Kush është vajza e diktatorit të korruptuar, bleu mbi 240 milionë dollarë prona në botë

13 Mars 2023, 17:23Bota TEMA

Kush është vajza e diktatorit të korruptuar, bleu mbi 240

Vajza e një diktatori të korruptuar, e cila hiqej edhe si yll popi dhe diplomate, ka shpenzuar të paktën 240 milionë dollarë në prona nga Londra deri në Hong Kong.

Sipas BBC, Gulnara Karimova përdori kompanitë e saj në Mbretërinë e Bashkuar për të blerë shtëpi dhe një avion privat me fondet e marra përmes ryshfetit dhe korrupsionit.

Kështu thuhet në një raport të hartuar nga ‘Freedom for Eurasia’. Ky raport ngre të tjera dyshime mbi përpjekjet që bën Britania e Madhe për të luftuar pasuritë e paligjshme, raporton BBC. Në raport thuhet se lehtësia me të cilën Karimova ka siguruar pronat e saj britanike është shqetësuese.

Për një periudhë kohe, Gulnara Karimova mendohej se do të ishte pasuesja e babait të saj, Islam Karimov, që sundoi Uzbekistanin prej vitit 1989 deri në vdekjen e tij në vitin 2016.

Ajo shfaqej në video të muzikës pop me emrin e artit Googoosha, kishte një kompani bizhuterish dhe kishte shërbyer si ambasadore në Spanjë.

Në vitin 2014, ajo u zhduk nga sytë e publikut. Më vonë u mësua se ishte arrestuar me akuzat për korrupsion, në kohën që babai i saj ishte akoma në pushtet. Në vitin 2017, ajo u dënua dhe në vitin 2019 u dërgua në burg pasi kishte thyer masën e sigurisë së arrestit shtëpiak.

Prokurorët thonë se ajo ishte pjesë e një grupi kriminal që kontrollonte asete me vlerë mbi 1 miliardë dollarë në 12 vende.

Tom Mayne, një nga hartuesit e raportit tha se rasti Karimova është një nga rastet më të mëdhenj të korrupsionit dhe ryshfetit në histori.

18 Komente

 1. A
  Alex

  Vajza e Diktatorit te koruptuar ? po pse nuk vendosni dhe te beni nje titull , politikanet e koruptuar ne Demokraci qe ne vendin tone Jane me shumice dhe nuk ju hyn gjemb ne kembe,? Fuck off all kete propogande qe ja kalon asaj te Enverit

  1. S
   Shpresa

   Derisa te korruptuarit mburren me veprimet e tyre, sepse ne fjalorin e tyre nuk ekziston fjala ndergjegje apo meshire per popullin e shkrete e te varfer te Shqiperise, e qe, per fat te keq, nuk jane pak, atehere si mund te presim qe Shqiperia, vendi im ame, te zhvillohet siç e meriton. Dmth. nuk paska qene Enver Hoxha pengese e zhvillimit te Shqiperise, sepse, mjerisht, te gjithe politikanet aktuale qenkan jo atdhedashes, te cilet mendojne vetem per vete dhe familjet e tyre. Mjerisht. Me keta udheheqes aktuale te Shqiperise çdo dite e me shume po na shuhen shpresat se nje dite Kosova do te ribashkohet me Shqiperine...

  2. J
   Juli

   Këta bëjnë kërdinë me toka e miliona euro korrupsion dhe britindia merret me fukarenjtë emigrantë. Dhe në Albanistan njëlloj. Fusin në burg fukarenjtë dhe lejnë jasht Like floririn,sali QENIN, xenin,Arben Imamin,.....................................................

   1. L
    Lenci

    O shoku këta idhujt tënd të rilindjes kanë 10 vjet në pushtet, këta nuk vjedhin???? Koment i dobët nga ty ska përshesh sot

   2. M
    Maks

    Po ca diktatori korruptuar ka qene ai kur futi cupen e vete ne burg Ne kemi ish presidenta te kurruptuar qe jane gati te djegin shqiperin dhe femijet nuk i lene te vene ne burg Tani kush jan te rrezikshem ish presidentat tane demokrater te korruptuar Po nje diktator qe fut femijen e vete ne burg per korupsion

    1. P
     Politikan i korruptuar Albanistan

     Keta s’kane pare korrupsionin ne Albanistan, kjo “e shkreta” do duket e varfer

     1. s
      sa vila ka mona ne londer

      kjo qenka si familja berisha meta qe kane pasuri ne te gjithe boten.

      1. X
       Xhuxhumaku Plaku

       Po si këta lal plehu, beqaj, ahmetaj, xhaçka, balluku rama. Tahiri nuk është???

      2. Z
       Zot me ndje

       Do ishte interesante te bije ne dashuri me kete zonjush! Nga foto duket qe ja vlen... Ndoshta mund te ishte e tille edhe ne soul.

       1. Vjosa

        Lerini femijet e botes po ngrini zerin me force ndaj hajduteve e krimineleve tane. Kemi femijet e Sali Kriminelit dhe të Like Floririt që jetojnë si shushunjat duke pire gjakun shqiptareve, jetojnë në lluks të shfrenuar.

        1. R
         Reply to Vjosa

         Ah moj Vjosa! T’kan shku trute per lesh

        2. V
         Vk

         Shqiperia nuk behet se vetem me.te Lexmar komentet ktu sdel njeri te thoj ne burg qe nga Saliu te Rama. Po njeri thot Saliu se i bje te jet i majt tjetri thot Rama se i bje te jet djathtas . Ashtu ngelshi se cdo vend meriton qeverin qe ka.

         1. E
          Eda

          Per mia ky popull duhet te ndergjesohet te mos votojne fare per asnje parti politiche se nuk ka vlen dhe te shikojne pastaj se cfare do behet.

         2. A
          Arjan Cani fshatar i pagdhendur.

          Kjo qenka shoqja E Argites dhe e Sypeshkaqenit.

          Lini një Përgjigje