Meloni: Vizita e Zelensky-t në Paris minon unitetin europian

9 Shkurt 2023, 11:16Bota TEMA

Meloni: Vizita e Zelensky-t në Paris minon unitetin europian

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha sot se ftesa e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky në Paris, ku ai u takua me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz, ishte “e pahijshme”.

“Unë besoj se forca jonë është veprimi dhe uniteti i përbashkët, por ka raste kur opinioni publik i favorshëm brenda vendeve rrezikon të jetë në dëm të qëllimit të përbashkët dhe kjo më duket se i përket këtyre rasteve”, tha kryeministrja italiane në Brukseli.

Për më tepër, në një intervistë për gazetën franceze Le Figaro dhe revistën gjermane Der Spiegel, Zelensky shprehu falënderimet e tij ndaj presidentit francez Macron për qëndrimin e tij ndaj Ukrainës, duke theksuar se “në fund të fundit, ai është ai që hapi rrugën për dorëzimin e tankeve në Ukrainë”.

Presidenti ukrainas tashmë ka mbërritur në kryeqytetin europian për të marrë pjesë në Samitin e Bashkimit Europian, ndërsa pritet të mbajë një fjalim në Parlamentin Europian.

Furnizimi i sistemeve edhe më të fuqishme të armëve nga europianët është qëllimi i tij kryesor, pasi ushtria ruse rrit përpjekjet e saj për të marrë të gjithë rajonin industrial të Donbasit në Ukrainën lindore.

10 Komente

 1. H
  Himarioti

  Bravo Meloni, ju jeni e vërteta e kohës! Liufta po bëhet për të rrënuar Europën.

  1. P
   Pukjani

   SHBAse po i soset durimi me ruset, tik tak tik tak...

   1. N
    Nje qytetar

    Te vjen keq per " vellezerit ortodokse ruse " , ty grek i ndyre, prandaj e lëvdon këtë fashiste histerike ?!

    1. S
     Shkodrani

     Vleresime te drejta, edhe ai tipi eshte gomar edhe "Pjepri" eshte fashiste. Nga ana tjeter ajo fashistja ka njefar te drejte se edhe Italia ka ndihmuar dhe vazhdon te ndihmoje.

     1. p
      proletari

      Po ukrainasit nuk jane ortodoks, o qytetar nga fshati!

      1. N
       Nje qytetar

       Ukrainasit jane ortodokse, por nuk jane si ruset , serbet e greket, or proletar i kuq .

       1. p
        proletari

        Ke te drejte or qytetar blu se ukrainasit jane naziskin e smundet te jane si ruset, serbet e greket.

    2. P
     Pirdhni se liroheni.

     Me ne fund foli qarte nje grua e mencur, te tjeret jane vene ne rrjesht per te shkateruar njerezimin, po keqperdorin nje gjysemcifuti nje kar-agjoz si Zelensky.

     1. S
      Shtet hale me CEO Edvin Kristaq Ramen.

      Pse beri sher kot, Ukraina si shte u krijuar ne vitin 1991, nuk ka te kaluar nuk ka histori, cfare kerkoni qe ka qene nen sundimin rus dhe Kievi ka qene kryeqyteti pare i Perandorise cariste. Doni me per Belulin, me pare ka qene nen sudimin e shteteve te tjera qe e kane kufizuar.

      1. D
       Doktori

       Nje cmenduri kolektive! Zelenski super star si Luisi i BBV,Albania!!!

       Lini një Përgjigje