Lukashenko: Bjellorusia po përgatitet për luftë, trupat po furnizohen me armë

2 Prill 2024, 16:19Bota TEMA

Lukashenko: Bjellorusia po përgatitet për luftë, trupat po

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko tha sot se Bjellorusia po përgatitet për luftë, megjithëse, siç tha ai, dëshiron paqe dhe nuk dëshiron të luftojë kundër asnjë vendi.

Lukashenko tha se thënia: “Nëse doni paqe, përgatituni për luftë” është e vërtetë, njoftoi uebfaqja e presidentit bjellorus.

Lukashenko theksoi se Bjellorusia nuk kërcënon askënd në asnjë mënyrë dhe nuk dëshiron territoret e njerëzve të tjerë.

Ai tha se në Bjellorusi po kryhet trajnimi i nevojshëm i njësive përkatëse dhe se trupat po furnizohen me lloje të ndryshme të armëve dhe pajisjeve.


Sipas tij, përderisa kritikat vijnë nga vendet armiqësore, kjo do të thotë se Bjellorusia po bën gjënë e duhur. Ai tha se do të ishte një fatkeqësi nëse Bjellorusia merrte lëvdata nga, siç tha ai, vendet armike.

6 Komente

 1. l
  lani

  ky te ha mutin

  1. a
   anti25642654censurë

   lani,që ta ha!?asqë vihet në diskutim,por dhe që është bir kumlle!?prap mos e vër në diskutim!!po ta shikosh në një kënd tjetër,"pregatitja për luftë" e lukit mund të ketë një kuptim tjetër!!jo atë që mendojmë ne normalisht!të pregatitesh për luftë në këtë moment nuk do të thotë patjetër kundër ukrainës,aq më keq,kundër perëndimit!!nën këtë prizëm luki mund të pregatitet "për luftë"(mbrojtje) nga putini!!nodshta ai po kupton se puta mund ti vihet kundër për ta zëvëndësuar me dikë tjetër,ose se puta po shkon për lesh!!në të dyja rastet,ai bëhet "mik i perëndimit"!!bllokon një sulm të putanës dhe afrohet me perëndimin,ose duke e parë se po mbytet anija ruse,ai kërkon të shpëtojë pas tërë atyre gomarllëqeve që ka bërë deri më sot!ky varianti i dytë bën që ai ti kundërvihet putës,dhe të kërkojë mbështetje nga perëndimi!!duke parë situatën!?perëndimi do ta pranojë në krah të tij!!pavarsisht se me ç'mut ka të bëjë!e ka më mirë se ta ket armik,e ka më mirë një bastard kundërshtar të putanës se një bastard pa bole mik të putanës!!këto dy spekullime për të cilat shkruajta më lartë,nuk përjashtojnë aspak një gomarllëk normal të lukit!pra një pregatitje për ta ndihmuar putën në agresionin kundër ukrainës!!kjo e fundit do ti kushtonte shumë lukit!!do ti rezikonte pushtetin nga brënda bjellorusisë!!

  2. P
   Pirdhni se liroheni.

   "lani" e ke shkruar gabim: Ketij po ja hajne mutin, nuk eshte si gorja, kar-agjozi, lolo i cirkut Zelenski qe pergjysmoj, shkaterroj dhe dergoj ne boten tjeter qytetaret e tij, pas ka lene nje vend te djegur dhe te shkaterruar me 6 milion refugjate neper bote.

   1. E
    Eduarti

    Mire e ka shkruar lani , po ti je loqe qe se kupton , tjeter shkruan leni dhe tjeter ti o vemje ...Putini con ne boten tjeter ushtaret e tij , kurse ky mbrohet po se ke kuptuar qe mbrohet atehere ke probleme autizmi o debil ...mbrojtja dhe sulmi jane dy gjera krejt te kunderta , nuk ka gje te komplikuar qe te mos kuptohet ....mbron vendin e tij me cdo lloj kosto dhe menyre ..debil

   2. T
    Tit Vasili

    Ky Legeni e ka kuptuar se Putini do ja fuse edhe keti , dhe i pari pas ukraines eshte ky muzhiku, Putini do justifikoje humbjen ne Ukraine dhe do ja fusi Karin ne goje kesaj kurves , kundra kujt po pregatitet, e verteta eshte se ky do te jete kurbai i rradhes

    1. a
     anti25642654censurë

     tit,që puta ka për tia futur këtij!?mo e vër në diskutim,por që,mendimi,e futmja ka filluar nga luki!!diku nga fillimi i viteve '90,kur bjellorusia u shkëput nga BRSS dhe luki u bë president,e jelsini ishte po ashtu president i rusisë,luki bëri një tip lidhje me rusinë!!një bashkëpunim për të arritur në një ribashkim të të dy shteteve!!menidmi i fshehur i lukit ishte shumë grykës!!luki mendonte se duke u ribashkuar do të ishte ai president i rusisë,dhe jo një pianec si jelsini!!ky bashkpunim ka shkuar përpara me putën,i cili i ka koqet e lukit në dorën e tij!!jo ashtu si mendon ti,për tia ledhatuar!!reforamat kanë shkuar përpara dhe diku nga fillmi i '30ës duhet të bëhet bashkimi!!kështu që luki do apo nuk do do jetë kurbani i radhës!!ndoshta dhe për shkak të moshës!!pavarsisht se është më i ri se puta!!

    Lini një Përgjigje