Misteri 80-vjeçar: gjetja e pesë bombarduesve amerikanë në Adriatik

5 Dhjetor 2022, 15:50Bota TEMA

 

 

Misteri 80-vjeçar: gjetja e pesë bombarduesve amerikanë në

Një ekip kërkimor nga Universiteti i Delaware dhe Pentagoni zbuluan pesë bombardues amerikanë B-24 Liberator që u rrëzuan në detin Adriatik pothuajse 80 vjet më parë.

Avionët, të përdorur nga forcat ajrore të SHBA-së dhe Britanisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, u rrëzuan në detin midis Italisë dhe Kroacisë, sipas Popular Mechanics, ndoshta duke pësuar dëmtime në konflikt.

Bombarduesit thuhet se i përkisnin Forcave Ajrore të 15-të, me bazë në Fogga, Itali, e cila fluturonte me misione bombardimi në të gjithë Evropën Jugore.

Zbulimi do të ndihmojë në zbardhjen përfundimisht të rrethanave të zhdukjes së 23 avionëve të cilët janë renditur si “të zhdukur në aksion” për gati 80 vjet.

Është interesante se gjatë një misioni dyjavor në gusht, bombarduesit u gjetën nga një ekip njerëzish që përfshinte arkeologë kroatë, shkencëtarë, zhytës dhe personel ushtarak që ndihmuan në kërkim, shkruan Jutarnji list.

Gjithashtu, në operacionin e kërkimit është përdorur një AUV, pra një mjet autonom nënujor. Bëhet fjalë për robotë në formë siluri që, siç shkruhet, krehën fundin e detit Adriatik me hidrolokator në kërkim të rrënojave të mundshme të avionit, një pajisje e ngjashme u përdor në vitin 2014 kur kërkonte fluturimin 370 të humbur të Malaysia Airlines.

Pasi AUV zbuloi një gjurmë të mundshme të bombarduesit, kërkimi u mor nga zhytësit të cilët përfundimisht konfirmuan ekzistencën e rrënojave.

Lini një Përgjigje