Miliona rusë, frikë nga Viti i Ri: ç’pritet të nënshkruajë Putin?

27 Nëntor 2022, 17:12Bota TEMA

 

Miliona rusë, frikë nga Viti i Ri: ç’pritet të

 

Vladimir Putin së shpejti mund të mobilizojë dy milionë ushtarë të tjerë, duke përfshirë 300,000 gra, në një përpjekje të dëshpëruar për të fituar luftën kundër forcave ukrainase.

Dmitry Peskov, një zëdhënës i presidentit rus, ka mohuar se mund të ketë rekrutime shtesë, por me Putinin që ende refuzon të nënshkruajë dekretin e nevojshëm për t’i dhënë fund kësaj valë aktuale të mobilizimit, kjo po nxit thashethemet e mëtejshme se do të ketë më shumë.

Burimet ruse spekulojnë se rekrutime shtesë do të pasojnë ndërsa Rusia vazhdon humbjet e saj poshtëruese në Ukrainë.

Kanali Telegram General SVR thotë se Putini e konsideron “të mjaftueshme” për fitoren për të çuar dy milionë njerëz të tjerë në luftë, nga të cilët rreth 300,000 janë gra.

“Një numër i madh i viktimave në mesin e të mobilizuarve vetëm sa do të bashkojë shoqërinë ruse dhe do të forcojë regjimin aktual, pavarësisht nëse rezultati do të jetë fitorja apo disfata,” beson presidenti.

Valery Solovey, një ish-profesor në Institutin prestigjioz të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Moskë, tha se qëllimi ishte të mobilizonin jo 300,000, 400,000 ose 500,000, por deri në dy milionë njerëz, përfshirë 300,000 gra, pas festimeve të Vitit të Ri.

Madje, ai pohon se mobilizimi është planifikuar të kryhet njëkohësisht me vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme. Ai paralajmëroi gjithashtu se gjendja e luftës duhet të shtrihet ose në të gjithë Rusinë ose në një pjesë të konsiderueshme të territorit të saj, duke përfshirë qytetet e mëdha ruse të Moskës dhe Shën Petersburgut.

“Kjo vjen në një kohë kur të burgosurit rusë po detyrohen gjithashtu të luftojnë në Ukrainë, me autoritetet që i kërcënojnë me dënime më të gjata dhe rrahje nëse refuzojnë”, raporton The Mirror.

Përkatësisht, numri i përgjithshëm i të burgosurve në Rusi ka rënë për 23,000 në vetëm dy muaj, dhe Putini po përpiqet të dërgojë sa më shumë prej tyre në front. Rreth 500 të burgosur u vranë në luftimet në Ukrainë dhe shpjegimi zyrtar i Kremlinit është se ata u nënshkruan “vullnetarisht” në këmbim të lirisë pas luftës. Burimet thonë, sipas informacioneve të mbledhura nga të afërmit, se është e pamundur të refuzohet, pasi “nëse të burgosurit e bëjnë këtë, mund të zhduken”.

Sido që të jetë, duket se një mobilizim i ri ka shumë të ngjarë tashmë në janar, duke pasur parasysh se situata në frontet e Ukrainës nuk po shkon në drejtimin që pret Kremlini.

1 Komente

  1. a
    anti25642654censurë

    kjo tregon se,jo vetëm po i vjen fundi,por dhe se po e përshpejton!!

    Lini një Përgjigje