Lukashenko: I vetmi gabim që bëmë me Rusinë ishte që nuk i dhamë fund Ukrainës në 2014

2 Qershor 2023, 21:50Bota TEMA

Lukashenko: I vetmi gabim që bëmë me Rusinë ishte që

“I vetmi gabim” që bënë Rusia dhe Bjellorusia ishte “që ne nuk e zgjidhëm këtë çështje në 2014-2015, kur Ukraina nuk kishte ushtri dhe nuk ishte e përgatitur”.

Kështu ka thënë udhëheqësi autoritar bjellorus, Alexander Lukashenko, duke përmbyllur edhe gjithë “transformimin” e tij si “kukulla” e homologut rus, Vladimir Putin.

Në vitin 2014, Rusia pushtoi ilegalisht Krimenë dhe e aneksoi atë nga Ukraina, ku po ashtu luftëtarët e mbështetur nga Kremlini kapën territorin në Ukrainën lindore.

Komentet e Lukashenkos, të cilat sipas Minskut u dhanë të enjten gjatë një takimi me krerët e agjencive të sigurisë të Komonuelthit të Shteteve të Pavarura, të përbërë nga vendet ish-sovjetike, tregojnë se Lukashenko ka përqafuar plotësisht transformimin e tij në kukullën e presidentit rus Vladimir Putin.

Ai ka pasur një marrëdhënie dashurie-urrejtjeje me Putinin gjatë gati tre dekadave të tija në pushtet.

Por pasi Kremlini e ndihmoi atë të shmangte protestat masive në rrugë pas zgjedhjeve presidenciale të kundërshtuara në vitin 2020, diktatori bjellorus iu afrua Putinit, duke ndihmuar Moskën të nisë pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022 dhe duke rënë dakord të presë armët bërthamore ruse në tokën e vendit të tij.

Sipas leximit bjellorus të fjalimit të Lukashenkos në Minsk, ai pohoi: “Ne e pamë këtë që po vinte”, duke iu referuar pushtimit rus.

Leximi vazhdoi se nëse lufta nuk do të kishte filluar vitin e kaluar, “do të kishte filluar nesër, por me kushte më të këqija për Rusinë dhe Bjellorusinë”.

Duke cituar presidentin bjellorus, leximi pretendonte se ai tha: I vetmi gabim që bëmë, ndoshta, është se ne nuk e zgjidhëm këtë çështje në 2014-2015, kur Ukraina nuk kishte ushtri. Ne donim ta zgjidhnim atë në mënyrë paqësore. Megjithatë, ata e përdorën këtë kohë për të zhvilluar forca të armatosura të gatshme luftarake.

6 Komente

 1. k
  k

  Se mos të rrëshket goja dhe flet ndonjë gjë që nuk i pelqen putinit,se do fluturosh nga penxherja dhe do thonë se po mësonte të fluturonte.

  1. P
   Pirdhni se liroheni.

   Ne kete koment lukashenko ka te drejte. Evropa dhe bota sot do te ishin ne nje stasd tjeter dhe nuk do te shkonin per lesh mijra jete njerezish. Kjo lufte u provokua nga Amerika qe nxiti gjysem-cifutin Zelenki per te anetaresuar Ukrainen ne NATO dhe per t'i ngushtuar lakun ne fyt Rusise. Monedha ka dy ane......

   1. P
    Pirdh se cfryhesh

    Dolen kurvat e Putinit. Yyyyyyyyshshshshshs ju qifte Putini mendjen

   2. N
    Nje tjeter shtetas shqiptar

    Ik ore, Luka! Shiko shendetin, se do ta hash te sat ëme!

    1. E
     Erdogan

     Lidhja historike dhe Interesat e Rusise,BjelloRusise ne ish Nova Rusia (sot Ukrahine) jane te padiskutueshme. Lufta e Natos per te futur ne gjakderdhje dhe pushtimin e Saj ne emer te te "Drejtes se Vetvendosjes" per tu inkuadruar ne Nato eshte ne nga krimet me te medha ne Evrope. Natua dhe kjo Evrope "E Krishtere" ishte qe pushtoi Qipron mijeravjecare te Kombit Greko-Ilyre me ane te Turqise. Anglia ka baze ushtarake! Po Thacer cfare donte ne Sazanin e Argentines isujt Malvinas? Colonizimi,Krimet dhe Padrejtesite e Natos me popujt e Lindjes se Mesme do kthehen ne Bumerang. Populli Rus nuk ka diference me Ukrahinasit. Ashtu sic nuk kane patur Greket e Epirit perpara Osmaneve qe nga koha e majmunit. Perca e Sundo.

     1. G
      Gabimi

      Gabimi i vetëm ishte që Ukraina i dorëzoi Rusisë armët nukleare!

      Lini një Përgjigje