Mrekullia e Adanës: 12-vjeçari i mbijetoi rrëzimit të shumëkatëshit

7 Shkurt 2023, 12:01Bota TEMA

Mrekullia e Adanës: 12-vjeçari i mbijetoi rrëzimit të

Ai është i shtrirë në krevatin e spitalit, pa familjen, por me shpresë dhe frikë për më të dashurit e tij.

Coskun Karatasoglu, 12 vjeç dhe familja e tij ranë nga një lartësi prej 40 metrash bashkë me rrënojat e rrokaqiellit 14-katësh në Adana.

“Mbaj mend dritat që pulsonin, dyert hapeshin dhe mbylleshin. Nëna ime hapi derën që të shpëtonim. Më pas ramë dhe humba ndjenjat,” tregon nxënësi.

Gjatë natës duke u gdhirë e hëna, toka u trondit në Turqi dhe Siri. Por vetëm kur doli mëngjesi, u bënë të qarta pasojat e katastrofës: mijëra shtëpi të shembura si kulla lodër, duke varrosur mijëra njerëz. 

Deri më tani thuhet se të paktën 5 mijë persona nuk i kanë mbijetuar tërmetit dhe 240 pasgoditjeve. Por shifrat rriten me shpejtësi çdo minutë.

Mbijetesa e tij është një mrekulli: shtëpia e tyre u rrëzua mbi një banesë tjetër ngjitur. “Unë rashë në një ballkon të katit të dytë të shtëpisë ngjitur dhe shpëtova nga rrënojat”.

Vëllezërit dhe motra e tij kanë shpëtuar, por janë akoma në rrezik për jetën në dhomën e emergjencës. 

Motra, Firdevi 16-vjeçar është lënduar rëndë nga disa pjesë metalike dhe nuk dihet nëse do ecë ndonjëherë. Edhe nëna Oeznur u shpëtua gjithashtu. Ajo u nxor nga rrënojat nga xhaxhai, Uemit Yuecel.

Deri më tani nuk ka asnjë shenjë jete nga babai i Coskun, Bekiri 45-vjeçar. Por Coskun nuk e di ende këtë.(Bild)

3 Komente

 1. N
  NEWS 2023

  Kjo është dëshmia ime e përparimit. Kam hasur në një dëshmi të një burri në internet, i cili dëshmoi se ai shiti një nga veshkat e tij te NA HEALTH CARE ( [email protected]  ) për të shpëtuar një pacient në spitalin e tij për 600,000 dollarë, kështu që vendosa të kontaktoni NA HEALTH CARE tani nëse janë të interesuar të blejnë veshkën time dhe për fatin tim, ai tha se gjithmonë kanë nevojë për veshkë për të besuar në spitalin e tyre dhe se janë të gatshëm të blejnë sa më shumë që të jetë e mundur. Prandaj, ne negociuam dhe sot jam kaq i lumtur pas shumë vitesh që jetoj në varfëri, saqë shita një nga veshkat e mia me çmimin 600,000 dollarë amerikanë pa efekte anësore. Dëshironi të shesni një nga veshkat tuaja për të shpëtuar një shpirt apo do të blini një veshkë më pas kontaktoni NA HEALTH CARE me email: [email protected] Numri Whatsapp: 19099134258

  1. E
   Edlira

   Lèrini keta tituj idiote mènjane...vdesin qindra vete dhe shpeton vetem nje na zgjoka ndjenjen e Mrekullisë!!! Kur vdesin qindra te tjere eshte pjesë e Mrekullisë apo si?!

   1. B
    Burbuqe Toska frengjisht Elbasan

    Edi Rama eshte mut. Linda Rama eshte kurve. Zaho Rama eshte pederast. Burbuqe Toska, dega frengjist Elbasan

    Lini një Përgjigje