Një gjeneral i ri ndërsa Ukraina lufton në fushën e betejës

9 Shkurt 2024, 11:42Bota TEMA
Një gjeneral i ri ndërsa Ukraina lufton në fushën e

Gjenerali Oleksandr Syrsky, i cili u emërua komandant i ushtrisë ukrainase të enjten, udhëhoqi dy kundërofensiva të suksesshme në luftën kundër Rusisë përpara se trupat e tij të zhyten në një nga betejat më të diskutueshme dhe më të kushtueshme të konfliktit.

Ishte një magji e ashpër dhe e egër e luftimeve urbane në qytetin lindor të Bakhmut dimrin e kaluar, dhe edhe pse Ukraina po humbte qartë terren në luftë, gjenerali Syrsky, atëherë komandanti i forcave tokësore, kishte argumentuar se vendimi për të mbrojtur ishte i shëndoshë pasi Rusia po humbte më shumë ushtarë se Ukraina.

Ukraina mbajti atë që gjuha ushtarake e quan një raport të favorshëm të prishjes në luftimet në rrugë Bakhmut, por ajo bëri shumë pak për të fituar përkrahës për strategjinë e gjeneralit midis ushtarëve të rangut të lartë.

Bakhmuti përfundimisht ra, pasi Ukraina kishte humbur mijëra trupa në luftën e rëndë.

Nofka “Kasapi” për gjeneralin Syrsky tani është i përhapur në ushtrinë e Ukrainës.

Në dy betejat e mëparshme të suksesshme – në mbrojtjen e kryeqytetit, Kiev, dhe në rajonin verior të Kharkiv-it – ushtarët e gjeneralit Syrsky iu drejtuan taktikave të njësive të vogla dhe manovrave të shpejta për të mposhtur forcat ruse më të mëdha dhe më të armatosura.

Por ishte gatishmëria e tij për t’u përfshirë në një luftë të keqe për Bakhmut, sado që raporti i humbjeve të favorizonte Ukrainën, ajo që tërhoqi kritika nga Shtetet e Bashkuara dhe që ka varur mbi reputacionin e gjeneralit në ushtrinë ukrainase.

Gjenerali Syrsky po merr komandën e ushtrisë pasi vija e frontit është forcuar, pasi përparimet e shpejta nga trupat e Ukrainës duken një perspektivë e largët dhe mes pasigurisë së thellë mbi të ardhmen e ndihmës ushtarake nga aleati më i rëndësishëm i vendit, Shtetet e Bashkuara.

Gjenerali Syrsky, i cili do të marrë komandën e forcave ukrainase në luftën më të madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, u shkollua në një akademi ushtarake elitare në Moskë përpara rënies së Bashkimit Sovjetik – dhe ka kaluar pjesën më të madhe të karrierës së tij duke luftuar rusët.

Ai është i njohur nga afër me taktikat e armikut të vendit të tij.

Ai filloi karrierën e tij në ushtrinë sovjetike në 1986; pasi u bashkua me ushtrinë e Ukrainës së sapopavaruar në 1991, ai gradualisht u ngjit në radhët e komandës.

Midis 2007 dhe 2014, ai zuri disa poste të profilit të lartë në Shtabin e Përgjithshëm, dhe pasi Rusia aneksoi ilegalisht Krimenë dhe nxiti luftën në Ukrainën lindore një dekadë më parë, ai u emërua si zëvendëskomandant i Operacionit Anti-Terrorist, duke e vendosur atë në mënyrë të drejtpërdrejtë.

Në vitin 2019, ai u bë kreu i forcave tokësore të Ukrainës, postin që mbajti deri në promovimin e tij të enjten.

Komandimin e tij e ndërlikon fakti se ai po merr një punë të liruar nga një gjeneral i cili vlerësohet mirë nga ushtria dhe shoqëria e gjerë, në atë që perceptohet gjerësisht si një lëkundje e politizuar e udhëheqjes ushtarake të Ukrainës.

Disa ushtarë dhe komandantë të rinj në ushtrinë e Ukrainës e shohin gjeneralin Syrsky si një mburojë nga një brez i vjetër dhe thonë se përqafimi i tij i një lufte kokë më kokë në Bakhmut tregoi se ai po ndiqte taktika të përgjakshme ushtarake të stilit sovjetik kundër një armiku që bën të njëjtën gjë.

Ai gjithashtu ka punuar ngushtë me NATO-n për programet për modernizimin e ushtrisë, duke filluar nga viti 2013.

Gjenerali Syrsky komandonte trupat që luftonin kundër forcave ruse dhe përfaqësuesve të tyre separatistë në rajonin lindor të Donbasit duke filluar nga viti 2014.

Ai drejtoi tërheqjen ukrainase atje nga qyteti i Debaltseve në vitin 2015, gjë që i dha ushtrisë një mësim të hidhur për armëpushimet e negociuara.

“New York Times”

Lini një Përgjigje