Nënçmoi komunitetin LGBT+, kryeministri japonez shkarkon këshilltarin

4 Shkurt 2023, 22:00Bota TEMA

Nënçmoi komunitetin LGBT+, kryeministri japonez shkarkon

Kryeministri japonez, Fumio Kishida, ka shkarkuar një këshilltar qeveritar, i cili ka bërë deklarata nënçmuese për çiftet e gjinisë së njëjtë.

Masayoshi Arai është raportuar të ketë thënë se nuk dëshiron të jetojë afër dhe as t’i shohë çiftet e gjinisë së njëjtë.

Ai po ashtu ka paralajmëruar se lejimi i martesave mes homoseksualëve në Japoni do t’i detyronte shumë njerëz që të braktisin shtetin.

Kishida ka thënë se deklaratat kanë qenë “krejtësisht në shpërputhje” me politikat e qeverisjes së tij.

Arai më vonë ka kërkuar falje, duke thënë se qëndrimet e tij nuk kanë qenë të duhurat dhe nuk përfaqësojnë bindjet e kryeministrit.

4 Komente

 1. K
  Kjo tregon qe Japonia eshte e pushtuar

  Kjo tregon qe edhe Japonia vazhdon te mbetet nje vend i pushtuar me ushtri te huaja ne token e tyre qe i forcojne politikanet e vendeve te pushtuara per te zbatuar axhendat e tyre jonatyrale. Edhe pse kane kaluar pothuaj 80 vjet nga lufta e dyte boterore, forcat e huaja ne Japoni jane te pranishme. Keto forca te huaja kontrollojne te gjitha vendimet qe merren nga ky vend, perfshire edhe jryeministrin e atij vendi. Dhe nese nuk bindesh gjendesh i vrare ne rruge ky bodigardet nuk bejne as perpjekjen me te vogel te te mbrojne. Tjeter vende te pushtuara nga forcat a huaja jane Gjermania, Korea e Jugut, Taivani, dhe Kosova.

  1. P
   Po mire ore, turp nuk keni.

   Mos kerko falje pavaresisht se kryeministrin e ke bythe-qire. Keta plehra kerkojne zhdukjen e rraces njerezore, si mund te pjellin dy kurva meshkuj etj per te lene vazhdimesine e njerezimit? Perendia, Zotim, Natyra ka krijuar nje burre e nje grua per te pasur vazhdimesi njerezimi. Poshte bythe-qiret.

   1. V
    Vranakonti

    Per homot,LGBT,duhet o te digjen te gjall ose te leshoi zoti nje rrufe mbi ata e ti perveloi. Ata jane ndyresira dhe felliqin shoqerine e paster njerzore. Zoti ka bere mashkullin dhe femren,qe, me martesen e tyre kryhet zhvillimi i njerezimit. Per çfare zhvillimi mund te thuash nga martesat mashkull me mashkull,ose femer me femer? O zot! Digji ne zjarrin tend te madh e te fuqishem keta lloj kafshes me fytyre njeriu.

    1. A
     Artan

     Do ta dh...sin edhe Japonine ata ustallaret qe kane dh... Ameriken dhe Europen

     Lini një Përgjigje