Mbi 5 mijë viktima nga tërmeti në Turqi e Siri

7 Shkurt 2023, 13:48Bota TEMA

Mbi 5 mijë viktima nga tërmeti në Turqi e Siri

Tmerri i tërmeteve nuk po ndalet në Turqinë juglindore. Pallatet e dëmtuar nga lëkundjet e fuqishme 7.8 dhe 7.5 të shkallës Rihter, vazhdojnë të bien. Bilanci i viktimave vijon të rëndohet me ritme të shpejta.

Deri më tani numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri kapërceu 5 mijë, ndërsa rreth 20 mijë të tjerë janë të plagosur.


Ekipet e emergjencës janë në luftë me kohën për gjetjen e të mbijetuarve nën rrënojat e ndërtesave të shkatërruara. Operacionet nuk janë ndalur në asnjë moment.

Nata që kaloi nuk ishte aspak e lehtë si për ekipet e emergjencës, ashtu edhe për ata banorë që e kaluan natën në temperatura disa gradë nën zero dhe në dëborë me trashësi që në disa zona kapërceu 20 centimetra, si në rastin e qytetit Malatja.

Sipas mediave turke, deri më tani qendra e vullnetarëve ka marrë një numër të jashtëzakonshëm prej mbi 719 mijë aplikimeshnga njerëz që duan të japin kontributin e tyre në operacionet e shpëtimit në 10 qytetet e shkatërruara nga lëkundjet e tokës.

Megjithatë, aksesi drejt këtyre zonave është vështirësuar, pasi siç duket në këto pamje, shumë rrugë hyrëse tashmë nuk ekzistojnë. 

 

 

Lini një Përgjigje

Blog Tema