Ministrja britanike që "urren" shqiptarët në telashe

22 Maj 2023, 21:40Bota TEMA

Ministrja britanike që "urren" shqiptarët në telashe

Sekretarja britanike e Brendshme, Suella Braverman, është në telashe edhe më të mëdha politike, pasi dyshohet se po përpiqet të marrë trajtim preferencial ndaj një gjobe për shpejtësi.

Sipas Sunday Times, e cila publikoi historinë, pasi u gjobit për shpejtësi, ministrja u kërkoi këshilltarëve që të organizonin që ajo të merrte një kurs privat ndërgjegjësimi për shpejtësinë për të shmangur mbajtjen e klasës me shoferë të tjerë.

Rasti u kap me kryeministrin Rishi Sunak në samitin e G7 në Japoni. I pyetur nga gazetarët, ai tha se “nuk i di të gjitha detajet për atë që ka ndodhur.

“E kuptoj që ajo ka shprehur keqardhje për shpejtësinë e lejuar, ka pranuar dënimin dhe ka paguar gjobën”, tha ai. Zëdhënësi i tij tha se ministri “sigurisht” kishte besimin e kryeministrit.

Një zëdhënës i ministrit tha në një deklaratë për AFP të dielën: “Zonja Braverman pranon se ajo ishte me shpejtësi verën e kaluar dhe i vjen keq për këtë. Ajo zgjodhi të humbiste tre pikë në patentën e saj dhe pagoi gjobën vitin e kaluar.”

Rishi Sunak do të konsultohet me këshilltarin e tij të etikës kur të kthehet nga Japonia për të hetuar nëse ndonjë rregull është thyer.

Partitë opozitare kanë kërkuar një hetim. Laburistët thonë se ministrja ka thyer rregullat e kodit ministror, gjë që mund të çojë në largimin e saj nga qeveria.

Duke folur për BBC, lideri i Laburistëve Sir Keir Starmer tha se dukej se “u bë një veprim i papërshtatshëm” nga sekretari i brendshëm që “duhet të hetohet plotësisht”.

“Pasoja e zakonshme e thyerjes së kodit ministror është se ju do të shkoni”, shtoi ai.

Emërimi i Suella Braverman ishte kritikuar më parë nga disa sepse ajo duhej të jepte dorëheqjen nga qeveria e mëparshme për dërgimin e parregullt të një dokumenti zyrtar nga një adresë e-mail personale.

4 Komente

 1. G
  GB

  E imagjinoni se ku eshte Britania me tribute eShqiperise vite por shume vite drite larg

  1. K
   Kalec Dega

   Vetem se donte te “fuste mik”per gjoben….e makines Kurse ne Analbanistan: Shet detin Saliu dhe Edvin Rama Shet nafte Serbise Vjedh floririn e shtetit Nderto “fabrika”riciklimi qe vetem riciklojne parate e Regjimit nga droga Ka akoma Arben Ahmetaj…. qeveria…lol Ndertim i socializmit te falimentuar Etj

  2. I
   Ilir

   ... shqiptaret ne telashe...?! Ne telashe ministrja qe "urren" shqiptaret.

   1. k
    k

    Edhe ju si injorantë hakmarrës dhe inatçi ballkanas që jeni,gëzoheni dhe ndjeheni të lumtur. Qëndrimi i saj ishte politik ,dhe nuk ndryshon esenca ,edhe sikur të marri 300 gjoba të tjera.

    Lini një Përgjigje