Mbi 16 mijë viktima nga tërmeti, OBSH paralajmëron një katastrofë të dytë për të mbijetuarit

9 Shkurt 2023, 12:34Bota TEMA

Mbi 16 mijë viktima nga tërmeti, OBSH paralajmëron një

Orë agonike vijojnë të përjetojnë të mbijetuarit e dy tërmeteve shkatërruese në Turqi dhe Siri, ndërsa presin lajme për të afërmit e mbetur në rrënoja, apo qëndrojnë prej ditësh në temperatura të acarta në pritje të ndihmave që po vonojnë.


Bilanci i viktimave sa vjen e rritet; përditësimi i fundit flet për të paktën 16 mijë viktima. Kërkimet për të mbijetuar vijojnë, por ekipet e shpëtimit nga ora në orë; druhen se po e humbasin garën me kohën.

Në mesin e tragjedisë që sa vjen e merr përmasa më të mëdha, organizata botërore e shëndetësisë paralajmëron për një katastrofë të dytë; mungesa e strehimeve, ujit, karburantit, elektricitetit edhe temperatura nën zero mund të shkaktojë shumë vdekje të tjera mes të mbijetuarve.


Zemërimi sa vjen e shtohet tek qytetarët në rajonet e prekura të cilët denoncojnë reagimin e vonuar të autoriteteve dhe pa përgatitjen e qeverisë. Por presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, i cili vizitoi zonat e katastrofës, mbrojti reagimin e administratës së tij, edhe pse pranoi se fillimisht kishte pasur vonesa për shkak të kushteve të vështira.

Ai tha se është e pamundur të jesh i përgatitur për katastrofa të përmasave të tilla. Por opozita nuk mendon njësoj, dhe pretendon se Erdogan është përgjegjësi kryesor.


Situata është më e vështirë në Siri ku infrastruktura është shkatërruar jo vetëm nga tërmeti por edhe konflikti 12-vjeçar.

Turqia ka thënë se shpreson të hapë edhe dy kalime të tjera kufitare për në Siri për të mundësuar dërgimin e ndihmave të nevojshme atje.

Lini një Përgjigje