me xho dhjeramanin diskutojne kush e ka me te madhe mutin qe ben ne mengjes ( qe e hengsh dhe te befte mire) dhe ti kruhesh me komentin tim !!!!! Pse te duket qe xho bideja eshte lider qe mund te drejtoje kur s’drejton dote veten , apo djali fidel cadtros , trudoja , apo ky psiqiku anglez !? Fatkeqsish keta nuk jane ne gjendje te drejtojne, per te mposhtur putinin do sakrifikojne dhe ukrainasin e fundit, nuk shpjegohet ndryshe qe asnje nga keta kllouna nuk flet per paqe.

       1. Z
        Zeqo Pilafi

        Po thuaje të shkretën, se na plase, kush mund t'i bënte ballë Putinit? Dhe po ashtu, sa kohë duhet të rrijë bota pa qeshur dhe bërë shaka, për këtë që ka gjetur Ukrainën? Apo siç thoshte shoku Enver, derisa armiku të struket në strofkullën e tij? Po çoje o "Ingranazhi" vetë, çfarë pret këta dhjeramanët, Biden, Johnson, Trudeau! Gjej një kalë, nxirr heshtën dhe shpatën nga vëndi ku i ke ruajtur për këtë ditë të kiametit, gjej një shqytar dhe me krahun tënd të stërfuqishëm, vendos rregull në këtë botë. Dhe nise së pari, me një ferman ku ndalon çdo të qeshur dhe shaka në këtë botë derisa të vendosësh rregull dhe qetësi për gjithë dynjanë.

        1. ⚙️Ingranazhi

         Une nga qe nuk jam trim si ty,dhe keta humoristet, them te bisedohet per paqe ne menyren me serioze , se vet situata eshte e till, nuk po them se mire ja beri putini ukraines . keta shakaxhinjte tallin topet,po bejne trimat nga kompiuteri si puna jote , se e dine shume mire qe ukraina nuk fiton dote luften, dhe megjithate e shtyne ne nje drejtim pa krye , dhe do humbi njerez dhe teritore. Pastaj po te jene kaq trima le te futen , kush i ndalon !? te marin dhe zotin Lam ( zeqo pilafin) tu tregoje si luftohet. Ik o zeqo pi ndonje rraki koçimare tek klubi i lagjes ….

     2. V
      Vk

      Sa per te qeshur.

      1. F
       Franz Kafka

       me pak fjale, me nje Europe te tille te percare, dhe me nje Angli dhe Amerike te pergjumur, Rusia shume shpejt do e shkaterroje totalisht Ukrainen. Sinjali u dha kur Ukraina u terhoq nga Severedonesk qe e kishte mbajtur per 4 muaj. Sa te sjellin raketat dhe sistemet e mbrojtjes lideret perendimore, sdo kete mbetur me asgje ne Ukarine, pastaj do ja masin mire Putinit nese e ka te vogel apo te madh

       1. N
        Nastrdini

        Mos u merzitni se boten do e sundoi EDVIN RAMA. Kjo do te ndodh se ai i ka hipur kalit te DON KISHOTIT. Te rroj populli shqipetare !!! Suksseset i ka perpara nen udheheqjen E Don Edvin Kishot Rama

        Lini një Përgjigje