Nevoja për përforcime në ushtrinë ukrainase, Zelensky ul moshën e rekrutimit nga 27 në 25 vjeç

2 Prill 2024, 22:36Bota TEMA
Nevoja për përforcime në ushtrinë ukrainase, Zelensky ul

Burrat ukrainas deri në moshën 25 vjeç tani mund të rekrutohen në shërbimin ushtarak pasi presidenti Volodymyr Zelensky nënshkroi një ligj të ri të martën që ul moshën e rekrutimit si një përpjekje për të rifreskuar ushtrinë e rraskapitur pas 2 vitesh luftimesh me Rusinë.

Ulja e moshës së rekrutimit, e cila kishte qenë 27 vjeç, ishte masa më domethënëse në një projekt-ligj mobilizimi që ka parë tashmë mijëra amendamente në parlament që nga fillimi i këtij viti.

Edhe pse qytetarët mund t’i bashkohen vullnetarisht ushtrisë duke filluar nga mosha 18 vjeç, dhe burrave midis 18 dhe 60 vjeç u ndalohet të largohen nga vendi sipas ligjit ushtarak, drafti deri më tani ka mbrojtur nga mobilizimi me force të rinjtë, shumë prej të cilëve janë student.

Diskutimi se kush dhe sa njerëz duhet të mobilizohen ka qenë pike përçarëse në një shoqëri që ka qenë e bashkuar përballë armikut të përbashkët rus. Megjithëse mbështetja për ushtrinë është jashtëzakonisht e lartë në mesin e ukrainasve, pak njerëz që nuk kanë dalë tashmë vullnetarë për të luftuar, dëshirojnë ta bëjnë këtë.

Ndërkohë, komandantët ukrainas kanë thënë se kanë nevojë të dëshpëruar për përforcime, veçanërisht në pozicionet më përpara. Disa ushtarë kanë luftuar për më shumë se dy vjet me pak pushime.

4 Komente

 1. P
  Pirdhni se liroheni.

  Edhe Hitlerit kur io erdhi fundi kerkoj te mbronte berlinui me kadetye 12-13 vjecar, kete pune do te bejne edhe nazistet e Ukraines qe drejtojne kete vend dhe si president kane vene nje koqe-kragjoz qe po i pergjysmon per interesat e perendimit si Vollodymyr Zelensky.

  1. a
   anti25642654censurë

   po rrekrutojnë të rinj për të të kënaqur femrat e shtëpisë o i mbushur me pordhë.e panë që me ledhatimet e moshave të pjekura nuk ngopen ninfomanet e tua,prandoj duhen karë të rinj!!

  2. E
   Emigrant

   Popo kjo eshte e vertet Ukrainasit po i pergjigjen thirrjes te ketij palo presidenti Hajdeni kete nga Campania Napoli dhe do shihni ne cdo komun me dhjetra te rinj qe e urrejn luften Boll me propogand lufte tani ka ardhur dita kush ben thirrje lufte Le te vej vet me gjith familjen e vete Beni thirrje per paqe sepse lufta ne con ne zhdukje

   1. a
    anti25642654censurë

    a me të vërtetë e ke emi??me ulëri për paqen,ta merr menja se bohet gjo??a thu se dëgjon puta ulërimat e tua??edhe bythën tia japësh ti,nuk të dëgjon o hajvan!!askush nuk foli për luftë dhe ai e filloi luftën!!o copëëëë,një diktatori nuk i duhet shkak,e krijon vetë sa herë i do bytha!si për ta filluar dhe për ta mbaruar!!o hajvan i lindur!!kujto një herë enverin!nuk bëri luftë por pati "luftra" të tjera!!a deshi shkak për të vrarë shokët e tij??jo i krijoi sa herë i desh bytha!!bile nako spiron e e vrau dhe e ngjalli nja 10 herë!!a e filloi miqsinë me jugosllavinë për një shkak dhe e mbaroi për një shkak!e njëjta gjë me vëllezërit sovjetikë e kinezë!!o copa e debilit,ti si shumë të tjerë,kur do filloni të mendoni,të vini në punë trurin dhe të mos e mbani vetëm e vetëm për të stërvitur muskujt e qafës si peshë e vdekur??

   Lini një Përgjigje