Ndalimi i pacaktuar i Rusisë për eksportet e naftës kërcënon të përkeqësojë mungesën globale!

23 Shtator 2023, 22:10Bota TEMA
Ndalimi i pacaktuar i Rusisë për eksportet e naftës

Rusia vendosi një ndalim të pacaktuar për eksportin e naftës dhe benzinës në shumicën e vendeve, një lëvizje që rrezikon të ndërpresë furnizimet me karburant përpara dimrit dhe kërcënon të përkeqësojë mungesat globale.

Në një dekret qeveritar të nënshkruar nga kryeministri Mikhail Mishustin, Kremlini tha të enjten se do të vendosë kufizime “të përkohshme” në eksportet e naftës për të stabilizuar çmimet e karburantit në tregun vendas.

Ndalimi, i cili hyri në fuqi menjëherë dhe zbatohet për të gjitha vendet, përveç katër ish shteteve sovjetike, nuk ka një datë përfundimi. Vendet e përjashtuara nga ndalimi përfshijnë Bjellorusinë, Kazakistanin, Armeninë dhe Kirgistanin, të cilat të gjitha janë anëtarë të Bashkimit Ekonomik Euroaziatik të udhëhequr nga Moska.

Rusia është një nga furnizuesit më të mëdhenj në botë të naftës dhe një eksportues kryesor i naftës së papërpunuar. Pjesëmarrësit e tregut janë të shqetësuar për ndikimin e mundshëm të ndalimit të Rusisë, veçanërisht në një kohë kur inventarët globalë të naftës janë tashmë në nivele të ulëta. Çmimet e naftës kërcyen deri në 1 dollarë për fuçi në lajmet e së enjtes, përpara se të uleshin për seancën.

Marrëveshjet e së ardhmes standarde ndërkombëtare të naftës Brent u tregtuan 0.9% më të larta në 94.13 dollarë për fuçi të premten pasdite në Londër, ndërsa kontratat e së ardhmes së Teksasit Perëndimor të SHBA u rritën 1.1% në 90.62 dollarë.

Analistët e energjisë thanë se gjuha e paqartë e përdorur në njoftimin e Rusisë e bëri të vështirë vlerësimin e saktë se sa kohë do të qëndronte në fuqi ndalimi dhe paralajmëruan se Moska mund të kërkojë edhe një herë të armatizojë furnizimet me karburant përpara një sezoni tjetër ngrohjeje dimërore.

Një zëdhënës i Kremlinit tha të premten se ndalimi i eksportit të karburantit do të zgjasë për aq kohë sa është e nevojshme për të siguruar stabilitetin e tregut, raportoi Reuters. Në javët para ndërhyrjes së së enjtes, analistët thanë se eksportet ruse të naftës ishin nën presion për shkak të dobësisë së rublës, mirëmbajtjes së rafinerisë vendase dhe përpjekjeve të udhëhequra nga qeveria për të rritur furnizimin e brendshëm.

Përpara pushtimit të plotë të Ukrainës nga Kremlini në shkurt të vitit të kaluar, rafineritë ruse eksportonin rreth 2.8 milionë fuçi produkte nafte në ditë. Kjo shifër që atëherë ka rënë në rreth 1 milion fuçi në ditë, sipas ING, por Moska ende mbetet një lojtar kryesor në tregjet globale të energjisë.

Mbreti i OPEC-ut, Arabia Saudite tha më 5 shtator se do të zgjaste uljen e prodhimit prej 1 milion fuçi në ditë deri në fund të vitit, me liderin joanëtar të OPEC-ut, Rusinë, duke u zotuar të reduktojë eksportet e naftës me 300,000 fuçi në ditë deri në fund të vitit. Të dy vendet kanë thënë se do të rishikojnë shkurtimet e tyre vullnetare në baza mujore.

Lini një Përgjigje