Ndërron jetë papritmas ministri i Jashtëm i Bjellorusisë

26 Nëntor 2022, 18:40Bota TEMA

Ndërron jetë papritmas ministri i Jashtëm i Bjellorusisë

Ministri i Jashtëm i Bjellorusisë, Vladimir Makei, ka vdekur në moshën 64-vjeçare, njoftoi të shtunën agjencia shtetërore e lajmeve Belta.

“Ministri i Jashtëm Vladimir Makei ka ndërruar jetë papritmas”, raportoi Belta.

Makei e mbante postin e tij që prej vitit 2012.

Ai kishte marrë pjesë në një konferencë të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) – një aleancë ushtarake e disa shteteve postsovjetike – në Jerevan në fillim të kësaj jave dhe do të takohej të hënën me homologun rus Sergei Lavrov.

Para zgjedhjeve presidenciale dhe protestave masive antiqeveritare në Bjellorusi në vitin 2020, Makei kishte qenë një nga nismëtarët e përpjekjeve për të përmirësuar marrëdhëniet e Bjellorusisë me Perëndimin dhe kishte kritikuar Rusinë.

Megjithatë, ai ndryshoi papritmas qëndrimin e tij pas fillimit të protestave, duke pretenduar se ato ishin frymëzuar nga agjentë të Perëndimit.

“Jemi të tronditur nga raportet për vdekjen e kreut të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Bjellorusisë, Vladimir Makei”, postoi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova në kanalin e saj Telegram. “Ngushëllimet zyrtare do të publikohen së shpejti”.

2 Komente

 1. F
  Fatosi-kosove

  E marrt me veti edhe lukashenkon edhe putinin edhe medvedevin e pse JO edhe vuqiqin,vulin magjupin,daqiqin por edhe osmanken me shoke, e mos ta harron edhe sali berishen me qakejt e tij, nje kriminel ma pak.

  1. S
   Salkari

   Saliun te pari , te shpetojme ne ketej , e kujt i ruhen lesht per bjellogardistet e Rusise dhe Serbise , ata do hane koken e tyre keshtu si e ben punen....tung Fatosi Kosove

  Lini një Përgjigje