Nisin plaçkitjet në Turqi, të mbijetuarit nga tërmeti bastisin dyqanet për ushqime

7 Shkurt 2023, 21:00Bota TEMA

Nisin plaçkitjet në Turqi, të mbijetuarit nga tërmeti

Teksa kërkimet për të mbijetuar nga tërmeti i rënë në kufirin turko-sirian vazhdojnë, disa njerëz kanë nisur të marrin fatin në duart e tyre.

Në qytetin turk Kahra-Manmaras, njerëzit janë parë teksa bastisin një supermarket për ushqime. Ndihmat në zonat e prekura nga tërmeti po mbërrijnë, por në disa të tjera po mbërrin me ngadalë.

Në disa qytete, pronarët e dyqaneve kanë dalë jashtë bizneseve të tyre për t’i mbrojtur nga plaçkitësit. Disa po i përdorin edhe si shtëpi të përkohshme.

“Dyqani është kthyer përmbys. Të gjitha materialet janë prishur. Siç mund të shihni, vitrinat janë të thyera. Prandaj jam përpara dyqanit tim. Shtëpia jonë nuk u shkatërrua, por askush nuk shkon në shtëpi sepse për momentin ka rrezik. Ka ende lëkundje sizmike”, tha Emin Kacmaz, pronar dyqani mobiliesh.

Në mbarë Turqinë, mijëra të pastrehë e kanë kaluar natën jashtë në të ftohtë. Pavarësisht përmasave të shkatërrimit, autoritetet po punojnë për t’u ardhur në ndihmë banorëve në nevojë.

Por edhe pse këto përpjekje po intensifikohen do të duhet kohë të arrijnë tek të gjithë të mbijetuarit.

10 Komente

 1. E
  E verteta dhemb....

  Kokerrocka ambassador i Albanistan m'istambul: nuk ka mundesi,ki eshte fake news,ketu cdo gjo eshte perfect, organization perfect, njerez perfect, shtet perfect..... allah uakbar

  1. V
   Verm Zoti nese mund ? te beje Mrekullira..!

   Fatekeqesi Njerezit ne hall si kudo Si ne paqe dhe ne te tilla raste me Ekstreme Katastrofike..Mobilizimi i dobet ngaqe te hutuar .Zoti i ndimofte te gjithe kudo ku Jane ..Por sic shikohet keqe e me keqe do behet ...Si ato qe kane me shumice dhe ato qe po vdesin . Ka humbur dashuria Sinqeriteti ndermjete njerezimit dhe Shteteve ndermjete luftes per pushtetin e te forteve neper Bote apo dhe brenda Shteteve ..

   1. a
    anti25642654censurë

    Verm Zoti nese mund ? te beje Mrekullira..! aty mbahu ti e mo e lësho!!je në rrugën e duhur!!ps:mo pi aq shumë or ti se po shkruan gabim!!

   2. V
    Verm Zoti nese mund ? te beje Mrekullira..!

    Fatekeqesi Njerezit ne hall si kudo Si ne paqe dhe ne te tilla raste me Ekstreme Katastrofike..Mobilizimi i dobet ngaqe te hutuar .Zoti i ndimofte te gjithe kudo ku Jane ..Por sic shikohet keqe e me keqe do behet ...Si ato qe kane me shumice dhe ato qe po vdesin . Ka humbur dashuria Sinqeriteti ndermjete njerezimit dhe Shteteve ndermjete luftes per pushtetin e te forteve neper Bote apo dhe brenda Shteteve ..

    1. V
     Verm Zoti nese mund ? te beje Mrekullira..!

     Fatekeqesi Njerezit ne hall si kudo Si ne paqe dhe ne te tilla raste me Ekstreme Katastrofike..Mobilizimi i dobet ngaqe te hutuar .Zoti i ndimofte te gjithe kudo ku Jane ..Por sic shikohet keqe e me keqe do behet ...Si ato qe kane me shumice dhe ato qe po vdesin . Ka humbur dashuria Sinqeriteti ndermjete njerezimit dhe Shteteve ndermjete luftes per pushtetin e te forteve neper Bote apo dhe brenda Shteteve ..

     1. P
      Parashikus

      TURQIA KA AQ SHUME XHAMI SA TE PJERDHESH NE DER TE NJE XHAMIE DEGJOHET NE DEREN E XHAMIS FQINJE, E ME GITH ATE ZOTI E NDESHKOI AQ RENDE. TANI U BINDEN TE GJITH SE EDHE XHAMIAT JANE KOT. ME GJITH KETO E TE TJERA, UNE JAM NE ATA PAK NJERES JASHT TURQIS QE DO MBAJ ZI MBI NJE JAVE PER VIKTIMAT NE TURQI. NUK DO DEGJOJ MUZIK E KENGE DHE KAFEN DO PERDOR TE HIDHUR. DHEMBJE PA MAS NE SHPIRT PER VIKTIMAT, SIDOMOS PER FEMIJET E GRAT. ME DUKET SIKUR I DEGJOJ RENKIMET E TYRE NEN RRENOJA. SHQIPERIA TE PREGATITET PER NJE NGjARJE ME TE RENDE SE TERMETI NE TURQI. KURRE NUK E DESHIROJ ASPAK JO VETEM NE SHQIPERI POR ASKUND. AJO ESHTE VENDOSUR NGA FUQIA MADHORE.

      1. P
       Pordhe me rigone....

       Allahi te cafte sumen.... hahahaha

       1. a
        anti25642654censurë

        o shikus para,mirë që "AJO ESHTE VENDOSUR NGA FUQIA MADHORE"po ti nga e more vesh??ke nonjë lidhje direkte me fuqinë madhore??me fillo a pafillo??

        1. a
         anti25642654censurë

         o shikus para,mirë që "AJO ESHTE VENDOSUR NGA FUQIA MADHORE"po ti nga e more vesh??ke nonjë lidhje direkte me fuqinë madhore??me fillo a pafillo??

         1. a
          anti25642654censurë

          o shikus para,mirë që "AJO ESHTE VENDOSUR NGA FUQIA MADHORE"po ti nga e more vesh??ke nonjë lidhje direkte me fuqinë madhore??me fillo a pafillo??

         Lini një Përgjigje