NATO do të dërgojë trupa në Ukrainë? Ja çfarë thotë Stoltenberg

27 Shkurt 2024, 12:10Bota TEMA
NATO do të dërgojë trupa në Ukrainë? Ja

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenbeg deklaroi se aleanca ushtarake ka ofruar mbështetje të paprecedentë për Kievin, nuk ka asnjë plan që vendet anëtare të vendosin trupa në terren në Ukrainë.

Deklarata e Stoltenberg, vjen pas komentit të presidentit francez, Emmanuel Macron, i cili tha dërgimi i trupave të vendeve perëndimore në Ukrainë, nuk përjashtohet në të ardhmen, shkruan Sky News.

Çdo vendim për të dërguar ushtarë do të kishte nevojë për mbështetje unanime nga të gjithë anëtarët. Udhëheqësit e Suedisë, Sllovakisë, Polonisë dhe Republikës Çeke kanë thënë se nuk po planifikojnë të dërgojnë trupa në Ukrainë.

Ndërkaq, një reagim ka ardhur edhe nga Kremlini. Dmitry Peskov, zëdhënësi i presidentit rus, Vladimir Putin u shpreh se nëse kjo do të ndodhte, mund të kalohej në një konflikt të pashmangshëm me NATO-n.

9 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Cdo koment i Stoltenberg eshte mashtrim, NATO eshte ne lufte de facto me Rusine. Marrja e Avdivkes nga ruset, ekspozoj basat e spiunazhit a m e r i k a n ne Ukraine. NATO dhe 24 shtete te tjera jashte saj jane derguesit kryesor te furnizimit me armatim dhe logjistike ne Ukraine, me trajnime etj etj. Lufta ne Ukraine drejtohet nga Pentagoni dhe Brukseli, humbjet ne Ukraine jane te NATOS, Ukraina ka vetem ushtare mish per top dhe nga kundersum jane kthyer ne terheqje ne panik....

  1. a
   anti25642654censurë

   ëhë,ashtu si thua ti!bile zbuloi dhe laboratoret me mushkonja të modifikuara dhe me vrimën e satëme!!përveç vrimës gjithçka e kishte të djegur!por ti e këndon gjithnjë këngën e babait tënd"shyqyr që i shpëtoi vëra!!

  2. T
   Trojan

   Sekretari me kukull qe ka patur nato,nato duhet te ishte futur me kohe ne ukraine

   1. T
    Triumfi

    Me c'preteks p.sh. ??? NATO kerkon te nderhyje , dhe duket fare qarte , vec duhet dhe preteksi , dhe ruset jane shume te kujdeshem ....nuk e bejne gabimin qe prete NATOua ta bejne ....sulmon dhe mer zona nga Ukraina ..mer municione nga miqte e saje koreano veriore dhe iraniane dhe nuk sulmon shtete anetare te Aleances Atlantike .... Nuk eshte kukull vec ceshtja eshte shume e mprahte dhe delikate ....perballe nuk kane Serbine e 1999 ose Irakun e 2001 ose Avganistanin , por Rusine .....gjithsesi nese vertetohet se ne Ukraine jane futur dhe paraushtareke te shtetee te tjera sic eshte Bjellorusia , Irani ose Siria ...eshte me se e garantuar qe NATO do ingranohet , do ose sdo ....keshtu ka ndodhur dhe ne te kaluaren .....hidhet si ide per te tatuar pulsin dhe me vone behet ceshtje e kryer ....

   2. E
    Erdogan

    Kur do hiqni trupat pushtues nga Qipro? You sikur jini "Te Krishtere"! Kur do denoni Turqine per Genocidin Greko-Ilyre te Kostantinopolit you hipokrite te Natos? Kur do cliroheni nga Fete Abrahamike qe e kini kthyer Evropen (Term ky Greke) ne Mesjete? Kur do kini guximin ta consideroni Genocide (Term ky Greke) ate qe ndodh ne Gaza?

    1. s
     shori

     Ai sytopelepuri drogaxhi, Zelenski, kot vertitet dhe kerkon ndihma neper bote... Le te mare @anti....censure dhe @trojan ne lufte dhe ruset do te ikin nga syte kembet nga era e pordheve te tyre...(???!!!) Kuptohet qe do te shajne me vulgun dhe gjysmarrokjet e tyre, por eshte i vetmi fjalor qe dine...!

     1. a
      anti25642654censurë

      shorr o botorr,unë marr pidhin e satëme për murojë!lëshoj atë përpara dhe rusët hapin rrugë e vihen në rresht,kur nuk janë tapë!eh,kur janë tapë!?kërcet grushti me njëri tjetri dhe gabojnë vrimën!ta qijnë nënën në bythë!!

     2. P
      Poseidon

      DY RRUGE JANE O NATO HYN NE LUFTE DHE SHKATERRON RUSINE O RUSIA E MER TE GJITHE EUROPEN.........

      1. a
       anti25642654censurë

       aman o don don,mo ja fut kot!mo ja fut si ushtarët e dehur rusë nënës së shorrit,ose"kau pelës"!një analist,tha një gjë të mirë,jo këta tanët ë,unë i besoj dhe po pres"para zgjedhjeve ruse(putaniane)do të ndodhë diçka e fortë!!ka vetëm një rrugë o don,rusia do të shkatërrohet,ukraina, është thjeshtë ai btalioni,brigada,divizioni,po deshe,që përdoret për të mashtruar,futur në kurth,kundërshtarin!!

      Lini një Përgjigje