Luksemburgu kundër Macron: Dërgimi i trupave në Ukrainë çon në luftë botërore

4 Mars 2024, 11:27Bota TEMA
Luksemburgu kundër Macron: Dërgimi i trupave në Ukrainë

Ministri i Jashtëm i Luksemburgut ka paralajmëruar se dërgimi i trupave perëndimore në Ukrainë do të çonte botën në prag të një Lufte të Tretë Botërore.

Xavier Bettel tha se NATO duhet të shmangë dërgimin e trupave, por duhet të vazhdojë mbështetjen për Ukrainën dhe presidenti rus, Vladimir Putin duhet të kuptojë se ata bënë një gabim”, tha ai.

Sipas ministrit, dërgimi i trupave në ndihmë të Kievit “do të ishte vërtet” gjëja e fundit për t’u bërë.

Në fillim të kësaj jave, presidenti francez Emmanuel Macron refuzoi të përjashtonte dërgimin e trupave perëndimore në Ukrainë, ku Rusia nisi një “operacion special ushtarak” dy vjet më parë.


Bettel tha se Luksemburgu mbështet Ukrainën dhe gjithashtu agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë, duke theksuar se gratë dhe fëmijët e Palestinës ishin viktima dhe pa para, njerëzit mund të vdisnin gjithashtu nga uria.

Luksemburgu ka vazhduar financimin e UNRWA-s pasi një mori e kombeve perëndimore pezulluan kontributet e tyre mbi akuzat se punëtorët e saj morën pjesë në sulmet e 7 tetorit kundër Izraelit.

Ndërsa lidhur me zgjedhjet parlamentare evropiane në qershor, Bettel tha se dëshironte që demokratët të kishin shumicën.

1 Komente

  1. U
    U nxeh Luksemuti

    Po Luksemutin kush po e pjerdh?

    Lini një Përgjigje